Američki kunić (plavi i bijeli)
Ova, velika rasa porijeklo vodi iz SAD-a, a radi se o životinji sa dobrom produkcijom kvalitetnog mesa i kvalitetnog krzna. Tijelo mu je u obliku mandoline, poluoblog profila. Glava je nešto uža, fino oblikovana, sa ušima koje su u proporciji sa tijelom i koje se nose uspravno sužavajući se pri vrhu. Oči svijetle i odvažne. Ima jako dobro razvijena i široka leđa, koja su zajedno sa slabinama dobro popunjena mišićnim tkivom. Noge su pravilno građene, prave su a završavaju se šapama koje su takođe ravne. Rep prati boju tijela, a nosi ga ravno. Tjelesna masa je velika, za ženke idealna bi trebalo da bude 5 kg, a za mužjake 4,5 kg. Dva su varijeteta ove rase prisutna, tu spadaju američki plavi i američki bijeli kunić.
Američki samur kunić
Ova rasa je srednje veličine i takođe potiče iz Sjedinjenih Država. Rasu odlikuje dobar kvalitet mesa. Krzno je boje sepija braon na ušima, licu, nogama, leđima i gornjoj strani repa. Boja u predjelu tzv. sedla je nešto svjetlija u odnosu na ostale djelove tijela. Glava je, za razliku od Američkog kunića umjereno puna. Oči su svijetle i odvažne. Uši su pravilne i uspravno se nose. Tijelo je izraženih širina i dubina, osrednje dužine. Noge i stopala su srednje dužine, dok su kosti srednje debljine. Posjeduje krzno koje se sastoji od guste poddlake gusto prošarane debljom dlakom. Inače krzno je mekano i fino. Idealna težina ženki prema ARBA (spooljašnji izvor) treba biti 4,1kg, a za mužjake 3,6kg. Međutim raspon variranja ide od 3-4 kg za mužjake, odnosno 3,5-4,5 za ženke.
Engleski Angorski kunić
Engleski Angorski kunić potiče iz istoimene zemlje. To je rasa srednje duge, jako kvalitetne i tražene vune. Sve njene karakteristike upućuju na smjer proizvodnje – vuna. To je specijalizovana rasa za proizvodnju kvalitetne vune, pa i karakteristike koje se odnose na rasu su u tipu toga. Rasa ima dosta mali okvir tijela. Glava je kratka a široka, sa očima koje su smjele i svijetle. Rep nosi ravno a isti je obojen bijelom bojom. Uši su kratke, resaste sa znantom količinom vune koja ih prepokriva. Ramena su okrugla, grudi pune što tijelu daje svojevrsnu kompaktnost. Kosti nogu su srednje fine i takođe pokrivene vunom. Položaj repa je ravan, a isti je dobro obrastao kvalitetnom vunom. Što se tiče vune, nju odlikuje ravnomjerna raspoređenost gustine, te lakoća odvajanja od kože. Inače vuna je svilenkaste strukture ispod koje se naziru zaštitne dlake. Vuna može biti obojena ili bijele boje. Od obojenih, javlja se više boja širokog spektra. Tjelesna masa koja bi bila idelna za ovu rasu, a prema preporukama datim od strane američke asocijacije uzgajivača kunića je 3 kg za ženke a 2,7 kg za mužjake. Variranja 2,2 do 3,4 tj. 2,2 do 3,2 kg. Postoje dva varijeteta, obojeni i bijeli.
Francuski Angorski kunić
Francuski Angorski kunić vodi porijeklo iz Francuske. Takođe se radi o specijalizovanoj rasi za proizvodnju vune finog kvaliteta. U pogledu spoljašnjih osobina dosta se razlikuje od engleske Angorske rase. Naime, posjeduje ovalnu glavu, dosta pribijenu uz trup tijela, sa očima koje su svijetle i smjele. Francuski tip posjeduje ravna uši pozicionirane više prema gornjem dijelu glave. Na vrhovima se mogu ali i ne moraju naći karakteristični čuperci od vune. Tijelo je osrednje dugo i duboko, ali dobro zaobljeno. Njegov zadnji dio je posebno naglašen, dok je tijelo generalno dobro zaobljeno. Noge su srednje… Rep odlikuje prav položaj i dobra obraslost vunom. Ista se odlikuje gustinom, jačinom, slobodno pada. Takođe, francuski tip odlikuje dobra rasporođenost po čitavom tijelu. Idealna tjelesna masa: i ženke i mužjaci 3,9kg, a varira u rasponu od 3,4 -4,8kg. Mogu biti obojeni i neobojeni (bijeli).
