Spremanje travne mase predstavlja tehnološki postupak koji obuhvata: košenje, sušenje, sakupljanje, utovar i transport u različitim oblicima. Ti oblici mogu biti zelena masa, prosušeno sijeno, suvo sijeno, silaža, sjenaža ili kao proizvod tehnologije, lucerkino brašno.
U tehnološkom procesu spremanja sijena treba nastojati da se sačuvaju hranljive materije, koje se najvećim dijelom nalaze u listu i cvijetu. Da bi se omogućilo proporcionalno sušenje biljaka sa lišćem potrebno je na neki način povećati površinu pokošene zelene mase. Za ovu tehnološku operaciju rješenje se nalazi u različitim konstrukcijama travokosačica, kosačica-gnječilica, priključnih mašina za rasturanje, prevrtanje i rasturanje. Mehanozovana tehnologija spremanja kabaste stočne hrane zahtijeva primjenu mašina koje u jednom pohodu obavljaju više radnih operacija: košenje i gnječenje, košenje, sjeckanje i transport u transportno sredstvo. Izbor i kategorija mašina za spremanje sijena zavisi od: veličine proizvodne površine, konfiguracije terena, proizvodne orijentacije i ekonomske moći. Mehanizacija proizvodnje i spremanja sijena tehnički, tehnološki i organizaciono povezana je sa proizvodnjom drugih kultura. Pravilnim izborom, sinhronizacijom faza rada pogonske mašine sa priključnim mašinama specijalizovane namjene, može se formirati linija mašina za spremanje sijena.
Košenje predstavlja značajnu radnu operaciju u procesu sređivanja zelene travne mase, kojoj se mora pristupiti u optimalnom roku i treba je obaviti u što kraćem vremenskom intervalu. Za košenje travno-leguminoznih smješa, spremanje silaže kukuruza i drugih kultura koriste se travokosačice različitih tehničko tehnoloških rješenja.
Oscilatorne travokosačice
Travokosačice su samohodne ili priključne mašine koje se koriste za košenje prirodnih, vještačkih travnjaka i drugih kultura. Zavisno od aparata za košenje, kosačice mogu biti oscilatorne i rotacione. Zavisno od konstrukcije mogu se agregatirati na pogonsku mašinu sa prednje, bočne i zadnje strane. Prema visini reza travokosačice mogu biti sa normalnim, srednjim i visokim rezom.
Oscilatorne travokosačice sa jednim pokretnim nožem
Oscilatorne travokosačice u procesu rada režu stabljike biljaka na principu makaza. Aparat kosačice čini mehanizam za rezanje i pogon radnih elemenata. Mehanizam za rezanje sastoji se od: nosive grede, prstiju, protivrežućih ploča, pritiskivača, noža sa režućim pločicama koje su pričvršćene sa zakovicama. Nož sa režućim pločicama povezuje se polugom kretanja sa ekscentrom i priključnim vratilom preko kardanskog vratila. Kod oscilatorne kosačice nosiva greda predstavlja važan elemenat. Izrađuje se od čelika i objedinjuje sve pokretne elemente reznog aparata. Na nosivoj gredi pričvršćeni su pomoću zavrtnjeva, odjeljivački prsti i pritiskivači rezne letve. Prsti se izrađuju od čelika ili temperovanog liva u čijim se prorezima postavljaju protivrežuće pločice preko kojih klizi pokretna letva sa režućim noževima.
Protivrežuće pločice predstavljaju nepokretni krak makaza koje na bočnim stranama imaju nazubljenje , čija širina odgovara širini prstiju i kreće se od 24-40 mm.
Režuće pločice pričvršćene su na reznu letvu pomoću zakovica. Najčešće su trapeznog oblika sa nazubljenom oštricom sa bočnim stranama širine 76,2 mm, vrhom od 7- 15 mm i debljine od 2-3 mm. Izrađuju se od kvalitetnog čelika.
Pritiskivači noža postavljaju se na određena rastojanja pomoću zavrtnjeva na nosivoj gredi. Pritiskivači služe za ublažavanje vertikalnih oscilacija rezne letve prilikom košenja.
Rezna letva predstavlja pokretni dio na kojem su postavljene režuće pločice . Na reznoj letvi postavljen je držač glave kose koji se povezuje sa ekscentrom pogona. Ekscentar pogona je mehanizam koji pretvara obrtno, kružno kretanje pogona u oscilatorno ili pravolinijsko kretanje noža kose.
