Ovim tekstom bih želeo da vas pozovem na akciju! Da vam skrenem pažnju da je biti obazriv i informisan jako važno. Za nas koji se bavimo poljoprivredom ili imamo bilo kakve veze sa lancem ishrane, ovo je apel da podrže i podijele informaciju.
Mnogi od nas razmišljaju u okvirima trenutne pandemije korona virusa ali važno je spomenuti da je zdravlje naših životinja takođe u opasnosti. Svinjama danas širom svijeta prijeti afrička svinjska kuga, jedna od najrazornijih bolesti. Iako u Crnoj Gori nije zabilježen ni jedan slučaj ove zaraze, trenutna situacija predstavlja globalni rizik po zdravlje i dobrobit životinja, nacionalnu i međunarodnu ekonomiju, ruralni razvoj, socijalno i političko ponašanje, nacionalnu sigurnost hrane i nacionalna i međunarodna tržišta.
Da li ste znali da je Evropska Unija najveći izvoznik svinjetine i svinjskih proizvoda na svijetu sa godišnjim izvozom od skoro četiri miliona tona, što je jedna od najvažnijih ekonomskih aktivnosti u sektoru poljoprivrede? Uzgoj svinja generiše 8,5% ukupne proizvodnje poljoprivrednog sektora u EU. Globalna potražnja za svinjetinom raste, što bi moglo dovesti do povećane proizvodnje u Evropi. Međutim, farme svinja suočene su sa ozbiljnom prijetnjom. Suočene su sa afričkom svinjskom kugom. Ova bolest je smrtonosna po domaće i divlje svinje Do sada je 1.3 miliona svinja umrlo od posljedica ovog virusa u poslednje 4 godine! Da je stanje alarmatno govori i to da je u 2018-toj godini čak 260 miliona svinja zaklano da bi se sprečilo širenje ove bolesti.
Ova bolest je bezopasna za ljude, ali je uzrok ekonomskih poteškoća u mnogim zemljama. Može potrajati nekoliko godina dok se bolest iskorijeni. Trenutno ne postoje vakcine protiv ASK-e, pa izbijanje zaraze može dovesti do pokolja velikog broja svinja koje se drže na farmama koje su na pogođenom području. Broj epidemija ASK-e tokom godina se povećavao, a u vrijeme pisanja o bolesti, ona je prisutna u 14 evropskih zemalja: Belgiji, Bugarskoj, Estoniji, Grčkoj, Mađarskoj, Letoniji, Litvaniji, Moldaviji, Poljskoj, Rumuniji, Srbiji, Slovačkoj, Ukrajini I Nemačkoj. Područja zahvaćena ovom bolešću trpe značajne finansijske gubitke – izvoz mesa je ograničen, lovcima su smanjene aktivnosti.
Veoma je vazno da svi akteri u procesu sprječavanja pojave afričke kuge svinja su upoznati sa odgovornostima i obavezama, odnosno šta svako od njih sa svoje strane treba da uradi kako bi se pojava bolesti spriječila, odnosno u slučaju pojave kako bi se spriječilo njeno širenje. Sa ciljem zaustavljanja afričke svinjske kuge #EFSA je pokrenula kampanju čiji sam aktivni učesnik a kako sam rekao na početku teksta podijeite materijale koji su spremni za preuzimanje na sajtu STOP African swine fever