Važnost pčela za poljoprivredu, a posebno za voćarstvo je velika. Pčele svojim slijetanjem na cvjetove voća vrše oprašivanje i tako direktno utiču na proizvodnju. Iskustva proizvođača jagode pokazala su da u slučaju otežanog leta pčela u vrijeme cvatnje, urod može biti smanjen i do 40%.
Gdje nastaje problem?
Vrijeme cvjetanja voćarskih kultura je period u kome proizvođači primjenjuju zaštitna sredstva u svojim voćnjacima. Primjena hemijskih sredstava je u intenzivnoj voćarskoj proizvodnji neizbježna i kao takva se ne smije dovoditi u pitanje. Problem za pčelare, vezan za primjenu fitofarmaceutskih sredstava jeste da neodgovorno vršenje ovih operacija može dovesti do pomora pčela. Ukoliko se zasadi tretiraju u toku dana, a ne rano ujutro ili predveče, velika je vjerovatnoća da će se u voćnjaku naći i veliki broj pčela, koje će usljed kontakta sa insketicidima i uginuti. Pomor pčela uzrokovan insekticidima je najčešći razlog smrtnosti pčela, odmah nakon pčelinjih bolesti. To je dovelo do veoma narušenih odnosa između pčelara i voćara, bez obzira na to što su pčelarska i voćarska proizvodnja veoma povezane.
Kako spriječiti ovaj problem?
Prije svega, potrebno je razviti svijest o važnosti pčela, kako za poljoprivredu, tako i za cijelu planetu Zemlju. Veliki broj procesa na Zemlji su na neki način vezani za pčele i bez njih bi život bio nemoguć. Kada je u pitanju poljoprivreda, potrebno je obaviti edukacije voćara, ali i drugih poljoprivrednika o značaju pčela za njihovu proizvodnju. Konkretnim primjerima i stručnim analizama može se postići veća svijest proizvođača, što je preduslov za sve ostale aktivnosti. Nevezano za očuvanje pčelarstva, potrebno je dodatno edukovati voćare o pravilnoj primjeni hemijskih sredstava. Nauka je dokazala da je period dana oko podneva, u vrijeme jakog sunca, nepovoljno za primjenu hemijskih sredstava. Kako bi se ovaj problem riješio na duže staze, važno je poboljšati narušenu komunikaciju i saradnju između pčelara i voćara. Ovim bi se pored sprečavanja pomora pčela, dovelo i do međusobne saradnje, koja se ogleda u tome da je voćarima potrebno oprašivanje, a pčelarima prostor za pčelinju pašu.
Ukoliko ove mjere ne bi dale zadovoljavajuće rezultate, problem je moguće riješiti isključivo zakonskim regulativama i kažnjavanjem neodgovornih poljoprivrednika. Patološkom analizom pčela moguće je odrediti tačnu supstancu od koje su pčele uginule i te podatke uporediti sa uzorcima iz okolnih voćnjaka.