Omiljena i najpoznatija ukrasna biljka na svijetu je ruža. Brojnošću sorti, bogatim, dugim i raskošnim cvjetanjem ona premašuje svo ostalo ukrasno bilje. Pred ostalim biljkama u parku i vrtu prednost joj je i u tome što se sorte ruža nude u visinama od 30 cm pa do 5 metara, u oblicima grma, stabla, penjačica, pokrivačica, a to sve pruža beskrajne mogućnosti korištenja ruža u vrtu.
Bilo da je riječ o dvorištu, vrtu, terasi ili rustičnom zidu , ova drvenasta biljka iz porodice Rosaceae pruža raskošan sjaj svakom prostoru.
Izbor sorti za sadnju
Razlog velike popularnosti ruža jesu raskoš boja i mirisa, kao i velika mogućnost kombinovanja oblika i visina u vrtu. Puzavice mogu narasti i 5 metra u visinu, ukrasiti zid kuće, popeti se do balkona ili krova, a mini ruža se u saksiji tokom zime može držati u stanu.
Kod izbora sorte i uzgojnog oblika ruža treba voditi računa:
- o položaju gredice;
- drugom bilju s čijim se oblikom, vremenom cvjetanja i bojama treba uskladiti te o tome koliko je zahtjevna za uzgoj i njegu i koliko je otporna na bolesti.
Ako u vrtu planirate urediti gredice ruža odnosno ružičnjake, oni se obično planiraju u geometrijskim oblicima, a za njih se koriste ili čajevke ili floribunde. Pri tome, čajevke više dolaze do izražaja u blizini kuće, dok floribunde služe za bojenje većih površina. Niže ruže planirajte posaditi ispred visokih, u dva ili više redova visine – primjerice minijaturne ruže u prvom redu, iza njih čajevka, a iz njih puzavice.
Takođe, za velike ružičnjake planirajte ruže raznih boja, ali neka grupe po 3-5 biljaka budu iste boje, kako se ne bi “izgubile” na gredici. Ruže su često koriste i kao okvir travnjaka, sade se na cvjetnoj gredici sa drugim cvijećem ili u predvrtu kao ukras na ulazu u kuću.
Bez obzira na koncept kako ste se odlučili koristiti ruže u dvorištu, posadite ruže koje cvjetaju u različito doba godine kako bi vam dvorište duže tijelom cijele vegetativne sezone bio šaren i mirisan. Ruže sa crvenim lišćem i korom, kao i velikim plodom bit će ukras i nakon vegetacije.
U poljoprivrednim apotekama kod nas se mogu naći:
- mini ruže – Snowit, Dic Dic
- čajevke – Brandy, Charlie, Red Dance
- puzavice – Švanense, Vesterlend, Fontana i
- polijante – Elina, Laminuet.
Vremenski uslovi za sadnju ruža
Ruže se mogu saditi od oktobra do kraja juna. Smatra se da su povoljni uslovi za sadnju ako:
- Zemlja nije zamrznuta
- Temperatura je iznad 6°C
- Zemlja je pogodna za obradu (nije previše vlažna – blatnjava)
Ako je temperatura iznad 20°C, najbolje je da ruže sadite u večernjim satima.
Odabir mjesta za sadnju i priprema zemljišta
Prije nego što se pristupi sadnji treba imati na umu da su ruže dugovječne, ostaju 10, 20 i više godina na stalnom mjestu i veoma je bitno odabrati pravo mjesto i položaj, odgovarajuće zemljište, kvalitetnu sadnicu. Mjesto za sadnju treba da budu izloženo suncu i zaklonjeno od jakih vjetrova, a zemljište blago kiselo, plodno i umjereno vlažno. Zemljište pripremiti: izriljati i usitniti frezom ili na neki drugi način.
Sadnja ruža
Nakon izbora mjesta za sadnju, pristupa se kopanju jamica (rupe). Veličina rupe treba da bude najmanje tolika da se korijen može slobodno rasporediti. Obično je dubine 30 cm i isto tolike širine. Ako zemlja nije ispošćena, ne preporučujemo nikakvo đubrivo u zemlji kojom se zatrpava korijen.
Preporučljiva razdaljina između ruža je:
- 40 – 50 cm za čajevke ;
- 25 – 30 cm za polijante (mnogocvetne);
- 20 – 25 cm za patujaste;
- 0,7 – 1 m za puzavice i grmolike ruže.
Praktična ideja: Pošto se čajevke, patuljaste i mnogocvetne ruže sade gusto, umesto kopanja pojedinačnih rupa, u praksi je bolje iskopati šančić dubine i širine ašova (riljača).
Izvaditi ruže iz kese u kojoj su bile zapakovane ili iz trapa, ako ste ih utrapili nekih sat vremena, prije sadnje, korijen sadnice potopite u sud sa vodom. Ako nemate mogućnost potapanja u vodu, dovoljno je da sadnice rasporedite na najlon foliju, navlažite i pokrijete nekom vlažnom krpom.
Važno! Korijen sadnice do sadnje nikako se ne smijete izlagati suncu niti se smije osušiti! Ako se to dogodi, velika je vjerovatnoća da se sadnica neće primiti i ako se primi, dugo boluje i sporo napreduje korijen ruže.
Tako pripremljenu sadnicu postaviti na sredinu jamica (rupe), ravnomjemo rasporediti korijen i potom vratiti zemlju u rupu, vodeći računa da mjesto kalemljenja bude 2-3 mm iznad nivoa zemlje.
Prvo nagrnuti sitnu zemlju tako da ona bude do korijena, a zatim i krupniju.