Tehnološki proces košenja oscilatorne travokosačice zasniva se na principu reza makaza. Broj oscilacija kretanja noža kreće se od 10-15 hodova/m, na dužini puta košenja od 1,0 m što predstavlja srednju linearnu brzinu od 1,7-2,0 m/s. Kvalitet košenja travne mase zavisi od: stanja kulture, konfiguracije terena, tehničkog rješenja kosačice, podešenosti za rad i radne brzine agregata. Zavisno od vrste kulture, visine i opšteg stanja treba odabrati i odgovarajući aparat za rezanje. Kod košenja travno -leguminoznih travnjaka i lucerke koristi se režući aparat sa normalnim rezom od 76,2 mm. Kod trava manjeg uzrasta i prinosa pogodne su kosačice sa režućim aparatom srednjeg reza od 50.8 mm sa visinom košenja u iznosu od 3,0 cm. Kod košenja niskih i gustih travnjaka, prirodnih travnjaka, pogodan je aparat sa niskim rezom od 38,1 mm čija visina košenja iznosi oko 2,0 cm.
U radu oscilatorne travokosačice sa jednim pokretnim nožem javljaju se vertikalne vibracije koje nastaju kao rezultat neizbalansiranih sila pokretnih elemenata, pogotovu kod kosačica sa većim radnim zahvatom i većom radnom brzinom agregata. Rješenje ovog problema nalazi se u konstrukciji oscilatornih kosačica sa dva pokretna noža koji se kreću u horizontalnoj ravni u suprotnom smjeru.
Traktorske travokosačice agregatiraju se na dvoosovinski traktor a mogu se postaviti na prednju, čeonu, bočnu i zadnju stranu. Pogon režućih aparata ostvaruje se od priključnog vratila traktora. U procesu košenja travnih smješa na većim proivodnim površinama, na pogonsku mašinu mogu se agregatirati kosačice na čeonu i na bočne strane.
Na većim površinama zastupljene su samohodne travokosačice radnog zahvata od 3,0-5,0 m. Kod oscilatornih travokosačica potrebna snaga za njihov pogon zavisi od konstrukcionih rješenja i radnog zahvata a kreće se od 3-10 kW/m radnog zahvata.
Oscilatorne travokosačice sa dva pokretna noža
Oscilatorne travokosačice sa dva pokretna rezna noža predstavljaju novije tehnološko rješenje. Na nosivoj gredi postavljeni su držači umjesto odjeljivačkih prstiju.
U tenološkom procesu rada pokretni noževi sa reznim pločicama kreću se jedan preko drugog u suprotnom smjeru. Uslijed oscilatornog pravolinijskog kretanja noževa dolazi do odsijecanja biljaka.
Oscilatorno kretanje dva pokretna noža sa režućim pločicama omogućava dinamičku izbalansiranost aparata za košenje, jer se neizbalansirane sile poništavaju.
Ovakva konstrukcija omogućava linearnu brzinu kretanja noževa od 4,0 m/s, što omogućava i veću radnu brzinu agregata od 10-12 km/h. Tehološko rješenje kosačica utiče i na veću proizvodnost agregata u odnosu na oscilatorne travokosačice sa jednim pokretnim nožem.
Sigurnost u radu agregata kod kosačica sa dva pokretna rezna noža obezbjeđuje i sistem za nepredviđene prepreke i sistem proklizavanja klinastog remena, što ujedno sprečava oštećenja pokretnih elemenata. Kosačice sa dva pokretna noža pogodne su za košenje travnjaka na ravnom terenu bez prisustva kamena i drugih predmeta.
Rotacione traktorske travokosačice
Rotaciona travokosačica siječe stabljike biljaka slobodnim rezom, pri čemu se kao protiv sila javlja inercija ukorijenjenih biljaka. Kod kosačica rotacionog sistema košenja u svojoj konstrukciji zastupljeni su elementi košenja biljaka bez protivrežućih pločica sa obodnom brzinom noževa od 60-80 m/s. Rotacione travokosačice posjeduju aparat za košenje koji rotira zajedno sa horizontalnom osovinom. Ovaj tip travokosačica zastupljen je kod silažnog kombajna za tarupiranje sa rotoudaračima. Kosačice su proste konstrukcije i jednostavne su za održavanje. Kvalitet košenja travne mase postiže se optimalnim odnosom između obodne brzine rotoudrača i radne brzine agregat.
Kosačice sa rotoudaračima mogu biti sa aparatom za rezanje, koji rotira sa horizontalnom osovinom, pri čemu pokošena masa pada na limeni poklopac, a zatim na površinu parcele. Rotoudarači usitnjavaju biljne djelove, a kvalitet rada postiže se odnosom izmedju obodne brzine rotoudarača i kretanja agregata. Tehnološki proces rada zasniva se na većoj obodnoj brzini rotoudarača od 25-30 m/s.
