Cigaja je rasa kombinovanih proizvodnih sposobnosti (meso-vuna-mlijeko). Smatra se jednom o najstarijih rasa, nastala na prostoru Male Azije. Najviše se gaji na području Srbije (Vojvodina), Rumuniji, Mađarskoj, Češkoj, Rusiji, Slovačkoj.
Ovo je krupna rasa, koju odlikuje snažna, čvrsta građa i konstitucija. Trup je dubok, srednje dužine i ima pravougaon oblik.
Glava je srednje duga i uska, sa ispupčenim profilom kod ovnova. Imaju velike uši koje mogu biti potpuno ili poluoborene.
Ovce su šute, dok ovnovi mogu biti i šuti i rogati.
Visina grebena kod ovaca je oko 65 cm, a kod ovnova 75 cm, a greben je gotovo uvijek malo niži od krsta.
Cigaja ima uske i duboke grudi, ravnu leđnu liniju sa oborenom karlicom.
Noge su snažne, čvrste, visoke, obrasle crnom ili mrkom dlakom.
Tjelesna masa ovaca iznosi oko 75 kg, dok je kod ovnova ona znatno veća i kreće se do 120 kg.
Što se laktacije tiče, ona prosječno traje 180 dana i za taj period mlječnost se kreće od 50 do 150 kg. Sve to zavisi od načina ishrane, jer ukoliko se adekvatno hrani ona postiže veoma dobre rezultate u pogledu proizvodnje mlijeka.
Ovo je srednjestasna rasa ovaca, koja u priplod ulazi obično sa 12 mjeseci, a plodnost joj se kreće oko 120%.
Vuna
Što se proizvodnje vune tiče, ovce daju oko 3 kg, a ovnovi do 5 kg neprane vune. Njihovo runo je poluzatvoreno ili zatvoreno, ljevkastih pramenova. Mana vune je sinjavost tj. pojava crnih vlakana. Cigaja je slabo obrasla vunom po trbuhu i donjem dijelu vrata, a i gustina je takođe slabija. Randman vune kreće se oko 55%.
Prilikom rođenja jagnjad imaju sivkastu boju, sa kovrdžavom vunom, koja se poslije 10-15 dana ispravi, dok poslije 4 mjeseca boja prelazi u bijelu.
Masa trupa
Težina jagnjadi prilikom rođenja iznosi 4-5 kg. Sa oko 3 mjeseca starosti jagnjad dostižu težinu od 25-28kg, dok ukoliko se tove u intenzivnim uslovima prelaze 30 kg. Kod ove rase dolazi do nagomilavanja masnoće (loja) u potkožnom tkivu, što se smatra manom. Randman mesa iznosi oko 50% zbog krupnih kostiju, rasne karakteristike Cigaje.
U susjednoj Srbiji javljaju se 2 tipa Cigaje, i to:
- Čokanjska cigaja – mesnati tip, sitnija, sa kraćim ušima i slabijom mlječnošću i
- Somborska cigaja – krupna, sa dugim ušima i dobro izraženim proizvodnim osobinama.
Pripremio: dipl. inž. stočarstva Danilo Šušić