Kolostrum ili kolostralno mlijeko, koje se još naziva i mlezivo, luči se svega nekoliko dana po partusu (porođaju). Sastav kolostruma se brzo mijenja, a dužina perioda njegovog lučenja varira od vrste do vrste životinje.
Nezamjenjiva je hrana u prvim danima života podmlatka sisara, jer sadrži sve neophodne hranljive materije za njihov rast, razvoj i formiranje tzv. pasivnog imuniteta. Naime, usljed nepropustljivosti placente (posteljice) za imunoglobuline, mladunci sisara se rađaju bez formiranog imunog sistema. Imunoglobulini su antitijela koja identifikuju i štite organizam od stranih, potencijalno opasnih organizama, kao što su virusi i bakterije. Zbog nerazvijenosti imuniteta mladunci sisara su izuzetno osjetljivi i podložni oboljenjima, a prvi dani života visoko rizični. Budući da je kolostralno mlijeko bogato imunoglobulinima, neophodno je obezbijediti ga tek rođenoj životinji u prvim satima po partusu.
Sastav kolostruma se brzo mijenja, pa se tako kod krava sadržaj imunoglobulina u kolostrumu smanjuje za 50% nakon prva 24 sata. Vrijeme igra važnu ulogu ne samo zbog ograničenosti lučenja kolostruma, već i zbog toga što je digestivni trakt podmlatka sposoban za usvajanje imunoglobulina svega 30-36 sati po rođenju. Dužina perioda usvajanja antitijela takođe može varirati zavisno od vrste. Ovakav, pasivan imunitet, dovoljan je za odbranu mladih do formiranja njihovog sopstvenog imuniteta, koji počinje sa razvojem sa 3-5 nedjelja starosti.
Kolostrum je, osim imunoglobulinima, bogat i drugim hranljivim materijama koje su od velikog značaja za pravillan rast i razvoj životinja. Hemijski sastav kolostruma se umnogome razlikuje od sastava mlijeka. Ono u odnosu na mlijeko ima više masti, minerala, vitamina i čak nekoliko puta više proteina, dok je udio laktoze manji u kolostrumu. Ovakav sastav obezbjeđuje potrebnu energiju za razvoj zdrave i vitalne životinje. Usljed povećanog sadržaja mineralnih materija, prije svega magnezijuma, kolostrum ima blago laksativno dejstvo. Na taj način pomaže digestivnom traktu tek rođenih životinja da se oslobodi prvog izmeta, zvanog mekonijum.
U slučaju nedostatka kolostruma (odsustvo sekrecije, upala vimena, uginuće), može se koristiti kolostrum druge životinje iste vrste, koja je imala partus u približno isto vrijeme, ili pak koristiti kravlji kolostrum. Važno je napomenuti da je za buduće potrebe moguće čuvati kolostrum u zamrznutom stanju i do godinu dana. Ukoliko je uzet od zdravih životinja, adekvatno zamrznut i odmrznut, svi njegovi hranljivi sastojci će ostati nepromijenjeni i iskoristivi. Otopljeni kolostrum je neophodno čuvati u frižideru i potrošiti u roku od 2 dana. Za postupak otapanja se preporučuje korišćenje tople vode, ali ne toplije od 40°C, kako ne bi došlo do uništavanja imunoglobulina. Na ovaj način svaka proizvodnja i gazdinstvo mogu spremno dočekati eventualni nedostatak kolostruma.
Pripremila: M.K.