U trećem dijelu bavljenja temom pasa čuvara donosimo tri različita poglavlja. To su:
- Rase pasa;
- Obuka pasa i
- Koliko pasa čuvara na koliki broj stoke.
Rase pasa
Veliki je broj rasa stočarskih pasa čuvara u svijetu. Rezultat je to izražene potrebe, da kroz istorije borbi sa velikim i manjim zvjerima, stočari preunaprijede gubljenje svog stočnog fonda. Baš iz navedene potrebe i sve veće ekspanzije ljudske a koju je pratila i ekspanzija stočne populacije, nastale su najrazličitije rase stočarskih pasa. Neke su manje a neke većeg okvira tijele. Neke su opasnog, neke opet manje opasnog izgleda. Neke za ove a neke za one predjele… Sve u svemu razvoj ovih, namjenskih pasa bio je različit u raznim predjelima. Ipak, kao područje istorijskog nastanka stočarskih pasa, Bliski istok i djelovi Jugoistočne Evrope važe za predjele postanka ovih pasa, i postanka predaka većine današnjih stočarskih pasa čuvara.
Danas u svijetu postoji više od 40 različitih stočarskih pasa, od kojih je većina endemska samo za jedan region ili za jednu zemlju. Slijedi spisak rasa priznatih i opisanih od strane Međunarodne kinološke federacije (FCI):
- Sejdž Kuči (Avganistan);
- Baračesti ovčarski pas (Bugarska);
- Karakačanski pas (Bugarska);
- Kavkaski ovčarski pas, varijeteti: Gruzijski, Armenijski, Azerbejdžanski i Dagestanski (Kavkaz);
- Tornjak ili Hrvatski ovčarski pas (Hrvatska);
- Pirinejski planinski pas (Francuska);
- Briješki ovčar (Francuska);
- Grčki ovčar (Grčka);
- Komondor (Mađarska);
- Kuvas (Mađarska);
- Sejdž Mazandžarani (Iran);
- Maremano abruceški (Italija);
- Bergamski ovčar (Italija);
- Kirgijski ovčarski pas (Kirgistan);
- Burijat ili Mongolski stočarski pas čuvar (Mongolija);
- Aidi ili Atlaski pastirski pas (Maroko);
- Butija ili Himalajski mastif (Nepal i Sjeverna Indija);
- Tatranski planinski pas (Poljska);
- Kastro laboreiro (Portugalija);
- Sela de Estrelja (Portugalija);
- Rafeiro do Alenteho (Portugalija);
- Rumunski ovčar (Rumunija);
- Mioritski ovčar (Rumunija);
- Južnoruski ovčar (Rusija);
- Srednjeazijski ovčar (Rusija);
- Slovački pastirski pas (Slovačka);
- Krški ili Istarski ovčar (Slovenija);
- Pirinejski ovčar (Španija);
- Španski mastif (Španija);
- Majorkanski pastirski pas (Španija);
- Veliki Švajcarski pastirski pas (Švajcarska);
- Tadžikistanski mastif (Tadžikistan);
- Tibetanski mastif (Tibet);
- Tibetanski Kji-apso (Tibet);
- Akbaš (Turska);
- Karabaš ili Kangal (Turksa);
- Karski pas (Turska);
- Kurdski stepski pas (Turska);
- Turkmenistanski ovčar (Turkmenistan);
- Torkuz (Uzbekistan);
- Sarkangik (Uzbekistan) i
- Šarplaninac ili Jugoslovenski ovčar (bivša Jugoslavija odnosno Makedonija).
Obuka pasa čuvara
Obuka pasa ključan je korak u definisanju i profilisanju budućeg psa čuvara, koji treba da obavlja odgovoran i dosta težak posao. Zato se više nego inače najveća pažnja i preporučuje njegovoj obuci. U nekoliko tačaka biće navedeno šta treba odnosno kako treba obučavati stočarske pse čuvare:
- Tačka = Pas se mora tretirati kao radni partner, ne kao ljubimac i ne kao mezimac. To nikada ne treba zaboravljati a pogotovo u njegovom razvoju (prvi mjeseci i godina života). Takođe, neophodno je spriječiti igranje psa sa djecom i ostalim kućnim ljubimcima, ostalim psima čuvarima. Većina budućih problema proizilazi iz nepoštovanja navedenih pravila.
- Tačka = Najbolje je štene postaviti među osam nedjelja starim jagnjadima (nekoliko komada) u isti obor/štalu/tor. Jagnjad su približno iste veličine, a između njih će se stvoriti jaka socijalna interakcija.
- Tačka = Ukoliko se radi o jako mladim štencima, tada se može postaviti i pregrada koja omogućava kontakt ali sprečava njihovo potencijalno gaženje. Čak i ukoliko je štene dovoljno staro poželjno mu je obezbijediti mjesto gdje može da jede, da se odmori i da bude samo. Niska ograda sa nekoliko dodatnih letava radi svoj posao. Radi se o kritičnom periodu prilagođavanja, pa je potrebno redovno nadgledanje prilagođavanja i ponašanja.
