Veiki je broj faktora koji može uticati na količinu mlijeka koju krava proizvodi, čak i ako su u pitanju krave iste rase. Evo nekoliko mogućih razloga za razlike u proizvodnji mlijeka:
-
Genetika: Iako su sve krave iste rase, genetski činioci mogu varirati čak i unutar iste rase. Genetika može uticati na kapacitet mliječne žlijezde, proizvodnju mlijeka i druge karakteristike koje utiču na količinu mlijeka. Krave s genetskim predispozicijama za visoku mliječnost vjerojatno će proizvoditi veće količine mlijeka od onih s manje povoljnom genetikom.
-
Ishrana: Kvalitetna i uravnotežena ishrana ključna je za optimalnu proizvodnju mlijeka. Krave koje dobijaju hranu bogatu hranjivim materijama, poput proteina, energije, minerala i vitamina, imaju veću vjerovatnoću da će proizvoditi više mlijeka. Nepravilna ishrana ili nedostatak određenih hranjivih materija mogu ograničiti proizvodnju mlijeka kod krava.
-
“Upravljanje” stokom: Način upravljanja stokom može uticati na proizvodnju mlijeka. To uključuje uslove staje, higijenu, redovnu mužu i uopšte dobrobit krava. Ako se ne pružaju optimalni uslovi i pobrinutost za krave, to može smanjiti njihovu proizvodnju mlijeka.
-
Zdravlje i reprodukcija: Zdravstveni problemi kod krava, kao što su infekcije vimena ili metabolički poremećaji, mogu negativno uticati na proizvodnju mlijeka. Takođe, reproduktivna učinkovitost, uključujući stope oplodnje i trajanje laktacije, može varirati između krava, što utiče na ukupnu proizvodnju mlijeka.
Važno je uzeti u obzir sve ove faktore i pružiti optimalne uslove za krave kako bi se maksimizirala njihova proizvodnja mlijeka.