Prednosti držanja pasa-čuvara
- manja potreba za radnom snagom;
- alarmiranje vlasnika na poremećaje u stadu;
- zaštita porodice i imovine vlasnika i
- omogućavanje efikasnijeg korišćenja pašnjaka.
Stanje kod nas
Kod nas primat u čuvanju stada (ako ga uopšte i ima) imaju šarplaninci, kao i njihovi melezi koji su prisutni vjekovima na području Balkanskog poluostrva. Ipak postoje i ostale, vrlo dobre rase koje bi u budućnosti mogle naći svoje mjesto u stočarskoj proizvodnji, naročito imajući u vidu nedostatak radne snage na crnogorskim planinama koji je iz godine u godinu sve veći. Veći sistemi proizvodnje, na velikim nadmorskim visinama, sa surovom klimom zahtijevali bi ne samo otporne rase stoke nego i otporne, izdržljive i – najvažnije pse koji će pomoći farmerima tj. pastirima u obavljanju posla.
Evidencija vođenja rasa pasa, kroz registar ili drugi vid organizacije slabo je regulisana, a najčešće je na proizvođačima (poljoprivrednicima) da se potrude da saznaju sve o psima i dozvolama koje je neophodno imati. Treba konstatovati i potpuni izostanak mjera koje se odnose na pse kao domaće životinje, ali i slabu kampanju pobuđivanja svijesti stočara o važnosti i značaju pasa kao „osiguravatelja”. Kada se pogledaju vrijednosti štete koju divljač može nanijeti domaćim proizvođačima tj. isplate koje država mora izdvajati proizvođačima (primjer – Hrvatska) onda se čini da je i u korist države da se poveća držanje specijalizovanih pasa.
Sposobnost psa čuvara da štiti stoku rezultat je genetike i pažljivog uzgoja sa jedne, tj. socijalizacije i pravilne obuke sa druge strane.

Hoćemo li dati šansu psima
Prije i tokom kupovine
Prije kupovine psa najbolje je obratiti se ljudima koji se već bave tim poslom, koji rade u stručnim lokalnim službama ili klubovima rase određenog psa. Takođe, prije negoli se odluči na korak kupovine, važan je pravilan odabir štenaca, a imajući u vidu da oni uče od svojih majki, to znači da ako je majka dobar pas čuvar i posjeduje karakteristike psa čuvara da će i štenci od takve majke imati slične karakteristike. Poželjno je i sagledati ponašanje oca, ukoliko je to moguće.
Kod roditelja osim spoljašnjih karakteristika treba procjeniti i temperament. Niti suviše stidljivi niti agresivni roditelji nijesu poželjni, jer će se ta karakteristika kod štenaca kasnije tokom života i sama ispoljiti.
Izgled i ponašanje štenaca
-Štene treba biti zdravo, veselo i raspoloženo. Ne smije biti mršavo, već zaobljeno, zdravih očiju bez iscjedaka bilo iz očiju ili iz nosa.
-Noge – pravilno razvijene sa pravilnim stavom, a da su pri tom jake. Za stopala važi isto.
–Potvrda o registraciji, vakcinaciji i pedigreu jako je bitna, ukoliko se želi dobiti maksimalno od budućeg psa.
-Štenad ne smiju biti niti previše stidljiva ali ni dominantna u leglu, jer to kasnije može predstavljati ozbiljan problem za vlasnika.
Treba uvijek težiti da je pas registrovan, vakcinisan i da potiče iz radnih uslova koji su najsličniji uslovima koje će mu obezbijediti budući vlasnik. Najbolje je štence kupovati sa 6 do 8 nedjelja, a odrasle pse – koji su obavezno bili sa stadom u neposrednom i stalnom kontaktu.
Ipak registracija pasa i njegove fizičke karakteristike nisu te koje su primarne prilikom procjene. Treba obratiti pažnju na praktične performase u stadu (način na koji čuva stoku, kako stoji uz nju, kako se ponaša prema strancima, ostajanje uz stado radije nego borba sa divljači…).
