Bardoka predstavlja autohtonu rasu pramenke koja se, između ostalog, gaji i na području Crne Gore. Areal njenog gajenja najviše je zastupljen u Kučima, Ulcinju, Malesiji, Plavu i Gusinju, dok je značajnije zastupljena u susjednoj Albaniji. Ova ovca zahvaljujući svojim proizvodnim karakteristikama najviše je namijenjena za proizvodnju mlijeka (iako se tretira kao ovca kombinovanih proizvodnih svojstava).
Osobine rase
Ova rasa spada u grupu kratkorepih ovaca grube vune-otvorenog runa, predstavlja kasnostasnu rasu čiji se pripust realizuje u periodu od 18 mjeseci, a finalni porast dostižu u periodu od oko 4 godine.
Bardoka je obrasla bijelim runom, dok su donji djelovi nogu, uši i glava su obrasli bijelom dlakom. Čelo je obraslo vunom tako da se u predjelu između ušiju formira karakterističan čuperak koji prekriva čelo. Koža je ružičasta, a pigmentacija papaka je svijetla. Bardoka ima relativno kratku, a istovremeno široku glavu. Ženska grla su šuta, a muška grla imaju jako razvijene rogove sa širokim međurožjem, i imaju jako ispupčen nosni i čeoni profil.
Kada je u pitanju razvijenost, Bardoka spada u krupnije sojeve pramenki pri čemu visina grebena iznosi između 62 i 70 cm, a prosječna visina iznosi 66 cm. Dubina grudi je oko 29 cm, obim grudi 92 cm, a prosječna masa iznosi oko 54 kg (40-65).
Vime je dosta razvijeno, duboko, prostrano, pri čemu je naročito dobro izražena dubina vimena i prostrane papile (sise).
Bardoka je najmlječnija rasa pramenki koja u periodu laktacije daje 100 kg mlijeka, dok u dobrim uslovima gajenja i na dobroj paši produkcija mlijeka može dostići i do 200 kg, pri čemu perod laktacije može trajati i do 8 mjeseci.
Runo je otvoreno, grubo, sa dužinom osjastih vlakana oko 15 cm, debljina vlakna iznosi 45-60 mikrona, shodno ovom, finoća vune je E sortiment. Prinos vune je 1,5-2 kg, a randman vune iznosi 65%.
Kod Bardoke je plodnost mala i iznosi svega 105% što znači da nisu česta bližnjenja, i da se od 100 ovaca u prosjeku dobije 105 jagnjadi. Jagnjenje se realizuje u perodu januar-februar, a porodna masa iznosi 3-3,5 kg. Jaganjci se plasiraju na tržište (za meso) u perodu maja kada dostignu tjelesnu masu od oko 20-25 kg.