Nakon pripreme zemljišta i dodavanja neophodnih dodataka istom, sljedeći korak je formiranje redova za sadnju. Malina se može saditi na ravnim parcelama, pod uslovom da su ista dobro drenirana. Međutim, ova vrsta voća na ravnim parcelama sa slabo dreniranim zemljištem treba saditi na gredicama, dimenzija približno 25 cm visine i 60 cm širine (slika). Udaljenost između redova trebala bi iznositi 2,2-2,5 m za malinu. Ovakav razmak će obezbjediti minimalan prostor potreban za obavljanje neophodnih agrotehničkih radnji (fertilizacija, prskanje, branje), a istovremeno će maksimizirati produkciju. Razmak između redova takođe zavisi od veličine mašina koje se upotrebljavaju prilikom održavanja zasada, ali bi isti trebao biti adekvatan za motokultivator i frezu na razmicanje. Sadnja maline na nagnutim, dobro dreniranim parcelama trebala bi biti tako postavljena da su redovi formirani nasuprot padu terena, čime bi se spriječila erozija zemljišta. Iako se sadnja maline može obavljati od oktobra do početka aprila zrelim izdancima (jesenja i proljetna sadnja), ipak najčešći termini sadnje ove kulture su kasna jesen i rano proljeće. Jesenja sadnja se najčešće koristi, budući da ima niz prednosti, odnosno da daje najbolje rezultate odnosno prijem.
Neposredno pred sadnju obavezno je podzemni sistem svake sadnice osvježiti, prvo skraćivanjem žila za ¼ njihove ukupne dužine, a potom potapanjem istog u vodenu smjesu podjednakih dijelova balege i ilovače, uz dodatak sredstva koje se zove previcur.
Izdanci maline sade se po pravilu na istu dubinu na kojoj su bili prije vađenja u matičnjaku, ali se u praksi zbog izvjesnog slijeganja zemlje, isti sade za 3-4 cm dublje. Sadnja se po pravilu obavlja po oblačnom vremenu, a njena tehnika zavisi od nivoa pripreme zemljišta. Ukoliko je zemljište dobro pripremljeno sama sadnja može se obaviti u brazde (što je u praksi najčešći slučaj).
Međutim, ukoliko je parcela lošije pripremljena kopaju se pojedinačne rupe za malinu dimenzija 20×20 cm, koje će omogućiti neophodnu dubinu i pravilan raspored žila sadnicama maline. Oblačno vrijeme je najpovoljnije za izvođenje sadnje, čija se tehnika provođenja bitnije ne razlikuje od tehnike sadnje ostalih vrsta voćaka. Naime, nakon sloja plodne zemlje kojima se prekrivaju žile sadnice, nanosi se sloj zgorelog goveđeg stajnjaka u količini 1-2 kg po sadnom mjestu i 0,1 kg NPK formulacije 8:16:22, a potom sadno mjesto, uz lagano gaženje, potpuno prekriva zemljom.
Nakon sadnje, posebno ukoliko neposredno po sadnji postoji vjerovatnoća izostanka kišnih dana, svaka sadnica se zalijeva sa 3-4l vode. Skraćivanje posađenih sadnica predstavlja posljednju radnju koju podrazumjeva tehnika sadnje. Ona se obavlja na 3-4 pupoljka, odnosno na dužinu oko 20 cm, a u cilju boljeg prijema i stimulisanja veće vegetativne snage rasta budućih prirasta.
Pripremio: Dipl. Ing. Polj. Nikola Anđić