Sivo tirolsko goveče vodi porijeklo iz Tirola u Austriji, po čemu je rasa i dobila naziv. Definiše se kao tipično alpsko, planinsko goveče, zbog svoje velike rasprostranjenosti u području Alpa na teritoriji Austrije i Italije. Dvojnog je proizvodnog pravca, što znači da se koristi i za proizvodnju mlijeka i za proizvodnju mesa. U oba pravca proizvodnje postiže dobre rezultate i odličan kvalitet proizvoda. Zbog svoje adaptiranosti na planinske regije, rasa je jako pogodna za gajenje u krševitom planinskom području Crne Gore, gdje visoko-produktivne rase ne mogu ostvariti zavidne rezultate.
Osobenosti rase
Tirolsko goveče je prije svega skromna rasa, sa jakim instinktom za pronalaženje hrane na pašnjacima i izuzetnom konverzijom (iskorišćavanjem) čak i manje vrijednih hraniva. Male je do srednje veličine, ali čvrste konstitucije. Visina u grebenu odraslih krava iznosi oko 130 cm, a tjelesna masa im je najčešće u rasponu od 400 do 500 kg, dok bikovi mogu težiti od 600 do 800 kg. Rasa je otporna i dugovječna, aktivna i izdržljiva, sa dobrim reproduktivnim karakteristikama, lakim teljenjem i dobrim kvalitetom vimena.
Život u planinskim područjima ne bi bio moguć da joj jake noge i čvrsti papci ne omogućavaju stabilan korak po kamenitoj podlozi. Boja tirolske rase varira od svijetlosive do tamnosive, pri čemu su bikovi tamniji od krava, sa svjetlijom prugom duž leđa. Tamnije su pigmentirani donji djelovi nogu i kopita, njuška, vrat i područje oko očiju. Rogovi su im takođe tamne boje, dok je područje trbuha, vimena, unutrašnjeg dijela nogu i oko njuške svjetlije pigmentacije.
Sivo tirolsko goveče u Crnoj Gori
U Crnu Goru je tirolsko goveče prvi put uvezeno početkom 20. vijeka i gajeno je pretežno u sjeverozapadnom, krševitom dijelu zemlje. Korišćeno je u ukrštanju sa bušom, u cilju unapređenja njenih proizvodnih karakteristika. Danas se populacija sivog govečeta u našoj zemlji kontinuirano smanjuje, usljed orjentacije stočara na produktivnije rase, pa kada je rizik od nestanka rase u pitanju, sivo goveče spada u ranjivu kategoriju.
Proizvodnost
S obzirom na areal gajenja tirolskog goveda, najčešći pristup proizvodnji je ekstenzivni, pri kojem grla pokazuju odlične rezultate proizvodnje. Podaci iz južnog Tirola u Italiji bilježe godišnju mlječnost krava oko 4 836 kg, sa procentom mlječne masti od 3,78% i proteina od 3,38%. Mlijeko je visokog kvaliteta i koristi se za direktnu potrošnju kao i za proizvodnju mlječnih proizvoda. Što se tiče proizvodnje mesa, cilj je postizanje što većih dnevnih prirasta i obezbjeđenje visokog kvalitet mesa. Dnevni prirast može ići i nešto preko jednog kilograma, pri čemu ženska grla imaju manje dnevne priraste od muških.
Pripremila: Maja Kostić