Prirodni fungicidi se lako pripremaju, sastojci poput sode bikarbone, bijelog luka, kamilice su dostupni, a nisu štetni za uzgajane biljke.
Biljne bolesti je nemoguće potpuno iskorijeniti, ali najbolji pristup je spriječiti njihovo širenje kako bismo sačuvali naše usjeve. Postoji nekoliko faktora koji doprinose njihovom nastanku. Prvi simptomi obično se javljaju na pojedinačnim biljkama ili njihovim djelovima, a uz povoljne uslove, kao što su trenutni, brzo se mogu proširiti. Kako bismo spriječili infekciju i suzbili početne simptome biljnih bolesti, možemo koristiti prirodna sredstva koja pripremamo od sode bikarbone, različitog povrća, začinskog, lekovitog ili divljeg bilja, kao i drugih materijala.
1. Soda bikarbona
Veoma efikasna u sprečavanju zaraza, jer mijenja pH reakciju na površini biljnih organa i tako sprečava infekcije. Za pripremu prirodnog fungicida koji sprečava pojavu rđa i plijesni potrebno je u 1 l vode dodati četiri kašike sode bikarbone i jednu kašiku biljnog ulja. Kao preventivno sredstvo protiv plamenjače i pepelnice biće nam potrebna jedna kašika sode bikarbone, 1l mlijeka i pet do 10l vode. Svako sredstvo dobro promiješajte kako bi se soda rastvorila i ne bi zagušila dizne prskalice.
2. Bijeli luk
Veoma efikasan fungicid se može pripremiti od bijelog luka. Djelovaće i kao insekticid i biostimulator. Dovoljno je nekoliko čenova bijelog luka usitniti, nije ih potrebno guliti, i preliti sa 1l vode. Ostavi se da odstoji najmanje 12h, preko noći. Gotovo sredstvo se procijedi i spremno je za tretiranje. Treba da ima ugodan miris na bijeli luk. Jak miris znači da treba da dolijete još vode kako bi ga razrijedili i spriječili oštećenje biljaka. Uvijek koristite svježe spremljeno sredstvo. Za bolji učinak dodajte dva do tri lista lovora.
3. Crveni luk
Preparat od ljuski crvenog luka daće najbolju zaštitu od plamenjače. Dovoljno je 200g lukovine potopiti u 10l vode i ostaviti tokom noći. Ovim sredstvom se tretiraju biljke dva do tri puta u toku sedmice.
4. Fungicid od tri vrste povrća
Za pripremu će vam biti potrebne tri veće glavice crvenog luka i jedna belog koje treba da usitnite ili sameljete. Dobijenu masu prelijete sa dva litra tople vode i dodajte dvije kašike paprike u prahu. Sve dobro promiješajte i ostavite preko noći u poklopljenoj posudi. Ujutro tečnost procijedite i dodajte jednu kašiku tečnog sapuna. Prije upotrebe dolijte još dva litra proključale i ohlađene vode. Efikasno je sredstvo u zaštiti voća i povrća. Koristi se u intervalima od 10 do 15 dana. Kiše spiraju sredstvo sa biljaka.
5. Kamilica
Protiv mikoza odlično djeluju preparati od kamilice. U tu svrhu jednu šolju suvih cvjetova kamilice prelijte sa litrom ključale vode. Ostavite poklopljeno u posudi preko noći. Koristi se za tretiranje biljaka i zemljišta, pod uslovom da zemljište nije prevlažno.