Ono što je svakom farmeru u interesu, i zbog dobrobiti i zbog profita od životinja, jeste održavanje njihovog zdravlja u optimalnim granicama. Samo takvo stado može da bude proizvodno i ekonomski isplativo. U mlječnom govedarstvu javlja se veći broj bolesti koje mogu desetkovati krave, a klostridija je jedna od njih.
〉〉 Klostridija može predstavljati veliki problem u mlječnom govedarstvu, jer uzrokuje brojne zdravstvene tegobe kod krava, smanjuje produkciju mlijeka i na kraju smanjuje profit farmera. 〈〈
Klostridija – šta je i gdje se nalazi?
Klostridija predstavlja grupu bakteriju koje za svoj rast (odnosno za djelovanje) zahtijevaju odsustvo kiseonika. Dakle, radi se o bakterijama koje u aerobnim uslovima (uslovima bogatim kiseonikom) stvaraju spore, i u tom obliku nisu patogene. Međutim, čim dospiju do okoline u kojoj nema kiseonika tada dolazi do njihovog razmnožavanja i potencijalnih problema koje izazivaju.
Clostridium botulinum
Ova bakterija nalazi se u obilju u zemljištu, zatim u stelji, u stajnjaku, kontaminiranoj stočnoj hrani, pa i u vodi. U zavisnosti od supstrata može da bude u obliku spora (voda, zagađen vazduh, rastresita stočna hrana i dobro osušena kabasta i ostala hraniva) ili u vegetativnom – opasnom obliku (stajnjak u nekim slučajevima, stelja u nekim slučajevima). U većini slučajeva krava će progutati spore klostridije, i to opet u većini slučajeva neće biti opasno po nju.
Spore klostridija će mirovati u crijevima životinje, i tu ostaju određeno vrijeme. U sledećim slučajevima će doći do oboljenja:
- previše skroba odnosno ugljenih hidrata i
- unutrašnja krvarenja (apscesi na jetri-na primjer).
U još jednom slučaju može doći do oboljenja, a to je direktnim putem preko posjekotina ili povreda na tijelu krave. Na ovaj način klostridija ulazi direktno u krv i izaziva probleme.
〉〉 Klostridija izazvana bakterijskom vrstom Clostridium botulinum nije zarazno oboljenje, niti zoonoza te se stoga ne može prenositi na druge životinje i ljude. 〈〈
Pošto se krave hrane suvom hranom a samim tim zbog nemogućnosti ove klostridije da bitiše u takvom okruženju, ne postoji mogućnost sadržavanja toksina. Ipak, farmeri koji primjenjuju ishranu jednim obrokom dnevno (TMR) moraju biti na oprezu. Naime, postoji mogućnost stvaranja toksina u donjem, zbijenom dijelu hrane, pa je rešenje u tom slučaju da se hrana povremeno tokom dana jednostavno rastresa, kako bi se omogućio dotok vazduha. U silaži postoji mogućnost razvijanja klostridija, ali kiselost iste sprečava stvaranje vegetativnih oblika klostridije. Ipak, kada se silaža ne napravi na dobroj osnovi, tada postoji mogućnost I da I ona bude rezervoar ove bakterije.
Klostridija kod teladi
Kod teladi posebnu pažnju treba posvetiti bakterijskoj vrsti Clostridium perfringens. Naime, ova bakterija kod teladi mlađe od 2 mjeseca izaziva poremećaje u radu crijeva i crijevne flore koja je još u ovom uzrastu neformirana. To se dalje odražava na njihovo cjelokupno zdravlje, slabi im imunitet, a takva životinja nema normalan ni kvalitetan prirast. C. perfringens je bakterijska vrsta koja se hrani skrobom i šećerom, pa i ne čudi razlog njenog pojavljivanja u momentu ishrane teladi velikim količinama skrobastih hraniva (u prvom redu žitarica i smješa koncentrata). Takođe, stres kao i proliv mogu biti glavni okidači nastanjivanja ove bolesti u crijevima teladi i njenog daljeg razmnožavanja.
Simptomi klostridijalnih bolesti kod goveda
Širok je spektar simptoma koje obuhvataju ove boelsti, a sve s razlogom jer napadaju specifičan, dosta veliki sistem (digestivni) i jer postoji više vrsta klostridija unutar grupe. Neki od najčešćih simptoma na koje farmeri moraju obratiti pozornost jesu:
- enterotoksemija;
- stomačne tegobe;
- nadutost;
- bolovi unutar stomaka;
- nedostatak apetita;
- distenzija abomazuma;
- opšta slabost;
- u nekim slučajevima i iznenadna smrt.
Kako spriječiti nastajanje ovih bolesti u stadu
Veći je broj operacija koje mogu dovesti do sprečavanja nastajanja, ili pak širenja ovih ponekad i smrtonosnih bolesti. U svakom slučaju više je operacija, a koja će se primjenjivati zavisi od situacije do situacije na terenu. U nekim slučajevima je dovoljna samo izmjena pogrešnih praksi koje se događaju na terenu, dok je u drugom neophodna vakcijancija usled postojanja tzv. distrikata ove bolesti. Pa da navedemo neke od mjera suzbijanja:
- Vakcinacija. Savjetovanje sa veterinarom u pogledu protokola o vakcinacija od npr. enterotoksemije ili npr. tetanusa (Clostridium tetani) može smanjiti pojavljivanje ovih bolesti ili ih čak i potpuno zaustaviti.
- Korišćenje korisnih bakterija (probiotika). Upotrebom živih organizama – kao što su probiotici može se pomoći stadu da se izbori sa nekim od patogena iz grupe klostridijalnih bolesti. Kod teladi je to od posebno značaja jer kod istih nije došlo do potpunog formiranja crijevne flore, a u ranom uzrastu se koriste neka hraniva koja upravo potiču klostridijalne bolesti.
- Upotreba određenih enzima. U mlječnom govedarstvu, a i šire sve je veća upotreba specifičnih enzima koji se upotrebljavaju sami ili u kombinaciji sa probioticima, što je češći slučaj. Na ovaj način dobija se kombinacija koja, prema istraživačima ima mnogo bolji efekat od samih probiotika, a na zdravlje crijevne flore.
- Održavanje higijene ishrane i objekata. Higijena ishrane, hrane i smještaja od presudnog je značaja za održavanje zdravlja životinja. To se posebno odnosi na zdravlje digestivnog trakta. Imajući u vidu radoznalost životinja, istima treba uskratiti bilo kakav kontakt sa stvarima koje mogu biti potencijalni rezervoar klostridijskih bolesti. Takođe održavajte higijenu objekata i opreme (pregrada i ograda, različitih kolica i prikolica, guma od mehanizacije i sl.).