Gostujući u ,,Bojama jutra” na TV Vijesti, Miroslav Cimbaljević ( generalni direktor Direktorata za poljoprivredu) kazao je:
U prvom kvartalu ove godine otkup poljoprivrednih proizvoda i ribe iznosio je skoro 9 miliona eura, gdje se bilježi rast za oko 87% u odnosu na prvi kvartal prethodne godine.
Kada je u pitanju struktura poljoprivrednih proizvoda, mlijeko i mliječni proizvodi učestvuju sa preko 25%, jaja u istom procentu, voće i povrće 15%, uz učešće stočarskih proizvoda (mesa) od, takođe, 15%.
Animalni proizvodi uzimaju značajno veće učešće u odnosu na biljnu proizvodnju, što govori da u dijelu proizvodnje voća i povrća imamo veliki prostor za napredak, na čemu treba raditi u narednom periodu.
Kada je riječ o plasmanu domaćih proizvoda, poljoprivredni proizvođači u razvoju ruralnog turizma, kako individualnog, tako i organizovanog, pronalaze najlakši način za plasman svojih proizvoda.
Jačanje primarne poljoprivredne proizvodnje, kroz izdašniji agrobudžet i kreiranje novih mjera vodi pozitivnom uticaju na širenje poljoprivredne proizvodnje i stvaranju većeg broja poljoprivrednih proizvođača.
Iako u određenim segmentima postižemo dovoljnost, ove godine je poseban fokus stavljen na kreiranje seta mjera za one poljoprivredne proizvođače koji planiraju plasirati robu na tržište, a koji će dobiti određenu satisfakciju, odnosno benefite.
Ukoliko uspijemo u tendenciji da agrobudžet iznosi 5% ukupnog budžeta, mogli bismo kreirati kvalitetne mjere koje će stimulisati domaću proizvodnju i koje će pomoći primarnim poljoprivrednim proizvođačima I prerađivačima da imaju što više finalnih proizvoda i kao takvi izađu na tržište.
Takođe, od izuzetnog značaja je razvijati segment koji se odnosi na udruživanje poljoprivrednih proizvođača, kako bi mogli da ponude kontinuitet i kvalitet svojih proizvoda, a uz to i da imamo proizvode sa geografskom oznakom porijekla.
U narednom periodu treba pružiti još snažniju podršku poljoprivrednim proizvođačima, kako logističku, tako i finansijsku, kako bi zaokružili procese do kraja. Kada uspijemo u tome, imaćemo veliki broj proizvoda zbog kojih će turisti rado dolaziti. Obogatićemo ponudu, kako u hotelijerstvu, tako i u ruralnom turizmu.
Nekoliko sastanka je već održano i predloženo je da se tenderi rade segmentirano. To daje prednost i ide u korist domaćim poljoprivrednim proizvođačima, a i samim otkupljivačima, jer na taj način otkupljivači mogu doći do mnogo jeftinijih proizvoda, a otvara se mnogo veći prostor za domaće proizvode.”- zaključio je gospodin Cimbaljević.