Rotacione traktorske travokosačice sa bubnjevima
Rotacione traktorske travokosačice sa bubnjevima, ili travokosačice sa gornjim pogonom, na nosivom ramu imaju postavljene bubnjeve na kojima su sa donje strane postavljeni noževi za rezanje. Na nosivom ramu kosačice bubnjevi su postavljeni u parovima: 2, 4, 6. U tehološkom procesu rada bubnjevi se okreću suprotno jedan prema drugom. Uslijed rotacije bubnjeva noževi odsijecaju travnu masu koju usmjeravaju izmedju bubnjeva. Visina reza kod kosačica može se podešavati pomjeranjem po visini zaobljenih tanjira koji se oslanjaju na površinu zemljišta prilikom rada. Radni zahvat kosačice može biti: 1,35 m, 1,65 m, 2,10 m i 3,00 m. Za pogon aktivnih bubnjeva kosačice potrebna je snaga pogonske mašine od 20-30 kW/m radnog zahvata. Pogon bubnjeva ostvaruje se od priključnog vratila traktora preko kardanskog vratila klinastih remenova, remenica ili lančanika. Proizvodnost rotacionih travokosačica zavisi od: stanja usjeva, oblika, veličine parcele, prinosa travne mase i podešenosti agregata. Radna brzina agregata u košenju na uređenim proizvodnim površinama kreće se od 6,0-10,0 km/h, a proizvodnost od 0,6-1,0 ha/h.
Rotacione travokosačice sa diskovima
Rotacione travokosačice sa aparatom za rezanje u obliku diskova ili tanjira su kosačice sa donjim pogodom. Na nosivoj horizontalnoj gredi kosačice postavljeni su diskovi najčešće elipsoidnog oblika na koje se postavljaju dva rezna noža. Kosačica je opremljena parnim brojem diskova koji se okreću u suprotnom smjeru jedan prema drugom u paru. Na krajevima horizontalne grede sa jedne strane postavljena je klizna papuča, a sa druge strane postavljen je razdjeljivač pokošene travne mase. Kosačica posjeduje hidraulični podizni sistem. Pogon se ostvaruje od pogonske mašine preko kardanskog vratila na jednosmjernu spojnicu koja je opremljena setom klinastih remenova do multiplikatora pogona kose. Travokosačice imaju manju masu. Za rad je potrebna snaga pogonske mašine od 15 kW/m radnog zahvata, pri čemu se postiže obodna brzina tanjira 30-50 m/s.
Specifičnost diskovnih travokosačica jeste u tome što se na njih može postaviti uređaj za tretiranje i gnječenje pokošene travne mase koji stabljike lome i gnječe, pri čemu se skraćuje vrijeme sušenja. U radu kosačice kosioni aparat ne oštećuje korijen biljaka, rez je ravnomjeran, formira se više otkosa u jednom prohodu, zavisno od broja diskova.
Radna širina kosačice može biti: 1,35 m, 1,65 m, 1,80m i 2,10 m. Radna brzina agregata kreće se od 8-12 km/h, pri kojoj se može ostvariti proizvodnost od 0,8-1,2 ha/h.
Samohodne travokosačice
Samohodne travokosačice posjeduju svoj sopstveni motor sa sistemom pogona i transmisije. Samohodne travokosačice mogu biti radnog zahvata od 1,00-1,35 m. Predstavljaju jednoosovinski agregat na kome je frontalno postavljen pogon sa aparatom za košenje, koji može biti sa oscilirajućim ili sa rotacionim diskovima. Samohodne kosačice sa manjom širinom radnog zahvata povoljne su za košenje travnjaka na nagnutim terenima i na manjim proizvodnim površinama. Radna brzina kosačice kreće se od 2-3 km/h.
Pogon travokosačice ostvaruje se od jednocilindričnog motora od 7-12 kW, a proizvodnost se kreće od 0,2-0,3 ha/h.
Samohodne travokosačice sa većom širinom radnog zavhata od 2,0-3,0 m predstavljaju rješenje kod košenja travnjaka na većim proizvodnim površinama i na ravnim terenima. Kosačice posjeduju sopstveni motor snage od 35-55 kW, sistem prenosa, transmisije i kabinu za rukovaoca. Kod samohodne travokosačice na frontalnom dijelu aparata za košenje postavljeno je vitlo koje ima funkciju da povija travnu masu do aparata za košenje.
U tehnološkom procesu rada pokošena travna masa pada na spiralni transporter koji je usmjerava do para rebrastih valjaka koji gnječe i lome stabljike, nakon čega se kompletna masa odlaže na površinu parcele. Samohodne travokosačice mogu ostvariti proizvodnost od 1,2-2,5 ha/h. Sakupljeni valovi u radu travokosačica pogodni su za utovar sa samoutovarnim prikolicama.
Izvor: Mehanizacija i oprema u stočarstvu ( Prof.dr Dragoljub Mitrović, Prof. dr Borislav Railić, Mr Zoran Maličević i Mr Milan Jugović)