Higijena muže je jako važan segment u proizvodnji mlijeka, jer od higijene muže zavisi stanje vimena, zdravlje životinje i svakako ekonomski aspekt. Proizvođači mlijeka bi trebalo da još malo pažnje posvete ovom važnom pitanju, a njihova zadovoljstvo će biti bolja klasa, samim tim i bolja otkupna cijena mlijeka. Sprovodeći pravilnu higijenu muže sprječavamo pojavu mastisa (u nekom od narednih članaka).
Održavanje higijene
Za proizvodnju mlijeka dobrog hemijskog i mikrobiološkog sastava je bitna čistoća štale što podrazumijeva svakodnevno čišćenje, provjetravanje i dovoljno svjetlosti, pogotovo prirodne, kao i higijena grla koja takođe treba da je svakodnevna, a muzač treba da je uredan, čist i zdrav. U toku muže ili neposredno pred mužu, ne treba obavljati čišćenje štale, raspodjelu hraniva(pogotovu sijena) i obezbijediti odsustvo ometajućih faktora(buka, lavež psa…) jer se na taj način smanjuje količina prašine u vazduhu, samim tim u mlijeku. Posebnu pažnju treba posvetiti čistoći poda i ležišta jer grlo provodi u štali većinu dana a vime je u direktnom kontaktu sa podom prilikom ležanja grla, samim tim nečistoća ulazi direktno u sisni kanal, zato redovno mijenjati prostirku i držati je suvom.
Muzači kao i odgajivači trebaju da budu savjesne osobe zato treba da poznaju osnove pravilne ručne muže i rukovanje sa muznim aparatom u skladu sa uputstvom proizvođača. Muzači moraju da održavaju svakodnevnu ličnu higijenu i higijenu radne odjeće, a posebnu pažnju obratiti na ruke muzača koje treba da su bez ranica, povreda, opekotina, gnojnih promjena ili promjena u vidu bradavica. Muzač prije svega treba da bude zdrav jer se neke zarazne bolesti mogu prenositi sa čovjeka na životinju i obratno, posebno ako se radi o respiratornim infekcijama bilo kojeg tipa. Muzač bi trebao da vodi i evidenciju muže, da mužu sprovodi uvijek u isto vrijeme u jednakim vremenskim razmacima(bez obzira da li se radi o dvokratnoj ili trokratnoj muži-a ovo je u zavisnosti od same produkcije mlijeka ), i uvijek istim redom, po pravilu da je sprovodi isti muzač koji je u svom postupanju uvijek blag i da nikako ne prekida započetu mužu.
Higijena grla treba da se sprovodi svakodnevno, i ne smijemo dozvoliti zaprljanost i nakupljanje balega na koži grla, a higijeni vimena posvetiti punu pažnju. Kako bi znali koje grlo prvo treba da muzemo imamo klasifikaciju na zaprljano i nezaprljano vime i bolesno i zdravo vime, bolesna i zdrava četvrt. Procjena čistoće vimena se zasniva na davanju ocjene za zaprljanost vimena sisa, bokova i zadnjeg dijela noge na skali od 1 do 4 (1 čisto a 4 izuzetno zaprljano). Osnovno pravilo je da se prvo muzu čiste i zdrave životinje a zatim bolesne. Ako imamo mastitis koji je lokalizovan samo u nekima od četvrti prvo se izmuzaju zdrava a zatim bolesne četvrti. Mlijeko iz bolesnih četvrti se odlaže u posebnu posudu i neškodljivo uklanja sa farme. Jako je bitno izmusti bolesne četvrti kako se ne bi proces dalje širio. Na taj način i fizički uklanjamo izazivače i njihove toksine.
Higijena grla
Higijena vimena započinje pranjem i čišćenjem vimena a cilj je odstraniti svu nečistoču kako ne bi upala u muznu kantu ili muzilicu. Vime prati u slučaju izuzetne zaprljanosti, u tu svhu se koristi topla voda sa rastvorom preporučenog dezificijensa u dozi u skladu sa uputsvom njegovog proizvođača na temperaturi 35-40ͦ C. Prvo prati gornje djelove vimena a zatim donje, i nježno i pažljivo obrisati vime suvom krpom ili ubrusom. Tokom pranja paziti da voda koja se sliva niz vime i sise ne uđe u sisni kanal. Vime prati samo onoj kravi koja je na redu za mužu, nikakao ne prati odjednom vimena svih grla u objektu.
