Holštajn- frizijska rasa je danas vodeća mlječna rasa goveda u svijetu. Grla ove rase imaju visoki genetski potencijal za proizvodnju mlijeka. Stvorena je u Sjedinjenim Američkim Državama sedamdesetih godina 19. vijeka od uvezenih oko 8.000 grla crno-bijele frizijske rase iz Holandije, u uslovima veoma intenzivne ishrane, i uz primjenu stroge selekcije.
Karakteristike rase
Holštajn- frizijska rasa goveda pripada mlječnom tipu goveda velikog okvira. Dominantno je zastupljen crno-bijeli Holštajn, a pored crnog postoji i crveno-bijeli. Crveni holštajn se najčešće koristi za ukrštanje sa Simentalcem, a u cilju poboljšanja proizbodnosti mlijeka. Imaju izražene mjere za visinu, dubinu i dužinu tijela. Pojedini djelovi tijela i njihovi odnosi su skladni, pa grla djeluju kao izvanredno harmonična cjelina. Odlikuju se snažnom konstitucijom i čvrstom građom, sa posebno dobro vezanim vimenom.
![Holštajn-frizijska rasa goveda](http://sntcg.com/savjetuje/wp-content/uploads/2020/03/cows-526771_960_720.jpg)
Grla Holštajn-frizijske rase imaju visoki genetski potencijal za proizvodnju mlijeka, ali odgajivači ove rase moraju da imaju u vidu lošije rezultate u tovu junadi. Oni se ne odnose na manji prirast u tovu, koliko na slabije klanične performanse u poređenju sa junadima simentalske rase: manji randman trupova i manje učešće mišićnog, a veće masnog tkiva u polutkama.
Proizvodnja kvalitetnog goveđeg mesa moguća je ukrštanjem teladi za tov između holštajn krava i simentalskih bikova ili tovnih bikova. Mlječnost holštajnskih krava u zemljama sa razvijenim govedarstvom premašuje 8.000 kg u prosječnoj laktaciji. Vodeća zemlja u tom pogledu je Izrael, gde se već duže od jedne decenije ostvaruje godišnja proizvodnja mlijeka po kravi veća od 10.000 kg.
![Holštajn-frizijska rasa goveda](http://sntcg.com/savjetuje/wp-content/uploads/2020/03/cow-4270355_960_720.jpg)
Smještaj i ishrana
Za gajenje Holštajn-frizijske rase potrebni su odlični smještajni kapaciteti, vrlo dobri higijenski uslovi i dobro izbalansirana ishrana sa kvalitetnom voluminoznom krmom i odgovarajućom količinom koncentrata. Shodno tome u tehnologiji proizvodnje je često teško osigurati optimalnu količinu hranljivih materija u obroku, pa se kao nerijetki problem javljaju niski sadržaj masti i proteina u mlijeku, komplikacije nakon teljenja i izostanci normalnih gonjenja.
![Holštajn-frizijska rasa goveda](http://sntcg.com/savjetuje/wp-content/uploads/2020/03/calf-652655_960_720.jpg)
Osim hrane, bitan faktor je i dobar smještaj, jer su osjetljive i podložne oboljenjima i neplodnosti ako ne postoje optimalni uslovi smještaja. Takve uslove najčešće može pružiti samo savremena mlječna farma i gazdinstva koja raspolažu većim ratarskim površinama ili pašnjacima s obzirom da grla ove rase zahtijevaju veliku potrošnju kabaste stočne hrane i odgovarajući komfor. Proizvodni vijek najčešće je 3-4 godine, ali se značajno skraćuje pri nepovoljnim uslovima ishrane i smještaja.
Pripremila: G. L.