Džinovski Angorski kunić
Kao i svaki angorski kunić, i Džinovski je specijalizovan za proizvodnju kvalitetne vune, te su sve karakteritike na strani njene proizvodnje. Glava ove rase je srednje krupna, ovalnog oblika i naslanja se na trup. Na očima se ističu oči crvene boje, sjajne i smjele. Uši, iako srednje dužine i srazmjerne veličini tijela, ipak se ističu ,,pravljenjem,, latiničnog slova V. Tijelo pripada tzv. komercijalnom tipu, baš kao kod ostalih Angorskih kunića, sa dobro razvijenim širinama i dubinama. Noge su… a završavaju se širokim šapama. Rep je prav i dobro obrastao vunom. Gustina vune je jako dobro izražena. Idelna tjelesna masa ženki iznosi preko 2kg, a mužjaka preko 1,95kg. Međutim, variranja su prisutna i ona su u sledećim okvirima: ženka = 4,55kg ; mužjaci = 4,3kg.
Beveren
Beveren, belgijska rasa kunića za proizvodnju krzna, jedna je od najstarijih rasa kunića te namjene. Mandolinski tip tijela, srednje dug i izrazito razvijen u predjelima slabina. Izrazita zakrivljenost glave, koja je dobro ispinjena, te oblik ušiju sličan slovu V koje su dobro obrasle krznom, karakteristike su koje krase ovu staru rasu. Kosti nogu su srednje veličine. Krzneni pokrivač karakteriše velika gustina i sjaj. Tjelesna masa (idealna) iznosi, za ženke 2,25kg (4-5,5kg), a za mužjake 2kg (3,6-5kg). Postoji više varijeteta boja: crna, plava i bijela.
Kalifornijski kunić
Mesnata rasa, koja vodi porijeklo iz SAD-a, a posjeduje kvalitetno krzno te je popularan za izložbe. Radi se o krznu koje je tzv. povratno odnosno vraće se u prvobitan položaj (nakon češljanja u suprotnom smjeru). Boja krzna je u osnovi bijela, sa istaknutim crnkastim ušima, nosom, repom i stopalima. Radi se o krupnoj rasi, sa izraženom dubinom trupa, i nešto manje izraženim širinskim dimenzijama, te osrednim dužinama. Posjeduje kratke noge, rep je ravan koga nosi uspravno. Glava je puna, dobro pripojena uz trup, a ova dva dijela tijela povezana su kratkim vratom. Oči naginju ružičastoj boji, svjetle su i smjele. Uši su uspravne, dobro povezane sa glavom i u osnovi nešto punije. Tjelesna masa ženki = 1,95kg (4,3-5,5) mužjaka = 1,85kg (4-5kg).
Američka činčila
Radi se o krupnoj rasi porijeklom iz Sjedinjenih Država, sa dobrim kvalitetom mesa i odličnim kvalitetom krzna. Što se boje krzna tiče, prednjači tamno plava, koja u sredini prelazi u svjetlo bisernu završavajući se crnom dlakom na ivici. Takođe radi se o normalnom (,,povratnom,,) krznu koga odlikuje velika gustoća, glatkoća te sjaj. Posjeduje kratak vrat na koji je nasađena glava srednje punog lica, na kojoj se nalaze krupne, bistre i smjele oči. Uši su uspravne, pripojene međusobno a na samom vrhu su prebojene crnom bojom. Profil tijela je komercijalnog tipa, srednje dužine. Noge su ravne. Tjelesna masa ženki iznosi 4,5 do 5,5kg, a mužjaka 4-5kg.