Oprema i dezificijensi
Krpe, sunđere i ubruse koji su za višekratnu upotrebu treba izbjegavati, samim tim smanjujemo mogućnost razvoja infekcije, zato je bolje upotrebljavati ubruse za jednokratnu upotrebu koji se mogu naći u nekim poljoprivrednim apotekama.Dakle upotrebaljavati jednokratne ubruse ili jednokratne vlažne maramice. Ukoliko nam nijesu ubrusi za jednokratnu upotrebu dostupni obezbijediti individualne krpe za svako grlo posebno(jedna krpa-jedno grlo) koje se obavezno sterilišu otkuvavanjem u koji možemo dodati neki dezificijens. Današnje preporuke idu za korišćenjem sredstava za takozvano suvo pranje vimena i korišćenje dezificijensa prije i posle muže.
Korišćenjem dezificijensa prije muže smanjuje se ulazak bakterija u procesu muže u sisni kanal, samim tim i u mlijeko, a nakon muže takođe se sprečava invaziju bakerija u sisni kanal koji je otvoren oko 30-ak minuta nakon muže, a najbolja metoda je uranjanje sise u dezificijens u trajanju od oko 20-30 sec. Sa ciljem sprečavanja otpornosti bakterija na dezificijens, trebalo bi dezificijens mijenjati nakon određenog vremena, a najčešći su preparati na bazi hlora i joda, a za izbor preparata se konsultujte sa veterinarom uvijek poštujući propisane doze.
Nakon pranja i čišćenja trebamo izvršiti i predmužu u posudu sa tamnom podlogom ili dvostrukim dnom. Ovo je jako važan postupak jer se na taj način uklanjaju prvi mlazevi mlijeka koji sadrže i veći broj bakterija time dobijamo bakteriološki ispravnije mlijeko, a posmatranjem mlijeka na crnoj podlozi uočavamo eventualne promjene mlijeka poput: grudvica, pahuljica, komadića, gnoja krvi i ostalih abnormalnosti, koje nam ukazuju na infekciju ili neku drugu bolest vimena. Grla sa takvim promjenama musti nakon onih koje nemaju promjene po gore navedenom postupku.
Mlazeve mlijeka, sa ciljem sprečavanja infekcije ne prosipati na pod ili okolinu štale već ih prokuvati i dati za ishranu psu ili mački. Što prije detektujemo vidljive promjene u mlijeku to imamo veće šanse za što ranijim saniranjem infekcije i bolesti životinje, zato bi trebalo imati posudu sa tamnom podlogom.
Sljedeći korak je masaža vimena koja služi sa ciljem stimulacije otpuštanja mlijeka, pri čemu se prvo masira lijeva, zatim desna polovina vimena u trajanju od oko jedan ipo minut. Nakon ovih postupaka sprovodimo ručnu ili mašinsku mužu. Trajanje muže ne smije biti duža od 5-8 minuta. Nakon sprovedene muže bilo ručne ili mašinske(kada počnu takni mlazevi mlijeka) obavezno se vrši domuzivanje jer se u zadnjim mlazevima mlijeka nalazi najveća koncentracija mlječene masti.
U slučaju detekcije promjena u mlijeku ili vimenu obavezno zvati veterinara i ne sprovoditi liječenje i tretman životinje po sopstvenom nahođenju, jako je bitno da dok je grlo pod trepijom takvo mlijeko ne koristite za ljudsku upotrebu ili ga dajete u otkup, zato ispoštujte karencu za dati lijek.
Sprovođenjem higijene muže osigurava se zdravstvena bezbjednost grla samim tim se osigurava i bakteriološki ispravan i zdrav proizvod-mlijeko, zato ne treba zaostajati u poštovanju pravila, pa čak i kada se čine komplikovanim, vjerujte ispalti se.