Danas u svijetu ima veliki broj rasa, a stalno se stvaraju i nove. One se dijele prema različitim kriterijumima. Tako postoji podjela prema zoološkim obilježjima (dužina repa), prema kvalitetu vune i prema drugim proizvodnim osobinama.
Podjela prema proizvodnim osobinama je najopravdanija s obzirom na njen ekonomski značaj. Po tom osnovu ovce se dijele na rasne skupine i to za:
- Proizvodnju vune,
- kombinovana proizvodnja mesa i vune,
- proizvodnju mesa,
- proizvodnju mlijeka,
- proizvodnju krzna,
- proizvodnju kože, kao i
- masnotrtične i
- dlačne ovce.
Karakteristike
Merino ovca spada u vrste ovaca za proizvodju vune i mesa, imaju dvojnu proizvodnju s jačom proizvodnjom vune. Tjelesna masa vrste ovaca koja se koristi za proizvodnju vune je 40 do 70 kg. Merino ovca ima 5 do 6 kg vune, odnosno 8 do 10 kg kod ovnova.
Njemačka merino ovca
Njemačka merino ovca je njemačka rasa nastala križanjem njemačke gruborune ovce s uvezenim merino ovnovima iz Španije i Francuske sa manjim udjelom engleskih mesnih rasa. Budući da se lako prilagođava novim uslovima, podjednako je zahvalna za uzgoj u ravničarskim i gorskim područjima. Težina ovnova je 110 do 130 kg, a ovaca 70 do 75 kg. Randman utovljenih grla je 50–55%. Njemačka merino ovca prepoznatljiva je po bijelo pigmentiranoj glavi, ušima i donjim dijelovima nogu. Pojava bilo koje druge boje smatra se greškom ili genetskom nečistoćom.
Janjci imaju porodnu težinu od 4,5 kg, a ako se tove tada s 90 do 100 dana postižu masu od 30 kg. Meso im je odličnog kvaliteta. U laktaciji od 6 mjeseci proizvode oko 150 litara mlijeka sa 6,8% mliječne masti. Vuna ove rase je bijela, a godišnji nastrig iznosi kod ovnova 6–8 kg, a kod ovaca 4 do 5 kg, dok je randman vune 50–54%. Zbog dobre prilagodljivosti i poželjnih proizvodnih svojstava ova rasa je vrlo raširena po svijetu.
Australijska merino ovca
Australijska merino ovca glavni je predstavnik australijskog ovčarstva. Najpoznatija je rasa ovaca za proizvodnju vune najfinijeg kvaliteta u Australiji. Uz veliku pomoć ove ovce Australija je postala glavni proizvođač vune, pa tako danas ova država proizvodi oko petine svjetske vune. Australijska merino ovca nastala je pod uticajem ekoloških činioca na uvezene merino rase iz Evrope i Amerike.
Australijska merino ovca vodi porijeklo od španjolskog merina. Planskim selekcijskim radom tokom dužeg niza godina, u uslovima povoljne klime i ishrane, stvorena je rasa koja se po svojim osobinama razlikuje od evropskih i američkih tipova merino rasa.