Džinovska činčila
Džinovska činčila potiče iz Francuske. Rasa je koju odlikuje velika tjelesna masa i veliki okvir tijela. Takođe, odlikuje je i krzno odličnog kvaliteta pa je rasa i za proizvodnju mesa i za proizvodnju krzna. Krzno je tzv. povratno tipa. Većim dijelom tijela dominira tamno plava boja, koja u sredini prelazi u svjetlo bisernu završavajući se crnom dlakom na ivici. Glava je velika, međutim srazmjerna je veličini i obliku tijela. Na njoj su smještene smjele oči. Na samom vrhu glave nalaze se jake, mesnate i uspravne uši sa karakterističnim crnim vezicama. Tijelo odlikuje oblik poluluka, umjerene je dugo, masivno i snažno, a završava se punim i širokim nogama. Noge su takođe ravne, jake i srednje su dužine. Tjesna masa ženki iznosi 5,9-7,3kg, a mužjaka 5,5-6,8kg.
Standardna činčila
Ovdje se radi o rasi srednje veličine tijela. Boja je jako slična Džinovskoj i Američkoj činčili sa neznatnim razlikama. Lice i vilice standardne činčile su dobro ispunjenje, dok je dio od ušiju do njuške nešto slabije ispunjen. Uši identične ostalim činčilama. Oči su svijetle i smjele, budnog izraza. Rasa posjeduje ravne šape i noge. Krzno je takvo da se ne vraće u prvobitan položaj, odnosno vrlo malo i vrlo sporo. Tjelesna masa 1,5-2,5kg za oba pola.
Holandski kunić
U pitanju je mala rasa porijeklom iz Holandije. Uzgaja se za izložbe, potom za kućne ljubimce i za potrebe laboratorijskih životinja. Rasu karakteriše bijeli plamičak koji se pruža od nosa do ušiju. Takođe prednja polovina tijela je obojena u bijelo, a zadnja prelazi u crnakasto-sivkastu. Krzno je povratno. Na kratkom vratu nalazi se punačka glava, sa svijetlim i smjelim očima. Uši su kratke i dobro obrasle krznom, a nose se uspravno. Tijelo odlikuje kompaktnost te dobra zaobljenost. Noge i šape su ravne. TM ženki iznosi 1,6-2,5 kg za oba pola. Ima više varijeteta boja: crni, plavi, činčila, čokoladni, sivi.
Flamanski džinovski kunić
Rasa izvorno potiče iz Evrope, ima dobre predispozicije za proizvodnju mesa i krzna, ali je više popularan za izložbu i za držanje kao kućnih ljubimaca. Glava je dosta velika i široka ali je proporcionalna tijelu. Ova rasa kunića uši nosi uspravno sa debljom osnovom. Tijelo je oblika poluluka, dugačko i jako. Grudi su pune i široke, kao i noge. Noge i šape su masivne, dugačke, ravne, snažne i mišićave. Dlake krzna su takve da se slabo vraćaju u prvobitan položaj. Inače odlikuje ga velika gustina, sjaj. Tjelesna masa ženki kreće se u rasponu od 6,4kg i više, a za mužjake 5,9kg.
Bijeli Florida kunić
U pitanju je mala rasa, koja se odlikuje bijelom bojom krzna. Vrat je kratak, uši uspravne, male i dobro obrasle krznom. Oči su ružičaste. Tijelo je dosta kratko i kompaktno. Krzno je povratno. Tjelesna masa koja se odnosi na oba pola iznosi 1,8-2,7 kg.
Novozeladnski kunić
Novozelandski kunić je školski primjer mesnate rase. Inače rasa vuče porijeklo iz SAD-a. Glava je punačka, a na njoj se nalaze ružičaste, smeđe ili tamno smeđe oči. Uši su uspravne i postavljene visoko na glavi. Takođe uši su zaobljene pri vrhu, srednje dužine. Krzno je povratno. Tjelesna masa ženki = 4,5-5,5kg, a mužjaka = 4-5. Ima više varijeteta Novozelandskog kunića, to su: crni, plavi, crveni, bijeli i šareni.
Lavljoglavi kunić
Ova rasa vule korijene iz Belgije. Ima kratko, kompaktno i dobro zaobljeno tijelo. Glava je široka. Ono što je karakteristika ove rase jeste dugačka dlaka koja formira krug oko glave, po čemu je ova rasa i nazvana Lavlja glava. Područje sedla je bez vune. Prelazna vuna dozvoljena je na bokovima i na donjem dijelu kukova. Tjelesna masa i ženi i mužjaka je ne veća od 1,7 kg. Varijeteti: čokoladni, bijeli sa očima boje rubina.