Obzirom na to da se u našem narodu već dugo koriste alternativne metode za tretiranje bilja, odlučili smo da napravimo mali osvrt na pomenutu temu. Dok smo još na samom početku napominjemo da je tekst informativnog karaktera i da ove metode nisu naučno dokazane pa vam stoga niko ne može garantovati pozitivne rezultate istih.
Sirće i deterdžent – dvije kašike sirćeta i jednu kašiku deterdženta za pranje sudova sipati u pola litra vode. Rastvor je potrebno dobro promućkati i zatim tretirati biljke protiv insekata. Rastvor je potrebno da odstoji i djeluje na biljkama 10 sati i nakon toga se ispira čistom vodom. Postupak se može ponoviti poslije nekoliko dana kako biljni djelovi ne bi bili dugotrajno izloženi jakom dejstvu sirćeta koje može oštetiti osjetljivo mlado tkivo biljke.
Ljuske jaja – osušene ljuske jaja samljeti i posuti po napadnutim biljkama, prah smeta lisnim vašima a istovremeno obogaćuje zemljište kalcijumom.
Koka-kola – biljke isprskati sokom. Šećer stvara ljepljivu sredinu pa lisne vaši ne mogu da se kreću i hrane pa na kraju uginu. Pošto kiše mogu sprati sok sa biljke tretiranje ponoviti poslije kiše.
Ekološki sapuni – sapunica se pokazala vrlo efikasnim sredstom u borbi protiv vaši, 300 g sapuna rastvoriti u 10 l vode i preparat se može koristiti.
Osušena ljuta paprika – 30 g ljute paprike preliti sa 10 l vode i ostaviti da ostoji preko noći, narednog dana preparat razrijediti sa vodom u odnosu 1:10 i koristiti u borbi protiv štetnih insekata.
Duvan – 400 g listova duvana preliti sa 10 l tople vode i ostaviti da ostoji najmanje 3 sata, nakon toga preparat procijediti i upotrijebiti.
Paradajz – 2 do 3 šake listova paradajza potopiti u 3 čaše mlake vode i ostaviti da odstoji preko noći. Ujutru procijediti i tretirati napadnute biljke.
Crni luk i sapun – izrendati 30 g crnog luka i 5-6 g sapuna za veš zatim preliti sa 1 l vode, preparat ostaviti da odstoji 5 sati onda procijediti i tretirati biljke.
Bijeli luk – izgnječiti 200 g bijelog luka preliti sa 1 l tople vode i ostaviti da stoji 5 sati nakon toga procijediti, razrijediti jednu šolju sa 10 l vode i tretirati biljku.
Pivo – postavite plitke tanjire sa ovom tečnošću koja će služiti kao zamka za puževe, sok od grožđa kao i kore grejfruta i pomorandze takođe mogu služiti kao zamka za puževe.
Žalfija, timijan, bosiljak, lavanda – esencijalna ulja ovih biljaka odbijaju insekte, usitnjene biljke potopiti u kanti vode preko noći potom procijediti i tretirati, drugi način je da se esencijalno ulje od ovih biljaka razblaži u vodi.
Soda bikarbona – koristi se za prevenciju gljivičnih bolesti biljaka, preparat se pravi tako što se jedna kašika sode bikarbone i pola kašike tečnog sapuna rastvori u 4 l vode.
Kopriva – 1 kg koprive prelije sa 8 l kipuće vode, ostaviti da se ohladi, procijediti i koristiti kao sredstvo protiv biljnih vaši, tripsa, grinja i smeđe truleži.
Pripremila: dipl. ing. polj. Valentina Stanišić