Boja ljuske jaja prije svega zavisi od vrste i rase ptice. Obično ptice divljih vrsta imaju prebojenu ljusku ili ljusku sa šarama, ali neke rase i hibridi živine bi se mogli takmičiti u trci za obojeno odnosno šareno jaje. Boja ljuske se ne može cijeniti kao parametar njene čvrstoće ili kvaliteta ali se ipak potrošači baziraju prema njoj kada je u pitanju odabir jaja. Boja ljuske zapravo zavisi od pigmenta portoporfirina koji je zadužen za braonkaste nijanse ljuske, i biliverdina koji je zadužen za zeleno-plave nijanse. Pored rase odnosno hibrida, na boju utiče još i ishrana, stres, starost.
Plava boja jaja potiče od rasa poput Arukane (o kojoj smo već pisali) i Ameraukane koja je 1984. godine prepoznata kao rasa od strane živinarske asocijacije te zemlje, rasu karakteriše grašasta kresta, ima male podbradnjake ili ih uopšte nema, na glavi ima karakteristično perje koje podsjeća na brkove i bradu. Karakterisičnog je repa koji zauzima položoj od 45 stepeni , na nogama ima četiri prsta, a boja kože ove ptice je bijela. Može se naći kao bijeli, crni, plavi, srebrni, boje pšenice. Tjelesna masa mužjaka se kreće oko 2,8 kg, a ženki 2,5 kg. Pronosi u periodu 5-7 mjeseci, 3-4 jaja plave boje.
Jaja boje masline, nastala su ukrštanjem dvije rase, koji je predstavnik rase koja nosi braon jaja (Marans, Pendesenca, Barnevelder), i rase koja nosi plava jaja (Araukana, Ameraukana, Cream Legbar). Jaja potomaka ove dvije rase daju varijetete boja od zelenih svijetlih tonova, do prepoznatljive boje masline i kaki boje, pri čemu se mogu javiti i pjegice. Ako se u procesu ukrštanja koristi rasa koja nosi svijetliju braon boju, sa rasom plave boje, potomstvo u F1 generaciji će imati svjetliju zelenu boju ljuske sa kaki odsjajem, što znači da će na intenzitet boje uticati izbor rase ili vrijeteta braon ljuske jajeta, dok će F2 generacija imati još intenzivniju boju ljuske.
Jaja boje čokolade su karakteristika Marans rase koja je nastala miješanjem različitih rasa u istoimenom gradiću Marans u Francuskoj. Ova ptica je dvojnog pravca sposobnosti, dakle za jaja i meso, ali ponekad može poslužiti i kao ljubimac zbog svog dobrog temperamenta. Dobro se prilagođava na klimu, dobro uklanja štetočine, a prosječno snese na nedjeljnom nivou oko 3 jajeta čokoladne boje. Teška je ptica sa oko 3 kg tjelesne mase. Varijeteti u kojima dolazi su: bijeli, pšenični, bakarni, losos, srebrna i zlatna kukavica.
Pored Maransa, čokoladna jaja sa tamnim pjegcama nosi Velsamer, koji potiče iz Holandije. Tijelo im je fino ujednačeno sa karakteritičnm koloritom, zlatne boje u predjelu vrata, svijetlo braon perja u predjelu tijela dok je rep intenzivnije prebojen kafenom bojom. Dvojnog je uzgojnog pravca, tjelesne mase oko 3 kg, a nosivost jaja je dobra oko 4 veća jaja na nivou nedjelje.
Silki rasa je putem svile došla u Ameriku i Evropu, neobičnog i nježnog svilenkastog perja. Laka je ptica čija se masa kreće oko 1,5 kg pa čak i manje. Može se naći u više varijeteta: bijeli, crni, plavi, zeleni. Mirnog su temperamenta i ne podnose previše hladna područja. Ove prirodne svilene loptice nose svega dva do tri jajeta nedjeljno, manjih dimenzija u krem boji.
Ovaj čarobni svijet ptica vas sigurno neće ostaviti ravnodušnim, a možda će vam dati motivaciju da nabavite neku od rasa.
Pripremio: dipl.ing. stoc. Danilo Šušić