Paprika – zdravo povrće koje pruža mnoge koristi za naše zdravlje. Koji su ključni vitamini koji se nalaze u njoj? Kako oštra papričica utiče na naše tijelo?
Arheološki nalazi iz Perua ukazuju na to da se paprike konzumiraju u Srednjoj i Južnoj Americi već 9600 godina. Kolumbo ih je donio u Evropu 1493. godine, gdje su se brzo proširile i uzgajane. Danas se uzgaja oko 50 sorti paprika širom svijeta. Osim svojeg primamljivog ukusa, paprike imaju i izuzetne ljekovite osobine koje ih čine poželjnim dodatkom svakog obroka. Bez obzira na boju i oblik, paprike su izuzetno hranljive i spadaju u biljke s najvišim sadržajem vitamina C i A. Njihov prepoznatljiv miris i ukus daju posebnu aromu svakom jelu, čak i kad se koriste u malim količinama.
Sastav i ljekovita svojstva paprike
Svaka boja paprike sadrži različite fitohemikalije koje su važne za zdravu funkciju organizma. Veliki broj ovih fitohemikalija ima antioksidativna svojstva, što može spriječiti ili smanjiti simptome određenih bolesti. Paprike mogu imati različite ukuse, od blagog i slatkog do oštrog. Važno je napomenuti da bez obzira na ukus, paprike su veoma hranljive i spadaju u biljke s najvišim sadržajem vitamina C i A. Takođe, imaju nisku energetsku vrijednost, što ih čini odličnim izborom za dijetalnu ishranu. Bogate su mineralima, posebno kalijumom, manganom i molibdenom. 100 grama svježe crvene paprike sadrži visok nivo vode (92%), 6 grama ugljenih hidrata, 0,99 grama proteina, 0,3 grama masti i 1,2 grama dijetetskih vlakana. Paprika je izuzetno bogata vitaminima A, C i B6, te je takođe dobar izvor dijetetskih vlakana, vitamina B2 (riboflavin), B3 (nijacin), B5 (pantoten), B9 (folacin), vitamina K, mangana i magnezijuma. Sa sazrijevanjem paprike, raste i nivo vitamina i minerala. Crvena paprika sadrži čak 4 puta više vitamina C od narandže, kao i više od 30 nutrijenata koji su sinergistički povezani sa vitaminima C i A, uključujući karotenoid likopen, što paprici daje izuzetnu antioksidativnu snagu i svrstava je među supernamirnice bogate karotenoidima.
Ljekovita svojstva crvene paprike:
- Zahvaljujući vitaminu A, paprika je korisna za očuvanje vida i za borbu protiv različitih infekcija.
- Vitamin C jača imunitet i smanjuje rizik od pojave raka.
- Vitamin B6 je od vitalnog značaja za ljudski organizam jer hrani nervni sistem i jača imunitet.
- Beta-karoten koji se nalazi u crvenoj paprici poznat je po svom zaštitnom dejstvu protiv određenih vrsta raka, kao što je rak dojke.
- Likopen u crvenoj paprici može smanjiti rizik od raka jajnika i prostate.
- Ovo povrće ima antidepresivno, antiseptičko dejstvo, poboljšava apetit, podstiče varenje hrane te pozitivno utiče na rad bubrega i crijeva.
Zašto su ljute paprike zdrave?
Kapsaicin, supstanca koja daje ljutinu paprikama, ima ne samo začinjen ukus već i posebna ljekovita svojstva koja ih svrstavaju među najzdravije namirnice na svijetu. Ljuta paprika direktno utiče na pojačano lučenje serotonina, dopamina, oksitocina i endorfina, hormona koji su odgovorni za naša prijatna osjećanja. Osim zadovoljstva koje je dobro poznato ljubiteljima pikantne hrane, ljute paprike imaju protivupalna svojstva, ublažavaju bol i mogu se koristiti kao biljni lijek protiv dispepsije.
Smanjuju bol: Najnovija istraživanja pokazuju da ljute papričice efikasno smanjuju bol koji je povezan s artritisom, psorijazom i dijabetičkom neuropatijom.
Podstiču zdravlje kardiovaskularnog sistema: Studije su pokazale da ljute papričice smanjuju nivoe holesterola i triglicerida, te sprečavaju stvaranje krvnih ugrušaka. Kulture koje često konzumiraju ljute paprike imaju niži procenat srčanih bolesti, moždanog udara i tromboze.
Poboljšavaju varenje: Prema ajurvedskoj medicini, ljut ukus stimuliše apetit i poboljšava varenje hrane. Hrana koja se dobro vari pruža tijelu neophodne nutrijente i energiju, dok hrana koja se ne vari dobro može stvarati toksine. Stoga, dobro varenje je ključno za naše zdravlje prema ajurvedi.
Jačaju imunitet: Jarkocrvena boja čili papričica ukazuje na visok sadržaj beta-karotena, ili provitamina A. Konzumiranje samo nekoliko kašičica čilija dnevno pruža tijelu dodatne doze vitamina C i A, koji su važni u prevenciji infekcija i jačanju imuniteta.
Prevencija raka prostate: Istraživanja na temu raka prostate ukazuju da kapsaicin ima sposobnost zaustavljanja rasta ćelija raka. Nakon četiri nedelje terapije kapsaicinom, primijećeno je zaustavljanje rasta ćelija raka prostate i značajno smanjenje veličine tumora. Preporučuje se uzimanje 400 mg kapsaicina tri puta nedeljno kao preventivna mjera protiv raka prostate.