Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove obavještava sve držaoce ovaca i koza u Crnoj Gori da prijave godišnji popis ovaca i koza 1. marta i ispune svoju obavezu koja je utvrđena Zakonom o identifikaciji i registraciji životinja.
Držalac ovaca i koza dužan je da vrši popis 2 puta godišnje sastanjem na gazdinstvu na dan 1. marta i 31. decembra tekuće godine i podatke o izvršenom popisu dostavi nadležnoj veterinarskoj ambulanti do 15. aprila tekuće godine, odnosno do 15. januara naredne godine.
Godišnji popis je zakonska obaveza svih držaoca ovaca/koza I svinja, bez obzira na broj životinja na gazdinstvu. To nije nova obaveza već redovan posao kojim treba da se utvrdi tačan broj ovaca/koza I svinja.
Ukoliko držalac ovaca/koza i svinja ne prijavi Godišnji popis ovaca/koza i svinja ne može:
• Ostvariti premije u stočarskoj proizvodnji;
• Prodati svoje životinje registrovanim objektima za klanje;
• Predati mlijeko registrovanim objektima za preradu mlijeka;
• Kretati životinje na katune, izložbe, pijace;
• Dobiti Uvjerenje o zdravstvenom stanju životinja;
• Ostvariti pravo na naknadu štete u slučaju uginuća ili usmrćivanja životinja usljed pojave naročito opasnih i programom određenih bolesti životinja na njegovom gazdinstvu.
Držaoci ovaca/koza i svinja koji ne izvrše obavezu prijavljivanja Godišnjeg popisa snose troškove sprovođenja mjera po Programu obaveznih mjera zdravstvene zaštite životinja i to:
• Preventivne vakcinacije protiv antraksa na područjima koja su proglašena distriktima;
• Dijagnostička ispitivanja ovaca/koza na brucelozu.
Držaoci ovaca/koza i svinja potrebno je da se obrate svojoj veterinarskoj ambulanti kako bi preuzeli obrazac ,,Godišnji popis ovaca/koza,, i ,,Godišnji popis svinja,, i uredno popunjen vrate nadležnoj ambulanti u zakonom predviđenom roku.
Podsjećamo, Držalac svinja dužan je da vrši popis svinja 2 puta godišnje sastanjem na gazdinstvu na dan 1. jula i 31. decembara tekuće godine i podatke o izvršenom popisu dostavi nadležnoj veterinarskoj ambulanti do 15. jula tekuće godine, odnosno do 15. januara naredne godine.
Inspekcijski nadzor nad identifikacijom životinja sprovodi veterinarska inspekcija koja, ukoliko utvrdi da držalac životinja ne ispunjava zakonom propisane obaveze , uključujući i dostavljanje Godišnjeg popisa u propisanim rokovima, preduzima upravne mjere i radnje i izriče novčane kazne.