Prema riječima dva izlagača na godišnjoj konferenciji Udruženja mliječnih teladi i junica 2022. godine navodi se da bi trebalo koristiti i lako dostupan majčinski kolostrum, kao i komercijalno dostupnu zamjenu za mlijeko kako bi pomogli u pokretanju imuniteta teleta u ranom životu.
Materinski kolostrum je idealan način da se ostvari pasivni prenos imuniteta kod novorođenih teladi, ali može biti nedovoljan na različite načine, kaže Adam Gajger, menadžer poslovnog razvoja u kompaniji Zinpro Performance Colostrum.
Geiger i Dave Cook, menadžer tehničke službe za mliječne proizvode, rekli su da bi pojačavanje majčinog kolostruma komercijalnom zamjenom kolostruma moglo da pruži teladima najbolje od oba svijeta kada je u pitanju maksimiziranje pasivnog prenosa imuniteta. Rekli su da će ovaj pristup pomoći proizvođačima u postizanju visokog nivoa IgG u cirkulaciji kod novorođenih teladi. Ovo je posebno kritično s obzirom na nedavne preporuke USDA i stručnjaka iz industrije da proizvođači treba da teže višim nivoima IgG u cirkulaciji u poređenju sa standardima iz prošlih godina.
„Odluka da se hranite visokokvalitetnim, čistim majčinim kolostrumom je možda najvažnija odluka koju možete donijeti za zdravlje i preživljavanje svakog teleta“, izjavio je Gajger. Pozivajući se na podatke koji su pokazali značajan pad zdravlja i efikasnosti hranjenja teladi kojima je nedostajao adekvatan pasivni prenos imuniteta, Geiger i Cook su istakli važnost uspostavljanja kolostralnog imuniteta kod svakog novorođenog teleta.
„Mnoga telad u hranilici se transportuju rano u životu da bi bila odgajana u objektu za uzgoj“, primijetio je Kuk. „Pojačanje vitalnosti i zaštite od bolesti, za koje se pokazalo da im pruža viši nivo pasivnog imuniteta, je od najveće važnosti.”
Testiranje kolostruma
Kuk je savjetovao testiranje pojedinačnih serija kolostruma pomoću digitalne Brik skale da bi se procijenio kvalitet. Brik očitavanja veća od 24 bi ukazivala na kolostrum odličnog kvaliteta koji sadrži više od 50 g/l IgG, koji treba davati u dozi od 3-4 litra, za ukupno 150-200 g/l IgG. Ali ako Brik očitavanje padne u opsegu od 18-24, taj kolostrum se može ojačati dodavanjem 50 grama IgG preko visokokvalitetnog, praškastog zamjenika kolostruma i podići kvalitet dobrog ili marginalnog kolostruma na odličan. Za tipičnu kesicu zamjene kolostruma od 500 grama koja sadrži 150 grama IgG, to bi bila trećina kesice ili 166 grama praha.
Preporučili su jednostavan proces obogaćivanja miješanjem praha direktno u topli (37-65°C) kolostrum bez dodavanja vode. Prašak se može dodati svježem kolostrumu ili dok napušta pasterizator.
Ako se kolostrum zamrzava za kasniju upotrebu, prašak se može umiješati prije zamrzavanja, tako da je doza spremna za odmrzavanje. Kolostrum u prahu treba lako da se razblaži u rastvor i ima sadržaj IgG najmanje 30% da bi se smatrao efikasnom opcijom za dopunu majčinog kolostruma.
Njih dvoje takođe navode višestruke prednosti uzimanja ovog „hibridnog“ pristupa hranjenju kolostrumom, uključujući:
- Veću konzistentnost isporuke željenih IgG nivoa svakom teletu.
- Majčina antitijela dobijena vakcinacijom zasušenih krava i organizmi urođeni u stadu se zadržavaju i isporučuju svakom teletu.
- Smanjeni troškovi u poređenju sa hranjenjem isključivo zamjenom kolostruma.
- Troškovi povećanja majčinog kolostruma biće 1/3 cijene potpune zamjene majčinog kolostruma.
Međutim, dodatni sloj IgG zaštite ne treba posmatrati kao izgovor za odustajanje od protokola kolostruma. „Prvo vam je potreban dobar program kolostruma da biste imali dobar program dodavanja kolostruma“, savjetovao je Kuk.
Sa odličnom vakcinacijom za zasušene krave i protokolima za kolostrum, „dopuna kolostruma za majku visokokvalitetnom zamjenom kolostruma je praktičan alat koji imamo na raspolaganju za isporuku IgG i podizanje nivoa imuniteta kod teladi“, izjavio je Geiger.