Kako temperature tokom ljeta rastu, raste i broj muva i zdravstveni problemi koje oni mogu izazvati.
Veterinari mogu pružiti važnu uslugu klijentima pomažući im da razviju sezonski program kontrole muva u mlekarama i operacijama uzgoja junica, kaže Rik Hak, veterinarski konsultant obučen za entomologiju.
„Uklanjanje svih područja za razmnožavanje zaista nije izvodljivo da bi se spriječilo ponovno naseljavanje odraslih jedinki“, kaže on. „Ali suzbijanje larvi je proaktivna preventivna mjera tako da odrasle muve ne polažu jaja i ponovo se naseljavaju. Upravljanje i larvama i odraslim jedinkama je kontinuiran proces.”
Oblasti za adresiranje
Rutinski sprejevi i magle mogu zadržati nizak broj muva u skučenim prostorima, ali ciljano smanjenje izvora kroz upravljanje otpadom na otvorenom je održiviji pristup, kaže Roger Moon, entomolog i profesor emeritus Univerziteta u Minesoti. On se osvrnuo na to pitanje tokom vebinara o mljekarstvu I-29 Moo Univerziteta 2021.
Mun kaže da neke djelove farme treba redovno čistiti. Uzmite u obzir stajnjak koji se ne uklanja često, raspadnuto smeće i silažu, robne uvale sa pokvarenom hranom, dugu travu oko zgrada, skladišta stajnjaka, pa čak i obližnje šumovite površine.
Drugi ključ je jednostavno identifikovanje vrste muve koja preovladava u muznom stadu, mjestima predviđenim za telad i torovima za junice.
Evo pogleda na četiri uobičajene muve u mljekari:
1. Horn Flies ( Haematobia irritans, Rog muve) – Rogovi se najčešće nalaze na leđima i stomaku goveda, i oni su broj 1 štetočina stoke na paši. Prilikom hranjenja bolnim ugrizima probijaju kožu goveda da bi progutali krv, a mogu da se hrane 20 do 30 puta dnevno. Na proizvodnju utiče samo 200 rogova na kravi, prema istraživačima sa Univerziteta Kornel. Oni navode da nije neuobičajeno imati hiljadu rogova na jednoj životinji sa gubicima proizvoda do 15%.
2. Stabilne mušice – Ove štetočine se obično nalaze na nogama goveda, a prilikom hranjenja su okrenuti prema gore. Samo pet muva po nozi može prouzrokovati ekonomski gubitak, a neke studije pokazuju gubitak mlijeka za više od 3,50€ po kravi dnevno. Efikasnost ishrane takođe opada. „Goveda mogu pokazati ponašanje izbjegavanja koje smanjuje vrijeme provedeno na hranjenju i odmoru“, kaže Hak.
3. Lice muva -Kao što ime govori, ove muve se obično nalaze na licu i glavi životinja i one su zaslužne za prenošenje konjuktivitisa ( ružičasto oko).
4. Kućne muve – Iako se smatraju smetnjom, kućne mušice mogu da prenesu više od 100 bolesti, uključujući ružičasto oko ( konjuktivitis), mastitis, bakterijske ekscese, tifus, antraks, vibriozu i nekoliko klostridijskih bolesti. Takođe mogu prenijeti bakterije otporne na antibiotike i povećati broj bakterija u mlijeku. Odrasle kućne muve se mogu naći skoro svuda u zgradama, a posebno oko prozora.
Plan u četiri koraka
- Kontrola muva zahtijeva integrisani plan upravljanja koji uključuje inspekciju, sanitaciju, tretman i praćenje.
- Inspekcija znači identifikovanje koja vrsta muve ili muva je najzastupljenija u operaciji. Sanitarije zahtijevaju stalne dnevne i nedeljne napore da se objekat održi što je moguće čistijim kako bi se smanjili prizori za razmnožavanje.
- Pomozite proizvođačima da naprave mapu svojih objekata koja identifikuje problematična područja, a zatim rutinski osigurajte da se ove oblasti često čiste, kaže Hak.
- Praćenje jednostavno znači uključivanje rutinskih inspekcija radi provjere populacije muva kako bi se utvrdilo da li program sanitacije i tretmana funkcioniše.
Tretman zahtijeva primjenu pravog proizvoda na pravi način, za pravu muvu. „Vaš program liječenja treba da uključuje larvicide koji se koriste u kombinaciji sa odraslima koji će djelovati na više faza životnog ciklusa i obezbijediti uspešnije rezultate upravljanja muvama“, kaže Hak.
„Koristite larvicide kontinuirano i adulticide kada je potrebno. “
Ako liječite samo odrasle muve, bićete iza krivine i nikada nećete stići. To je zato što odrasli predstavljaju samo 20% životnog ciklusa muve. Dakle, ako samo liječite odrasle, larve će jednostavno nastaviti da sazrevaju i doprinose problemu.
Larvicidi uključuju spinozine, regulatore rasta i organofosfate. Adulticidi uključuju pirentroide, neonikotinoide, spinozine i organofosfate.
„Važno je da ne koristite istu vrstu insekticida na larve i odrasle jedinke u isto vrijeme kako biste spriječili nakupljanje otpornosti“, kaže Hak.
Takođe morate pročitati i znati etiketu svakog proizvoda, kao i za koju klasu životinja – koje doje ili ne – za koje se svaki proizvod može koristiti.
Izvor: Dairy Herd Management