- Tačka = Kako štene bude starije, treba ga se uključiti u operacije na farmi. Osim toga, važno ga je upoznati sa opremom na farmi, sa drugim psima čuvarima (ukoliko ih ima), sa drugom stokom i domaćim životinjama (goveda, koze, konji, živina…), a sve s ciljem da u budućnosti ne štiti stoku od ovih životinja već da se upozna i da zna šta radi. Bitno je i provoditi dovoljno vremena sa psom, kako se ne bi plašio od vlasnika, ali ne predugo, i odmah ga vratiti u tor sa ovcama ili drugim životinjama koje treba da čuva. Izbjegavati maženje psa nakon što odluta od stada/krda.
- Tačka = Obuku za poslužnost („dođi” i „ne”) započeti u nešto kasnijem uzrastu tj. kada počne da se izlaže starijim ovcama. Bitno je u početku nadgledati psa tokom njegovog kontakta sa tek rođenim jagnjadima, te ga obavezno ukoriti ako juri ovce.
- Tačka = Starenjem odnosno sve većim uzrastom štenetu treba obezbijediti i veću odgovornost. Kako stari treba sve veću odgovornost da preuzima na sebe. U nešto starijem uzrastu treba ga premjestiti iz obora u tor na pašnjaku. Posmatrati kako svaka nova rutina utiče na njega. Uvijek ga spremno pohvaliti kada ostane sa stadom, a kada odluta od stada treba ga vratiti.
- Tačka = Vrlo važan segment u odgoju pasa čuvara jeste da se isti odgaja od malih nogu sa jagnjadima koji će kasnije postati ovce i činiti matično stado. To ne mora biti cijelo buduće stado već samo jedan njegov dio, jer će ostale ovce slijediti primjere ovaca odraslih uz psa čuvara.
- Rutinsko uklanjanje glista, vakcinacija i pregledanje vašeg psa radnje su koje su neophodne i osnovne u održavanju njegovog zdravstvenog profila. Djelove koje treba redovno pregledati su: ušni kanali, oči, usta i stopala. Provjeravati psa na potencijalno prisustvo ogrebotina i posjekotina koje bi mogle biti ulazna vrata za najrazličitije infekcije i bolesti. Razmisliti o šišanju i o češljanju dlake tokom vrućeg ljetnjeg perioda.
*napomena: Ovdje se obuka pasa najvećim dijelom odnosila u odnosu na ovce kao domaće životinje koje se kod nas najviše čuvaju u planinama i koje su najakši plijen divljim zvjerima, psima lutalicama i ljudima kradljivcima. Ipak, obuka pasa je približno ista i u odnosu na sve ostale domaće životinje koje bi potencijalno pas čuvao (kokoške, patke, guske, koze, krave…)
Koliko pasa čuvara za koliko grla stoke?
Zavisi. I to utoliko koliko efikasno želite da bude sačuvano vaše stado. Odgovor najviše zavisi od operativnih karakteristika, okruženja i sposnosti određenog psa. Opšte pravilo koje glasi – 1 pas na 100 ovaca daleko je od istine, odnosno preciznosti i zadovoljavanja konačnog cilja – očuvanja svih ovaca u stadu u uslovima grabežljivaca.
U operativne karakteristike bi spadalo sledeće:
- Sezona jagnjenja/jarenja/teljenja…;
- Postojanje drugih alatki koje štite stoku (električni pastiri, ograde, stočari na licu mjesta, noćne kolibe…);
- Načini i sistemi ispaše (rotaciona ili pregonska, bez rotacione (kakva se kod nas najviše i primjenjuje)) i
- Broj pojedinačnih stada/krda/jata.
Okruženje igra bitnu ulogu: nagib terena, vremenske prilike, nadmorska visina, tip terena…
Sve u svemu, broj varira, ne treba se oslanjati na pravilo da je 1 pas dovoljan za 50-100 ovaca na 20 hektara pašnjaka, već raditi sopstvenu analizu uzimajući u obzir gore navedene činjenice i rentabilnost držanja određenog broja pasa.
Veliki je broj pasa čuvara pogodnih za čuvanje stoke na našim planinama. Dolazi vrijeme kada je pašni sistem visoko prepoznat, subvencionisan, a proizvodi iz takvog sistema se sve više prepoznaju na tržištu. Sa druge strane sve je teže održavati veliko stado na planinskim pašnjacima od medvjeda, vukova, pasa lutalica, lisica, šakala i kradljivaca, pa je preporuka izabrati neku od mnogobrojnih rasa specijalizovane namjene. Oni su čuvari, zaštitnici stada na prvom mjestu, bez presedana, vjerni stoci do poslednjeg trenutka, a za farmera karika bez koje nema usjepšnog pašnog stočarstva.