Jagnjenje predstavlja biološki fenomen kada plod napušta organizam majke i svoj život nastavlja u spoljašnjoj sredini. Dobra organizacija i priprema jagnjenja je ključ svake uspješne proizvodnje. Svaki farmer treba posebnu pažnju da posveti periodu jagnjenja ovaca, jer od uslova jagnjenja i postupka sa jagnjadima u toku i nakon jagnjenja direkto zavise rezultati ovčarske proizvodnje.
Zavisno od vremena, odnosno perioda jagnjenja, različite su i pripreme koje farmeri obavljaju. Ukoliko se jagnjenje obavlja u toku ljetnjih mjeseci, nije potrebna nikakva posebna priprema jer se jagnjenje bez problema može obavljati na pašnjaku. Međutim, u našoj zemlji jagnjenje se najčešće odvija u toku zime, pa je usled toga neophodno izvršiti pripremu ovčarnika za sezonu jagnjenja. Priprema ovčarnika podrazumijeva krečenje zidova i njegovo dezinfikovanje.
Nakon toga neophodno je pripremiti bokseve i dovoljno suve prostirke. Što se tiče bokseva, neophodan je određeni broj manjih (pojedinačnih) bokseva, minimalne površine 1,5 m2 gdje će ovca boraviti sa jagnjetom 4-5 dana nakon jagnjenja. Pored pojedinačnih bokseva, ovčarnik treba da sadrži i bokseve srednje veličine (za 10-15 ovaca) gdje se ovce grupišu prema vremenu jagnjenja.
Znaci skorog porođaja ovaca
Neposredno pred porođaj ovca je uznemirena, vrti se, okreće glavu prema zadnjem dijelu tijela, slabije konzumira hranu i izdvaja se iz stada. Takođe, javljaju se promjene na vimenu i reproduktivnim organima. Vulva postaje otečena, iz stidnice se uočava sluz, a jame oko repa su upale. Vime je puno, nabreklo, puno kolostruma. Tokom jagnjenja ovca najčešće leži, jer su tada kontrakcije najjače, a i položaj uterusa je najpovoljniji.
Pri jagnjenju se prvo pojavljuje vodenjak koji pod pritiskom porođajnih napona puca i počinje istiskivanje ploda. Ukoliko ne postoje komplikacije jagnjenje se završava za 15-40 minuta. To se dešava kada je položaj ploda pravilan, odnosno prvo idu prednje noge i glava, a zatim ostatak tijela. Međutim, ukoliko je položaj ploda nepravilan neophodna je pomoć farmera, a ponekad i veterinara. Ukoliko se ovci pomaže prilikom jagnjenja to treba raditi samo u momentima kada postoje naponi i to povlačenjem za prednje noge.
Poslije završenog jagnjenja jagnjetu treba odmah obrisati sluz sa usta i nosa kako bi se uspostavilo disanje i spriječilo gušenje jagnjeta. Nakon toga treba prepustiti ovci da oliže jagnje, a ukoliko ona to ne uradi jagnje treba obrisati suvom krpom ili gužvom sijenom. Pupčana vrpca se obično sama prekida, a ukoliko ne dođe do toga treba je prekinuti na dužini od 5-7 cm i dezinfikovati jodom, kako ne bi došlo do infekcije.
Ukoliko je jagnje vitalno i normalno razvijeno ono veoma brzo po jagnjenju ustaje na noge i traži da sisa. Veoma je važno da jagnje posisa kolostrum što prije, a najkasnije 2 sata nakon jagnjenja. Ako nije u stanju da to samo uradi, treba mu pomoći.
Kako bi se spriječilo uginuće jagnjadi neophodan je stalan nadzor i prisustvo farmera tokom sezone jagnjenja. Zbog toga se odgajivači ovaca trebaju dobro organizovati kako bi sve proteklo u najboljem redu.