U nekom od prethodnih članaka govorili smo o dobrobiti životinja i na taj način vam pružili detaljnije informacije o prostoru potrebnom za nesmetani rast i razvoj istih, a ovim ćemo vam bliže reći o uticajima na ponašanje životinja.
Naime, potreba za razumijevanjem ponašanja životinja danas sve više raste kako čovjek teži što većoj harmonizaciji odnosa sa životinjama.
Ono što izučava ovu oblast jeste etologija, a u širem smislu ona obuhvata ponašanje, osjećaj ugodnosti, stres i adaptaciju životinja.
Etopatije predstavljaju poremećaje u ponašanju domaćih životinja, koji su nastali kao posljedica grešaka u tehnološkom procesu proizvodnje. One se dovode u vezu sa sljedećim činiocima:
- Nemogućnost domaćih životinja u intenzivnim sistemima gajenja da zadovolje svoje nagone (zbog ograničenja slobode kretanja)
- Nemogućnost ostvarivanja adekvatnog socijalnog kontakta usljed izolacije,individulnog smještaja ili pregrupisavanja jedinki iz različitih socijalnih grupa u nove starosne i proizvodne grupe
- Neprirodnim i nasilnim prekidom uspostavljenih socijalnih veza ( odvajanje mladunaca od majke)
- Boravkom u ambijentalno nestimulativnim sredinama
- Djelovanjem neprijatnih stimulusa iz životnog okruženja na koje domaće životinje ne mogu da odgovore ispoljavanjem određene bihejvioralne reakcije
- Usljed ograničene slobode kretanja
- Forsiranom ishranom ili restriktivnim režimom ishrane
Kada se govori o držanju životinja, velika pažnja treba da bude usmjerena prema ponašanju sa životinjama. To su kao i ljudi, živa bića koja osjećaju bol, trpe glad, doživljavaju stres stoga im je potrebno pružiti pažnju.
Primjera radi, dovoljno je da razmislie o tome da ste se opredijelili za držanje krava zato što smatrate da to može da vam pruži dovoljan prihod. I svakako da ako ne vodite računa o njima i ako im ne obezbijedite solidne fiziče i psihičke uslove, ne možete očekivati cifre koje zamišljate, već dobijate onoliko koliko date.
Čovjek bi nekad rekao kako su to sitnice, koje nijesu toliko bitne ili bi rekao “ Ma da vidimo mi ovaj dio što se tiče profita”, ne znajući da su upavo ovakve stvari jako važne u postizanju cilja. Dakle, sve što radite i sve čime se bavite istražujte do najsitnijih detalja, jer što više širite svoje znanje, manja je vjerovatnoća da pogriješite.
Iz Kodeksa dobre poljoprivredne prakse, za vas smo izdvojili šta je zakonom zabranjeno jer nanosi patnju životinji:
- Kastracija ovnova gumenim prstenovima je zabranjena.
- Žigosanje ovaca i goveda je zabranjeno.
- Sječenje rogova govedima i ovcama je zabranjeno
- Skraćivanje repova prasićima je samo dozvoljeno prije nego napune 8 dana.
- Skraćivanje kljuna živine se samo dozvoljava kada je to neophodno da bi se spriječio veći gubitak i pojava bolesti.
- Skraćivanje krila matice u pčelinjem društvu je zabranjeno.
- Ugušivanje pčelinjih društava u vrškarama prilikom oduzimanja meda je zabranjeno.
Najčešće etopatije goveda su:
- Uvrtanje jezika– ispoljavanje ove stereotipije počinje već u prvoj nedelji života teleta, tu se dovodi u vezu sa ranim odvajanjem od majke i neodgovarajućim načinom ishrane, odnosno dolazi do promjene u načinu napajanja, misleći se na napajanje iz kanti ili kanti sa cuclama. Još jedna stvar, kratko vrijeme provedeno u kontaktu sa hranom dovodi do zadovoljavanja fiziološke gladi i postizanja osjećaja fiziološke sitosti, ali ne i do zadovoljavanja psihičke gladi i postizanja osjećaja psihičke sitosti i zadovoljstva, koja nastaje žvakanjem grube vlaknaste hrane.
To vam je isto kao da ste gladni i jede vam se pica, ali pošto ne možete da je priuštite poješćete parče hleba sa džemom. Vi ćete se zasititi, ali nećete biti istinski zadovoljni time što ste pojeli.
Još jedan od uzroka ove pojave je vezani način držanja i to kod starijih životinja, tj. od krava, bikova, junadi u tovu i junica.
- Međusobno naskakivanje junadi i bikova i nimfomanija: Kao patološki oblik ponašanja, međusobno naskakivanje je česta pojava kod muške junadi i bikova u ispustu u čijim grupama nije uspostavljena stabilna sicijalna hijerarhija.
Ono što utiče na ispoljavanje je:
-Prenaseljenost zatvorenog smještaja objekata ili ispusta
-Veliki broj životinja u grupi
-Pregrupisavanje
Krave koje su nimfomanične se ponašaju slično bikovima, tj. skaču na druge krave i junice, a odbijaju da ih zaskoče druge krave. Ovaj vid poremećaja može da bude nasljedan, mada se češće dovodi u vezu sa prisustvom folikularnih cista.
- Lizavost goveda: Lizanje se ispoljava tako što životinja dugi vremenski period provodi u lizanju sopstvenih djelova tijela. Za uzrok ove pojave smatra se preusmjereno ponašanje usljed nedostatka slame, socijalnog kontakta i frustracije usljed motivacije na istraživačke oblike ponašanja. Još jedan od uzroka je i deficit natrijuma, a posljedica je unošenje dlaka u organe za varenje i samim tim disfunkcija organa za varenje.
- Prisvajanje ( “krađa”)- teladi drugih krava: Kratko vrijeme pred partus, steone krave prilaze često vrlo blizu teladi drugih krava. Kada se krave koje su prisvojile tuđe mladunce otele, veoma je mala mogućnost preživljavanja njihovih teladi upravo zbog nedovoljne količine kolostruma.
- Izbjegavanje ulaska u izmuzište: Kada krava izbjegava ili se opire ulasku u izmuzište mora se obratiti pažnja na to da li je strah od neke pojave u izmuzištu, da li trpi bol prilikom muže korišćenjem neispravnih aparata za mužu, od neispravnih električnih instalacija ili pojave mastitisa.
- Agresivnost: U agresivno ponašanje spada svako ponašanje koje nanosi tjelesne povrede drugih životinja u istoj socijalnoj grupi ili čovjeku. Postoji više uzroka agresivnog ponašanja, ali oni koji se posebno izdvajaju su:
-Nemogućnost uspostavljanja stabilne socijalne hijerarhije
-Nesposobnost razrješenja konfliktnih situacija
-Pregrupisavanje jedinki u nove starosne ili proizvodne grupe
-Frustracije usljed specifične motivacije ( posebno motivacije za unošenj hrane)
Autor: Dina Maljević, dipl. ing prehrambene tehnologije