Obezbjeđivanje više prostora, snižavanje maksimalnih temperatura i svođenje vremena putovanja na minimum su potrebni da bi se poboljšala dobrobit životinja na farmi tokom transporta, prema preporukama koje je danas objavila EFSA. Savjet EFSA-e je dat Evropskoj komisiji u seriji od pet naučnih mišljenja koja imaju za cilj da podrže njenu tekuću reviziju zakonodavstva o dobrobiti životinja u Evropskoj uniji (EU) – ključnom elementu strategije EU od farme do stola (F2F).
Naučna mišljenja obuhvataju sitne preživare (ovce i koze), kopitare (konji i magarci), goveda (goveda i telad), svinje i životinje koje se prevoze u kontejnerima, uključujući domaće ptice (kokoške, kokoške nosilje, ćurke itd.) i zečeve. Oni identifikuju različite posledice po dobrobit koje životinje mogu iskusiti tokom različitih faza transporta, opasnosti koje ih potencijalno prouzrokuju i mjere zasnovane na životinjama (ABM) pomoću kojih se mogu procijeniti. Za sve vrste, pogodnost za transport je od najveće važnosti.
Dobrobit životinja tokom transporta: životinje koje se kreću
Dobrobit životinja tokom transporta: životinje u kontejnerima
„Dobre prakse dobrobiti životinja ne samo da smanjuju nepotrebnu patnju, već i pomažu da životinje budu zdravije. Ovo je ključni element za sigurnost lanca ishrane s obzirom na bliske veze između dobrobiti životinja, zdravlja životinja i bolesti koje se prenose hranom, u skladu sa principom jednog zdravlja kojem je EFSA posvećena“, rekao je Gilhem de Seze, šef odjeljenja za izradu procjene rizika EFSA-e.
EFSA je razvila kvantitativne pragove za temperature koje treba održavati u vozilu, kao i minimalni prostor za životinje. EFSA takođe opisuje razvoj ili napredovanje raznih drugih posledica po dobrobit tokom vremena u toku transporta, kao što su glad, žeđ i umor.
Na primjer, za životinje koje se transportuju u kontejnerima (živina i zečevi), EFSA preporučuje da se trajanje putovanja smatra kao svo vrijeme dok se životinje drže u kontejnerima. Jedini način da se izbjegnu posledice po dobrobit jednodnevnih pilića je transport oplođenih jaja i izlijeganje na farmi odredišta.
Važeće zakonodavstvo EU o zaštiti životinja tokom transporta stupilo je na snagu 2005. godine. U okviru strategije F2F, nalazi EFSA-e će podržati tekuću reviziju zakonodavstva Evropske komisije sa ciljem da ga uskladi sa najnovijim naučnim dokazima, proširi svoj obim, olakša sprovođenje i na kraju osigura više nivoe dobrobiti životinja. Predlog Komisije se očekuje u drugoj polovini 2023. godine.