Profesori Biotehničkog fakulteta prof. dr Jelena Latinović i prof. dr Nedeljko Latinović u saradnji sa italijanskim kolegama, došli su do potencijalnih rješenja za suzbijanje crne pjegavosti vinove loze. Ova rješenja nastala su kroz istraživanja u okviru bilateralnog projekta od posebnog značaja sa Italijom, objavljeno je na portalu Univerziteta Crne Gore.
Suzbijanje crne pjegavosti vinove loze je izazov kako u poljoprivrednoj praksi, jer zahtijeva kombinovanje agrotehničkih i hemijskih mjera zaštite, tako i u nauci koja traži rješenje bez nepotrebnih tretiranja.
O rezultatima do kojih su došli naši i italijanski istraživači govore u dva rada objavljena u renomiranim naučnim časopisima, časopisu “Plant Disease” (Impact Factor 4.438) i u časopisu “Frontiers in Plant Science” (Impact Factor 5.753).
Posebna kompleksnost u suzbijanju ove bolesti predstavlja zabrana pojedinih aktivnih materija fungicida u EU koji su do sada korišćeni za tretiranja loze (npr. mankozeb), objašnjava profesor Latinović.
Ovome treba dodati i težnju za sve manjom upotrebom sredstava za zaštitu bilja, koja nameće potrebu za iznalaženjem novih metoda suzbijanja koje će smanjiti broj prskanja – ističe on.
Oba objavljena naučna rada se odnose na razvoj i validaciju modela predviđanja infekcije od strane gljive Diaporthe ampelina (sinonim Phomopsis viticola), prouzrokovača crne pjegavosti vinove loze koja u vinogradima u Crnoj Gori izaziva značajne štete.
Praktična primjena naučnih rezultata predstavljenih u ovim radovima odnosi se na mogućnost predviđanja ove bolesti i izbjegavanje nepotrebnih tretiranja vinove loze.
– Razvijeni model prognoze zasniva se na poznavanju biološkog ciklusa fitopatogene gljive, fenofaza razvoja vinove loze i vremenskih uslova potrebnih za ostvarivanje zaraze – navodi prof. Latinović.
Štete od crne pjegavosti, dodaje on, ogledaju se u zaostajanju vinove loze u porastu, smanjenju rodnog potencijala i skraćenju životnog vijeka čokota. Najviše su napadnuti lastari vinove loze, i to u njihovom donjem dijelu, gdje se javljaju najprije pjege, a potom i pukotine koje izazivaju lomljenje lastara i odumiranje pupoljaka. Simptomi na listovima se manifestuju pjegama okruženim žutim oreolom, a može doći i do deformacije i pucanja liske.
Bilateralni projekat u okviru kojeg su rađena istraživanja nosi naziv “Sistemi podrške odlučivanju na bazi veb platforme u cilju unaprijeđenja održivosti vinogradarskog sektora u Crnoj Gori i Italiji (VITISUST)”, a finansiralo ga je Ministarstvo nauke.
Izvor: Dnevne novine “DAN”