Osvježavanje krvi je postupak koji podrazumijeva parenje plotkinja neke rase sa priplodnjacima (elitnim) te iste rase ili populacije. Primarni cilj zbog kojeg se vrši osvježavanje krvi jeste postizanje veće genetske varijabilnosti za važnija produktivna svojstva. Razlog za povećanje genetske varijabilnosti leži u činjenici da se kod mnogih farmera tokom vremena, a u nepažnji, može u znatnoj mjeri redukovati genetska varijabilnost. To će direknto uticati na proizvodnju a posledice će se osjećati kroz:
- smanjenje otpornosti na široku paletu bolesti;
- umanjenje produktivnih svojstava;
- slab prirast mladih jedinki i
- ostalo.
» Smanjenje varijabilnosti neminovno donosi sa sobom i selekcijski limit, kada više nije moguće doći do boljih proizvodnih rezultata.
Kako bi se spriječile navedene negativne posledice ali i prevenirale iste, primjenjuje se osvježavanje krvi. Postupak koji je jednostavan a koji znači mnogo za odgajivača. Njime se postiže, pored gore navedenog povećanja varijabilnosti, i:
- uvođenje novih gena odgovornih za povećane odbrambene sposobnosti jedinki prema bolestima kao i
- biološko regenerisanje jata, stada, populacije.
U genetskom smislu osvježavanje krvi neke rase bi predstavljalo unošenje dominantnih gena (na primjer kroz elitne bikove, ovnove, nerastove ili njihovo sjeme) u odnosu na recesivne (u nekom stadu ili jatu koje uzgaja farmer). Povećanje homozigotnosti (u ovom slučaju nepoželjne) može nastati iz više razloga. Jedan od njih je posledica parenja u srodstvu a drugi nesmotreni gubitak varijabilnosti pojedinih (ekonomski važnih – kvantitativnih) osobina životinje.
Kako bi selekcija bila efikasnija uvijek je preporuka da plansko osvježavanje krvi treba koristiti, odnosno iskoristiti prednosti koje pruža. A to se postiže na jedan svima znan način – kupovina elitnih mužjaka domaćih životinja ili njihovog sjemena. Bilo koji način dovešće do identičnog rezultata, povećanja varijabilnosti, s tom razlikom da ekonomičnost i način upravljanja farmom igra ulogu prilikom odabira jednog od njih.