Za period oktobar-februar, ukoliko izuzmemo nekoliko bitnih radova na pčelinjaku, se može reći da predstavlja pravi odmor za pčelare kada su u pitanju poslovi na pčelinjaku.
S obzirom da pčele vole mir, objezbjeđivanje mira na pčelinjaku predstavlja zajedničku karakteristiku svih mjeseci ovog perioda. S obzirom da nema mnogo radova na pčelinjaku, ovaj period je idealan za pripreme za sledeću sezonu poput: popravke starih i oštećeih košnica, pravljenja ramova ili uklanjanje starog saća u starima kako bi se zamijenilo novim, po mogućnosti izrada košnica i sl. Od radova koji se obavljaju u ovom periodu neki predstavljaju bitan faktor omogućavanja dobrog prezimljavanja i dobre pripreme za sledeću pčelarsku godinu.
Radovi na pčelinjaku u januaru
Ono što je karakteristično za januar mjesec u kontinentalnim i planinskim oblastima je pojava sniježnog pokrivača koji nerijetko može da zatrpa košnice. Usljed ovoga ne treba paničiti jer sniježni pokrivač, pogotovo ukoliko je rastresit, djeluje kao izolator, predstavlja zaštitu od niskih temperatura i vjetrova, a pčele pod njim manje troše hranu.
Međutim prilikom njegovog topljenja može doći do pojave leda na uletaru (ulazu košnice) i do njenog djelimičnog ili potpunog zatvaranja što može da dovede do uginuća pčelinjeg društva, pri čemu ga treba razbiti i ujedno, ukoliko je to potrebno, ulaz očistiti od mrtvih pčela i voštanih otpadaka. Do formiranja leda na uletaru košnice može doći i usled slabih sniježnih padavina, dok usled jačeg sniježnog nanosa (veći od visine košnice) šanse za njegovu pojavu su dosta manje, ali je u svakom slučaju, preporučljivije njegovo redovno čišćenje sa uletara.
Tražeći povoljno stanište za zimski period miševi i poljske voluharice predstavljaju najveću opasnost na pčelinjaku. Ovi glodari se hrane saćem, medom, cvjetnim prahom, kao i pčelama koje na niskim temperaturama nisu sposobne da se odbrane.
Zbog ovih potencijalnih opasnosti kontrola pčelinjaka i tokom zimskih mjeseci treba da je redovna, a najčešće se obavlja kontrolom zujanja – ravnomjerno i tiho zujanje je suguran znak da je sve u redu u košnici. Kada se kucne u košnicu zujanje se pojača, a zatim umiri što je znak da je sa društvom sve u redu, dok je neobično i dugotrajno zujanja a potom njegov nagli prestanak znak je da društvo treba dodatno pregledati.
Zbog niskih temperatura otvaranje košnica nije preporučljivo za ovaj mjesec, pogotovo ako smo sigurni da u košnicima ima dovoljno hrane i da je ona pravilno raspoređena.
Prihrana pčela pogačom, takođe nije karakteristična za ovaj mjesec, osim ukoliko se radi o slabijim društvima kojima je neophodna prihrana kako bi preživjele zimu i bolje se razvile na proljeće. Ukoliko postoji potreba za spajanjem društava zbog, npr. gubitka matice, spajanje treba obaviti u toploj prostoriji ukoliko su spoljašnje temperature suviše niske za obavljanje ove operacije.
Za sve mjesece u jesenje-zimskom periodu možete pogledati članak u nastavku