Tov predstavlja dostizanje određene tjelesne mase životinja za što kraći vremenski period uz minimalni utrošak hrane. Tov je specifičan za sve vrste i kategorije životinja. Organizacija tova može biti: intenzivna, ekstenzivna i poluintenzivna.
Intenzivni odgoj predstavlja tovljenje životinja u zatvorenom prostoru. Ambijentalni uslovi moraju biti kontrolisani, a za ishranu se koriste izbalansirane smješe koje zadovoljavaju sve potrebe životinja. Ekstenzivni sistem je sistem gdje se životinje slobodno kreću i borave u prirodi. Ovaj način tova podrazumijeva veći utrošak hrane za prirast kako bi se ostvarile što bolje završne tjelesne mase životinja. Poluintenzivan tov predstavlja odgoj životinja u objektu s ograničenim ispustom.
Kada je riječ o živini najčešće se tove pilad koja se nazivaju brojleri. Brojleri su pilad tovljena u intenzivnim uslovima i hranjena kompletnim smješama koje su namjenski proizvedene za brojlerske tovne rase. U ovakvim uslovima za 42 dana se postiže tjelesna masa brojlera od 2.3-2.5 kg. Tov piladi u objektima sa ispustom traje 84 dana, a postignuta tjelesna masa je oko 2-2.5 kg. Tov je jeftiniji, jer životinje uz stalnu ishranu koriste u ishrani nisku floru i faunu. Zbog kretanja troše energiju, samim tim je prirast i dostizanje željene mase piladi sporiji. Teški hibridi ćurki se tove 18-24 nedelje gdje se ostvaruje tjelesna masa životinja za ćurke 11-12 kg, a ćurane 19 kg. Najbolji prirast mišića nogu je 45g na dan, dok je grudnih mišića 65g na dan.
Zalučena prasad- starosti od 30 do 70 dana, ostvarena tjelesna masa je do 30 kg. Svinje u predtovu su od 30-60 kg, starosti od 2-4 mjeseca. Tjelesna masa svinja u tovu se kreće od 60-110 kg vremenski interval 4-6 mjeseci najčešće, mada smatra se da se težina od 100 kg često dostiže za 6-7 mjeseci. Svinje koje se tove radi masti njihova kilaža je 120-150 kg, trajanje tova od 12-18 mjeseci i više. Najbolji prirast svinje ostvaruju do 80 kg.
Bejbi bif- starost teladi do 12 mjeseci, gdje se postiže kilaža do 450 kg, primarna je ishrana mlijekom. Pod intenzivnim tovom teladi mlijekom smatra se davanje teladima mlijeko po volji. U vremenskom periodu od 60-65 dana postigne se masa od 100-110 kg, što znači da je dnevni prirast oko 1kg. Produženi tov teladi mlijekom se nastavlja do 3-3.5 mjeseci gdje se postigne masa od 160-180 kg. Ishrana je samo mlijekom ili zamjenom za mlijeko, jer je cilj da se dobije tzv. “bijelo meso”. Tov starije teladi je do 6 mjeseci gdje dostižu tjelesnu masu od 200 do 250 kg. Nakon zalučenja, ishrana teladi se nastavlja samo sa koncentrovanim i voluminoznim hranivima. Junad se intenzivno tove 12-13 mjeseci gdje dostižu tjelesnu masu od 400-450 kg. Dnevni prirast koji je zadovoljavajući je 1200g, a neke rase dostižu dnevni prirast i do 1500g. Ekstenzivan tov traje oko 20 mjeseci gdje dostižu tjelesnu masu oko 650 kg.
Jagnjad- se tove do 3-4 mjeseca ili do postizanja mase 35 kg. Tov zavisi od rase, mliječnosti ovaca, porodne mase, pola i prihrane. Produženi tov zalučene jagnjadi traje do 6-8 mjeseci i postizanje tjelesne mase jagnjadi je do 45 kg. Minimalni dnevni prirast za ovce je od 250-300 g, sve ispod toga čini proizvodnju manje rentabilnom.
Produženi tov može se primjenjivati za ovce i goveda i to samo na ispaši što je dosta jeftin tov, međutim prirasti su manji i tov traje duže. Drugi vid tova može da bude na paši uz dodatak koncentrovanog hraniva. Ovakav način tova je dosta pogodan naročito u predjelima gdje je oskudna paša. Treći tip je tip tova u štali uz odgovarajuće kvalitetno sijeno i izbalansirano koncentrovano hranivo, dosta je skup tov, ali se ostvaruju najbolji rezultati. Ovaj vid tova je pogodan za goveda, dok je za ovce isplativ jedino u pojedinim predjelima.
Koliko će tov ždrebadi da traje prije svega zavisi od načina ili organizacije tova (intenzivan, ekstenzivan, poluintenzivan). Bitne stavke su tjelesna masa u prvim fazama tova, način ishrane itd. U intenzivnim uslovima se primjenjuje veće količine koncentrovanog hraniva u odnosu na kabasto. U ovim uslovima prirast je dosta brz tako da se do devet mjeseci može postići kilaža ždrebadi od 450 do 500 kg. Ekstenzivni način tova je tov na pašnjaku koji traje 18, 24 ili 30 mjeseci što zavisi od mase ždrebeta na početku tova, rase i kvaliteta pašnjaka. Dostižu tjelesnu masu od 600 do 700 kg i poželjno je zadnjih 2 mjeseca tova dodavati ishrani kukuruznu prekrupu.
Šaran za godinu dana dostigne kilažu od 1kg. Izlovljavaju se do dvije godine kada dostignu kilažu od 1.5 kg. Pastrmka se tovi od 12-14 mjeseci ili dok ne ostvari težinu od 250-300g. Najpogodnija je ova kilaža pastrmke, jer je to idealna veličina ribe za konzumaciju (porciju).
Tabela 1: Trajanje tova pojedinih vrsta i kategorija životinja
Razlog zašto su dati parametri u tabeli za trajanje tova su upravo zbog rentabilne proizvodnje, randmana prilikom klanja, dobrog kvaliteta trupa i drugih stavki. Kao što je već rečeno trajanje tova može da se razlikuje, dosta je varijabilno. Međutim kada se ispune uslovi iz tabele zaključuje se da je proizvodnja veoma isplativa. Zbog oskudne ispaše, bolesti životinja, rase tov može da traje duži vremenski period, tada se već javljaju dodatni troškovi. Razlog zašto je data odgovarajuća tjelesna masa do koje se životinje tove je upravo zbog prirasta i kvaliteta mesa (trupova). Do određene kilaže se ostvaruje dobar razvoj mišićnog tkiva, dobro iskorištavanje hrane, dok nakon određene kilaže dolazi do deponovanja masti. Da bi se mast ili loj stvorili potrebno je više energije i hrane, a to može prouzrokovati dodatne izdatke za hranu i lošiji kvalitet trupa i niži randman klanja.
Pripremila: Kristina Kuč