Ishrana – opšte
Ishrana veoma mladih jagnjadi najbitniji je uslov pravilnog ekstrauterinog (van tjelesnog) razvoja. Ukolilko izostane, pažnja se u ovom periodu ne može nadomjestiti ni na koji način u kasnijoj dobi. Svaki segment u ovčarskoj proizvodnji ima smisla i treba mu posvetiti posebnu pažnju, ali ako se radi o novorođenoj životinji – tada se sva pažnja usmjerava na nju samu. Iako je ovo stara priča, nije starija od one o uginuću jagnjadi prilikom rođenja, ili još češće prilikom uzgoja mladih jaganjaca.
Međutim, iako su proizvođači svjesni važnosti ove teme, nerijetko se dešavaju uginuća jagnjadi. Ako pričamo o rasnim ovcama (Il d Frans, Teksel, Istočno-frizijska ovca i sl.) tada je strah od uginuća jagnjadi daleko veći. Znatno je bolja situacija kod naših pramenki, ali je i proizvodnost kod njih manja. Jedna pramneka daće jedno jagnje, a odgoj jednog jagnjeta prilično nije veliki problem za uzgajivača bilo koje rase. Ovdje problem nastaje sa dvojkama, a i trojkama kojima proizvođači treba da teže.
Rođeni sa nefunkcionalnim buragom, tek rođena jagnjad nemaju sposobnost iskorišćavanja gotovo nikakve vrste hraniva. Osim mlijeka, i zamjena za mlijeko. Poznato je da je ishrana kolostrumom važna i da je treba sprovesti unutar jednog časa po rođenju. Bit kolostruma je u njegovom sastavu. Naime, on se ogleda u sadržaju antitijela, imunoglobulina, – važnih stavki imuniteta. Zamjena kolostruma majke moguće je kolostrumom druge ovce i praktično ničim drugim.
Sa pravilnim terminom uvođenja suve hrane, burag stiče određenu funkcionalnost već sa dvije nedjelje uzrasta. Kasnije, sa 45 do 60 dana starosti jagnjadima mlijeko nije više esencijalno za porast, ukoliko su prethodne stavke ispoštovane.
Većina gubitaka jagnjadi posljedica je – gladovanja tokom prve nedjelje života. Zamjena za mlijeko kao dobra opcija?
- Jedna strana vimena nefunkcionalna kod ovaca koje doje blizance – gladovanje.
- Loše majke – gladovanje.
- „Nejaka” jagnjad – gladovanje.
Ne ulazeći u razloge gore navedenih problema (loš materinski instikt = loša genetika; nefukcionalnost vimena = slab uzgoj ovaca udruženi sa genetikom), treba istaći da se prepoznavanje ovih „simptoma” mora desiti što ranije i odreagovati na vrijeme.
Zamjene za mlijeko
Ne treba bježati od zamjena za mlijeko koje, ukoliko su kvalitetne, zasigurno mogu biti odlična zamjena mlijeku. Ono što je kod zamjena bitno (s obzirom da su skupe) jeste period njihovog ukidanja i potpuno uvođenje suve hrane.
Kod zamjena za mlijeko treba se uvjeriti da sadrže visok udio antibiotika kako bi se preunaprijedili problemi sa digestivnim i respiratornim infekcijama. Takođe, bitan je sastav zamjene, a kakav bi trebalo da bude pogledajte u nastavku teksta.
Tipičan sastav zamjene za mlijeko:
Masti (%) |
Sirovi proteini (%) | Laktoza (%) |
30 – 32* | 22 – 24* |
22 – 25* |
*računato u odnosu na suvu materiju obroka
Kod odbića* jagnjadi od majki – onemogućiti zvučni kontakt sa ovcama-majkama.
* ovdje se misli na odbiće već od prvih nekoliko dana jagnjeta (zbog nekih od gore navedenih razloga)
Hraniva
Nakon 7 do 10 dana jagnjadima treba ponuditi ad libitum* ishranu suvim hranivima. A suva hraniva su sva ona hraniva koja sadrže manje od 14% vlažnosti. Tu ubrajamo više njih: sojini proizvodi/nusproizvodi, proizvodi/nusproizvodi suncokreta, gotovo sve vrste žitarica (kukuruz, ovas, ječam, pšenica), pšenične i druge mekinje, melasa…
*bez ograničenih količina hraniva
Ishrana
Hraniva treba da budu jako kvalitetna, bez bilo kakvih stranih primjesa, a najbolje jeste ukoliko su peletirana. Moguće je koristiti jedno hranivo, ali je uvijek bolje da to bude obrok sastavljen od više hraniva, kako bi pod jedan bio ukusniji, a pod dva kako bi se obezbijedili svi neophodni nutrijenti za porast i razvoj.
Sistem ishrane je takav da se preporučuje dostava hrane u hranilice 2 puta u toku dana. Na čišćenje objekata ali i samih jasala/hranilica ne treba trošiti riječi. Voda, jako bitna i treba imati na umu da se uvijek nudi jagnjadima kada se ista hrane suvim hranivima.
Ukoliko proizvođač sastavlja lično smješu, treba da obrati pažnu na sadržaj pojedinih minerala i vitamina. Osim količine bitan je i odnos pojedinih elemenata i vitamina. Sve to uslovljeno je hemijskim sastavom same smješe, tj. njihovih glavnih hraniva. Zato, prilikom sastavljanja – poželjna je tablica, kalkulator…
Neki od najvažnijih materija koje nisu hranljive, ali su esencijalne jesu već spomenuti vitamini A, D i E, minerali kalcijum, bakar, a selen isključivo ukoliko je zemljište na kome se drže ovce siromašne ovim mikroelementom. Lista se ne završava jer je upravo tajna visokog stepena preživljavanja jagnjadi te dobrog prirasta:
- analiza hraniva
- kvalitet hraniva
- način ishrane
- tehnike odbijanja jagnjadi
- izbor rase/soja…