U toku odgoja svojih mladih, vukovi su agresivni i napašće pse čuvare ukoliko ih vide na vidiku, pa bi stoga trebalo naširoko zaobilaziti jazbine vukova u navedenom periodu.
Odgajivanje sopstvenog legla
Ako se farmer odluči da odgaja sopstveno leglo štenaca, ključno je da se štenci socijalizuju sa vrstom stoke koju će u budućnosti čuvati. Ako uče pored roditelja ili drugog odraslog psa, još i bolje. Ugledajući se na njih, mnogo će lakše usvojiti poželjne principe ponašanja u stadu. Stručnjaci preporučuju početak socijalizacije štenadi sa 4 ili 5 nedjelja i to u torovima sa stokom.
Nekoliko važnih napomena:
- Minimizirajte maženje štenaca i redukujte njihove kontakne sa drugim ljudima.
- Ne tretirajte ih kao kućne ljubimce.
Ishrana
Ishrana kod pasa treba da je takva da se u pogledu raznovrsnosti i zastupljenosti pojedinih hranljivih materija poklapa za njihovim potrebama. To znači da ne treba kalkulisati niti isprobavati nove principe ishrane, ne treba im nuditi ustajalu niti pokvarenu hranu. Ovdje neće biti detaljnije o ishrani pasa, ali svakako zapamtiti da je zdrava i hrana slobodna od nepoželjnih materija najbolja. Obroci moraju biti bogati, prije svega proteinima (životinjskog porijekla) i mastima.
Što se tiče samog koncepta ishrane, psi čuvari se hrane najčešće dva ali nekada i samo jednom dnevno. Ovo naravno važi za odrasle jedinke. Njima je potrebna visokoenergetska hrana koja sadrži mnogo suve materije, i koja je visoko svarljiva. Obično se kao reper uzima količina energije koja odgovara 2 000 kCal dnevno, za psa težine cca 50kg. Međutim tokom većih aktivnosti u toku godine, ishranu valja pojačati kalorijama.
Hrana može biti namjenska za pse (u prodavnicama za kućne ljubimce), ali se može davati i „domaća” nešto jeftinija, pod uslovom da je kvalitetna i potpuna u svim neophodnim materijama.
Smještaj
Možda je i izlišno govoriti o smještaju, jer se psi nalaze tamo gdje se nalazi i stoka koju paze. Ako su to torovi, onda je njegov dom sam tor, ukoliko je štala, to je onda štala. Kakav je smještaj za ovce ili krave (najčešće čuvanu stoku), takav je i za samog psa čuvara. Sve što važi za smještaj stoke važi i pse čuvare – bez vlage, bez promaje i bez prašine. Suv smještaj, zaklonjen od vremenskih nepogoda biće dovoljan. Pas će sam sebi napraviti ,,leglo”, a toplota koju stvaraju životinje u većini slučajeva biće dovoljna za psa, jer je isti većinom pozicioniran među stokom.
Izuzetno, ukoliko se radi o ekstremnim i ozbiljnim slučajevima (kao npr. bolesti) pse treba izolovati i držati u zasebnom objektu (kućici za pse i sl.).
Bilo kakvu agresivnost pasa prema stoci, a koja dugo traje kao što je grizenje vune ovaca, ujedanje stoke ili njihovo jurenje, neprihvatljivo je i takve pse treba ukloniti iz stada.
U ishrani i smještaju nezahtjevni, prema neprijatelju agresivni, a prema porodici i životinjama miroljubivi. I dok sve pse krasi inteligencija, visok stepen prijateljstva sa ljudima, psi čuvari imaju posebnu notu brižnosti prema vlasnicima i stoci – i ne samo brižnosti već korisnosti koju bezrezervno nude i daju, a koja se ne može porediti sa drugim tipovima pasa.