Iznijmiti kozu zvučalo je neobično, sve dok se Matt Richmond iz Sjeverne Karoline nije dosjetio i 2010 godine osnovao firmu Rent A Goat koja se bavi iznajmljivanjem koza ali u svrhu održavanja zelenih površina. Ova firma nudi pravo ekološko rješenje jer isključuje upotrebu pesticida (herbicida), nema upotrebe mehanizacije što ovo rješnje čini tolerantnim na buku, nema sagorijevnja foslinih goriva, a ujedno se vrši đubrenje zelenih površina, što smanjuje upotrebu sintetičkih đubriva. Zahvaljući svom lokomotornom traktu, koze mogu doprijeti do nepristupačnih terena, kosina, strmina, padina, tako da njihovo održavanje čine dostupnim. Koze koriste ne samo travu, već šiblje, granje puzavice i manje ukusne biljke, i korove, tako da ako imate problema sa održavanjem vaših dvorišta i terena a želite da poštujete ekološke principe, budite puput kompanija Google i Yahoo koje koriste koze za održavanje dvorišta radnih kampusa.
No, priči o iznajmljivanju koza nije kraj vlasnica Cronkshaw Fold Farm, Dot Mc Courtny iz Ujedinjenog Kraljevstva vrši rentiranje koza za video pozive na platformama poput: Zoom, Skype, Google Hangouts po cijeni od oko 5 funti za petominutnu sesiju. Razlog na ovaj kreativan potez je došao sa COVID 19 pandemijom. Farmi su bila potrebna finansijska sredstva za instaliranje obnovljih izvora energije, i rodila se ideja o iznajmljivanju koza za video pozive. Prema riječima vlasnice, koze iznajmljuju čak i veće kompanije da bi uveselile radnike za vrijeme trajanja poziva, a društvo sagovornicima mogu praviti Lisa, Elizabet, Sebastijan, Lola, Lulu, Ozimandijas kao i najviše rangirna Margaret. Pored ovog farma nudi rentiranje koka za video pozive, virtuelni obilazak farme, i usvajanje pčela, pa tako možete usvojiti pčelu za svega 2 dolara. Svakako tu je joga sa kozama.
Slično rješenje ima i Sweet Farm iz San Franciska, koja pored koza rentira lame za video pozive. Ova farma je zasnovana na principima održive poljoprivrede, veganstva, još je i rehabilitacioni centar i sklonište za životinje koje edukuje posetioce o značaju dobrobiti, koje su ujedno i ambasadori farme. Svaki video poziv predstavlja donaciju za ovaj humani centar.
Slično rješenje nam stiže iz najvećeg odgajivačkog centra lama i alpaka u Evropi, sa farme Kisselmühle Farm iz Eltvila u Njemačkoj, koja pored lama i alpaka uzgaja irvase i kamile. Životinje se rentiraju takođe za video pozive, ali i za potrebe filmske industrije kaoi organizacijom raznih događaja, lama terapijom a takođe i prodajom odjevnih predmeta dobijenih od dlake ovih životinja. Sve ovo nas dovodi do zaključka da bavljenje poljoprivredom može biti jako zabavno i probutiti nam maštu. A vi, da li bi ste koristili ovakva rješenja?