U proizvodnji luka veliki problem pričinjavaju lukove muve.Ukoliko se na adekvatan način usjev ne zaštiti od istih cijela proizvodnja može biti dovedene u pitanje.
Lukova muva-Hylemia antqueLukova muva je najopasnija štetočina luka u našim područjima, a javlja se kada su proleća vlažna. Imago podsjeća na običnu muvu. Ima 2-3 generacije godišnje. Prezimljava u stadijumu lutke u tlu ili ispod biljnih ostataka. Prva imaga se javljaju krajem aprila ili počtekom maja. Nakon kratkog vremena dopunske ishrane polazu jaja pri osnovi lista na vratnom dijelu lukovice.
Za uspješno piljenje larvi potrebna je rel.vlažnost 80% i tada je napad jak. Nakon piljenja larve se ubušuju u tkivo biljke(u jednom struku može da bude i do 50 jedinki) i tu se hrane 20-tak dana. Prvi odrasli insekt druge generacije se javljaju u junu,a treća generacija u avgustu. U polju se napad lukove muve može lako prepoznati, napadnute biljke počinju naglo da venu, listovi žute, središnji list se suši i lagano izvlači iz stabljike. Ima dvije generacije godišnje, proljećna i jesenja. Prezimljava lutka u mladim biljkama jesenje sadnje i u praziluku u polju ili trapu. Muve proljećne generacije počinju da lete u martu, koje na listovima luka ostavljau tačkaste izgrizotine. Čim se tačkice primijete treba reagovati. Jaja polažu na najmladje lišće, ispod epidermisa. Kada se ispile larve počinju da se hrane presijecajući sprovodne sudove. Zbog toga se lišče kovrdža. Larva se spušta naniže do ovojnih listova. Za razliku od lukove muve ova muva-miner nikada ne prodire u unutrašnjost biljke. Suzbijanje ovih štetočina nije lako, ni jednokratno.
Šta treba uraditi?Najvažniji je plodored tj. ne gajiti luk na istoj parceli kao prethodne godine. Nakon vađenja lukovica u jesen ovojni listovi se sakupe i spale, a njiva obradi. U rano proljeće treba zasad češće obilaziti i isčupati svaku biljku koja ima kovrdžavo lišće. Ranije posađen luk je manje napadnut. Od hemijskih mjera zaštite koje su aktuelne u ovom periodu je primjena zemljišnih insekticida uz obaveznu inkorporaciju, pred sadnju. Za tu namjenu se mogu koristiti preparati na bazi teflutrina (Force 1,5 G).Ako nije izvršeno unošenje ovih insekticida zaštita se mora usmjeriti na uništavanje imaga prije polaganja jaja ili uništavanja jaja prije piljenja tj. ubušivanja larvi u biljku. Da bi se biljke pravovremeno zaštitile potrebno je utvrditi pojavu odraslih muva. Za praćenje aktivnosti odraslih jedinki koriste se vodeni mamci ili žute lepljive trake. Žuto obojene posude se pune 4% formalinom ili vodom uz dodatak deterdženta i postavljaju se na površinu usjeva i to:
-za lukovu muvu to je kraj aprila početak maja za jednu generaciju, a za drugu generaciju kraj juna početak jula
– za muvu minera kraj marta početak aprila za proljećnu sadnju, i kraj septembra za jesenju sadnju. Hemijska sredstva koja se mogu koristiti su na bazi:
-deltametrina(Polux)
-acetamiprida(Tonus,Afinex)
-ciantranilprol (Exirel)
Svi preparati su sa odredjenom karencom koju treba poštovati. U nedostatku pesticida, može se probati i sa prirodnim sredstvima. Iskusniji baštovani savjetuju da se koristi šećerna voda. U 10 litara odstajale vode treba rastvoriti 200 grama šećera i time u razmacima zalivati luk od 7 do 10 dana.
Izvor: Savjetodavna služba u biljnoj proizvodnji