Romanovska ovca danas sve više budi pažnju stočara u Crnoj Gori, i to uglavnom zbog svoje visoke plodnosti. Ova rasa vodi porijeko iz Jaroslavske oblasti, u dolini rijeke Volge gdje je nastala sredinom 19.vijeka. Najviše je zastupljena u Rusiji, ali je ima i u drugim evropskim zemljama. Ova rasa je ranostasna, ima malu, uglastu glavu sa zaobljenom lobanjom i uzdignutim ušima.
Romanovsku rasu karakteriše dobra konstitucija, kratke noge i veoma sitne kosti. Zahvaljujući tome lako se jagnje, a novorođena jagnjad su vitalna i brzo uvećavaju svoju tjelesnu masu. Tjelesna masa ovaca kreće se oko 50 kg, a ovnova oko 70 kg.
Zbog mješavine finih, bijelih i crnih vlakana vuna ima plavičasto siv izgled, a godišnji nastrig vune iznosi 1,5-2 kg. Jagnjad se rađaju crna sa bijelim pjegama, ali u uzrastu 1-3 mjeseca boja prelazi u bijelu.
Najvažnija karakteristika romanovske rase je veoma velika plodnost, pa je još nazivaju i ruska carica. Od 100 ovaca dobija se u prosjeku 200-250 jagnjadi, a ukoliko se jagnje dva puta godišnje od 100 ovaca dobija se i do 350 jagnjadi. Ovce se pare već poslije 30 dana po jagnjenju i po tome su jedinstvene u svijetu, dok npr. drugim rasama treba najmanje 42 dana. Romanovske ovce imaju nesto kraći graviditet od 138 do 143 dana, pa sve ovo utiče da se dobija jagnjenje svakih 6 mjeseci kod ovaca ove rase i njihovih meleza. Takođe, ovce ove rase veoma rano polno sazrijevaju. Mlada grla su polno zrela već sa 4-5 mjeseci.
U priplod ženska grla se uglavnom uključuju sa 7-8 mjeseci, pa se prvi put jagnje sa godinu dana i već u prvom jagnjenju prosječna plodnost je oko dva jagnjeta po ovci, jedinčad su rijetka, a dešavaju se i trojke i četvorke kod grla koja su odlično hranjena.
Romanovska ovca ima i dosta dobru proizvodnju mlijeka. Tokom laktacije od oko 100 dana, ovce u prosjeku proizvedu 100-150 kg mlijeka, a neka grla i do 200 kg. Ova rasa ima izraženu otpornost prema bolestima, pa rijetko dolazi do zapaljenja vimena kod ovce, bolesti papaka i skoro da nema jalovih ovaca, a takođe ima skromne zahtjeve oko smještaja i dosta je otporna na vremenske uslove.
Nabavku ovih ovaca treba vršiti od poznatih odgajivača, kako bi se izbjegla kupovina ovaca koje po izgledu podsjećaju na romanovsku, ali im se proizvodne osobine razlikuju.