Svi smo svjedoci da u ovom modernom vremenu sela polako odlaze u zaborav. Nekad zbog neadekvatnih uslova, zbog nedovoljno radne snage, nezadovoljavajuće otkupne cijene poljoprivrednih proizvoda ili svega navedenog, činjenica ostaje ista, a to je da ljudi odlaze u gradove.
Zbog čega ovo mora biti tako? Zar smo zaboravili koliko je na selu zdraviji način života i koliko se čovjek povezuje i osluškuje prirodu, a samim tim je i čuva.? Zar nam priroda nije najveće bogatstvo koje imamo?
S toga, u narednim redovima možete pročitati korisni primjer na koji način Srbija pokušava da sačuva selo.
Naime, u pojedinim selima Srbije ima kuća koje koštaju do 5.000 eura, imaju 70 kvadrata i okućnicu 2,64 ara.
Oni koji kreću u novi život pitaju se kako da dobiju sličan krov nad glavom?
Za ovakvu namjenu je u budžetu Srbije izdvojeno oko 4,5 miliona eura, a u prošlom periodu je dodijeljena čak 651 seoska kuća sa okućnicom i to u 100 jedinica lokalnih samouprava.
Međutim, još 65 kuća je dodijeljeno na prvoj ovogodišnjoj komisiji i to za 8 mladih poljoprivrednika, 12 samohranih roditelja i 45 porodica širom Srbije.
Od do sada dodijeljenih, najjeftinija nekretnina bila je oko 5ooo€, koja se nalazi u selu Bačko Gradište, u opštini Bečej.
Maksimalan iznos koji je nešto više od 10 000€ dostigle su kuće u opštinama Apatin, Bač i Bačka Palanka.
U Srbiji je ove, kao i prošle godine, predviđena dodjela bespovratnih sredstava mlađim bračnim i vanbračnim parovima, samohranim roditeljima i mladim poljoprivrednicima do 45 godina života za kupovinu seoske kuće sa okućnicom, koja može da se nalazi na teritoriji svih naseljenih mjesta Republike Srbije, izuzevši gradska i opštinska sjedišta, kao i prigradska naselja.
I više je nego očigledno da je interesovanje veoma veliko i da prijave svakodnevno stižu, a sredstva se dodjeljuju po redosljedu pristiglih prijava do utroška sredstava opredijeljenih za ovu namjenu . Predsjednik komisije, ovog projekta za ocjenu i kontrolu realizacije je rektor Beogradskog univerziteta prof. dr Vladan Đokić, a zamjenik predsjednika komisije je agroekonomista Milan Prostran.
Kuće sa okućnicom od 30ari, nudiće se u pograničnim i brdsko-planinskim selima koja predstavljaju “demografsku crnu tačku” Srbije, naveo je Milan Krkobabić, ministar za brigu o selu.
Da rezimiramo: Ovo je samo jedan od primjera kako nadležni pokušavaju na neki način da sačuvaju selo i motivišu mlade da rade i koriste prirodu, stoga smatramo da ga je korisno pročitati, jer nikad se ne zna. Možda mi jednog dana pronađemo pravi model, koji će pomoći očuvanju sela i razvijemo našu poljoprivredu na zavidnijem nivou. Neko će reći da je ovaj iskaz previše optimističan, ali kad malo zagrebemo ispod površine shvatićemo da je snaga u zajedništvu.
Izvor: Agrosmart, Portal pametne poljoprivrede