Topla jesen uglavnom povoljna za ozime usjeve
U većini regiona, izuzetno tople temperature, u kombinaciji sa adekvatnim uslovima vlažnosti gornjeg sloja tla, pogodovale su nicanju i ranom uspostavljanju ozimih usjeva te omogućile kasno posijanim usjevima da sustignu u razvoju. Negativni efekti temperaturnog viška – kao što je nedostatak otpornosti na mraz, povećan pritisak na štetočine i bolesti, i kraća jarovizacija – još nisu alarmantni.
Suvo vrijeme na jugu izaziva zabrinutost
U velikim djelovima južne Evrope tople anomalije su praćene stalnim manjkom padavina. U južnoj Španiji i u centralnoj i sjevernoj Italiji, ovo produžava ljetnju sušu, a sjetva ozimih žitarica se odlaže ili se dešava pod neuobičajenim praksama navodnjavanja. U istočnoj Rumuniji i Bugarskoj sjetva je takođe kasnila, a slabe padavine od septembra dovele su do lošeg nicanja i nerazvijenih sastojina.
Uslovi suše u regionu Magreba izazivaju ozbiljnu zabrinutost za predstojeću sjetvu. Drugi izraziti deficiti padavina, do sada bez značajnog uticaja na ozime žitarice, primijećeni su u južnoj Francuskoj, sjeveroistočnoj Njemačkoj, istočnoj Poljskoj, Litvaniji, Sloveniji, Hrvatskoj i zapadnoj Turskoj.
Izrazito iznadprosječne padavine u Irskoj nisu ozbiljno omele sjetvenu kampanju.