Ministarstvo poljoprivrede je saopštilo da je Srbija početkom septembra preko ADIS sistema Evropske unije prijavila veliki broj epidemija afričke svinjske kuge (ASF) kod domaćih i divljih svinja i podsjetilo da Hrvatska i dalje ima pojačane preventivne mjere protiv te bolesti.
„Prijavljeno je ukupno 40 izbijanja afričke svinjske kuge, od čega 28 u farmama domaćih svinja u Borskom (Majdanpek), Braničevskom (Malo Crniće), Jablaničkom (Crna Trava), Južno – Banatskom (Kovin), Nišavskom okrugu. (Ražanj), Pčinjski (Bosilegrad), Podunavski (Smederevska Palanka) i Pomoravski (Despotovac) i 12 izbijanja bolesti divljih svinja na području Južno – Banatskog (Kovin i Bela Crkva), Nišavskog (Gadžin Han), Pčinjski (Surdulički i Bosilegradski) i Zaječarski (Zaječarski) okrug)“, navodi se u saopštenju.
U Hrvatskoj su pojačane preventivne mjere
Ministarstvo podsjeća da su u Hrvatskoj i dalje na snazi pojačane preventivne mjere, a njihov osnovni cilj je održavanje statusa zemlje slobodne od ASK-a i rano otkrivanje unošenja virusa u cilju sprovođenja pravovremenih i hitnih mjera u slučaju izbijanje bolesti kako bi se spriječilo dalje širenje.
„Zbog toga se svi vlasnici svinja pozivaju da se striktno pridržavaju svih propisanih mera i da svaku pojavu bolesti ili uginuća odmah i bez odlaganja prijave svojim veterinarima. Strogo je zabranjeno unositi proizvode životinjskog porekla na farme svinja, prevoz svinja u prevozna sredstva koja nisu očišćena, oprana i dezinfikovana, premeštanje svinja sa farme na farmu bez propisane prateće dokumentacije – zdravstvenog uverenja i dokumentacije o preseljavanju – kao i držanje svinja na neregistrovanim farmama na otvorenom bez odobrenja veterinara. inspekcijski nadzor Državnog inspektorata i zakopavanje leševa i nusproizvoda životinjskog porekla“, kažu u Ministarstvu.
„Uginule svinje i nusproizvodi životinjskog porijekla odlažu se isključivo preko registrovanih prevoznika nusproizvoda u odobrenim objektima za odlaganje nusproizvoda (klanice), a vlasnici su dužni da vode ažurnu evidenciju u Registar svinja na gazdinstvu Vlasnici svinja koji ne budu poštovali propisane mjere neće moći da ostvare pravo na naknadu štete za ubijene svinje u slučaju pojave ASK-a“, navodi se dalje u saopštenju.
„U slučaju svinjske kuge ugrožena je proizvodnja svinja u Hrvatskoj“
„Lovačka službena lica dužna su da se pridržavaju mera biobezbjednosti prije, tokom i poslije lova i da svaku pronađenu uginulu divlju svinju (uključujući i ubijene u saobraćaju i odstrijele koji su bolesne) aktivno traže i prijavljuju nadležnoj veterinarskoj organizaciji. traženja na ASK-u.
U slučaju pojave ASK-a ugrožena je cjelokupna svinjska proizvodnja u Hrvatskoj, pa je od opšteg interesa spriječiti pojavu ove bolesti, a u slučaju njene pojave otkriti je što ranije kako bi se posledice izbijanja su minimizirane“, napominju u Ministarstvu.
“ASK je zarazna virusna zarazna bolest isključivo domaćih i divljih svinja, koja se manifestuje u vidu hemoragične groznice, a mortalitet svinja može da dostigne sto odsto. Bolest nije opasna za ljude i druge životinje, ali se širi veoma brzo bez obzira na granice i ima ozbiljne socioekonomske i javnozdravstvene posljedice, što izuzetno negativno utiče na međunarodnu trgovinu svinja, svinjskog mesa i proizvoda svinjskog porekla“.