Novi Zakon o jakim alkoholnim pićima je usvojen i objavljen u Sl.listu CG broj 3/2023. Ovim zakonom uređuju se uslovi za proizvodnju i stavljanje u promet jakih alkoholnih pića i druga pitanja od značaja za proizvodnju i promet jakih alkoholnih pića. Zakon se ne primjenjuje na jaka alkoholna pića koja fizičko lice proizvode za sopstvene potrebe.
Ono što je jedna od novina novog zakona jeste da se proizvodnjom jakih alkoholnih pića radi stavljanja u promet može baviti i fizičko lice ako:
• proizvodi do 1500 l čistog alkohola ,iz sopstvene proizvodnje ,na godišnjem nivou
• je upisano u Registar proizvođača jakih alkoholnih pića
Proizvođač koji proizvodi do 1500 l čistog alkohola na godišnjem nivou,radi stavljanja u promet, smatra se malim proizvođačem.
Kada su u pitanju privredna društva, proizvodnjom jakih alkoholnih pića, radi stavljanja u promet, mogu se baviti ako:
• imaju prebivalište/ sjedište u Crnoj Gori,
• su registrovani za obavljanje proizvodnje jakih alkoholnih pića u Centralnom registru privrednih subjekata,
• su upisani u Registar proizvođača jakih alkoholnih pića.
Jaka alkoholna pića mogu se proizvoditi od voća, destilata i drugih sirovina poljoprivrednog porijekla iz sopstvene proizvodnje, iz otkupa od proizvođača upisanih u Registar poljoprivrednih gazdinstava u skladu sa zakonom kojim je uređena poljoprivreda i ruralni razvoj i od uvezenog voća, destilata i drugih sirovina poljoprivrednog porijekla.
Takođe objekti u kojima se proizvode jaka alkoholna pića moraju ispunjavati uslove propisane zakonom kojim se uređuje bezbjednost hrane. Prije upisa u Registar proizvođača jakih alkoholnih pića, proizvođači moraju imati rješenje o odobrenju objekta Uprave za bezbjednost hran, veterinu i fitosanitarne poslove.
Piše: Danijela Zuber, dipl.ing.prehrambene tehnologije
Izvor: Savjetodavna služba u biljnoj proizvodnji