Pri fotografisanju je vrlo važna tehnika i stav fotografisane životinje. Jedinka koja se fotografiše treba da stoji u prirodnom stavu, to znači da se ravnomjerno oslanja na sve četiri noge i da joj je glava u normalnom položaju, malo uzdignuta i okrenuta prema foto-objektivu. Blagi iskorak je potreban da omogući da se vide sve noge, vime, a kod priplodnjaka i djelovi polnih organa.
Fotografisanje se prvo vrši sa lijeve strane pri čemu udaljenost treba da bude 3 do 5 metara, dok visina na kojoj se drži fotografski aparat treba da je na 1,2-1,5 metara. Pozadina treba da je što jednostavnija i da je u kontrastu boji životinje.
Najbolje je fotografisati na otvorenom, na livadi ili pašnjaku. Ukoliko se, pak fotografisanje vrši u štali potrebno je obezbijediti što bolju svjetlost, i da sjenka osobe koja fotografiše ne pada na same životinje. Potrebno je uraditi najmanje četiri fotografije, po jednu sa lijeve i desne strane i po jednu sprijeda i otpozadi.
Fotografija je veoma bitna prilikom oglašavanja kako bi potencijalni kupac najbolje vidio fizičke osobine životinje.
Kod teladi je bitno da se dobro vidi glava, trup i noge.
Kod priplodnjaka je bitno da se vidi razvijenost trupa, noge i polni organ.
Kod mliječnih životinja u prvom planu treba da bude vime i raspored sisa, glava, trup, noge, kao i stav nogu.
Takođe, kod koza i ovaca bitno je da se vidi vime i raspored sisa, stav nogu i glava. Kod priplodnjaka je bitno da se vidi glava sa rogovima, noge i polni organ.
Kod konja je jako bitno da se vidi glava, leđa, stavovi nogu, položaj repa i biljezi.
Pripremila: Anđela Bojić