Upotreba novih tehnologija u poljoprivredi doživljava veliku ekspanziju u cijelom svijetu, prije svega zbog povećanja poljoprivrednih površina koje je praćeno smanjenjem dostupnosti kvalitetne radne snage. Zbog toga, proizvođači se sve češće odlučuju na investicije koje im omogućavaju da automatizuju procese koristeći napredne tehnologije.
Jedan od takvih primjera su i dronovi koji se u poljoprivredi koriste za aplikaciju hemijskih i drugih sredstava u zaštiti i prihrani usjeva. Ovakvi dronovi su opremljeni raspršivačima i spremnicima za tečnosti, koje u svom letu koje je potpuno kontrolisano sistemom navigacije, apliciraju na biljke.
Zašto koristiti dronove umjesto traktorskih prskalica?
Prednosti upotrebe ovakvih letjelica nad konvencionalnim prskalicama su brojne. Kada su biljke u poodmakloj fazi razvoja i imaju veću visinu, traktori sa prskalicama nijesu u mogućnosti da uđu u takve usjeve i izvrše tretiranje. To se prije svega odnosi na žitarice, kao na primjer trenutnu situaciju sa hrđom pšenice, koja stvara velike probleme proizvođačima, a zbog visine pšenice nisu u stanju da izvrše zaštitu. Još jedna situacija u kojoj dronovi imaju znatnu prednost u odnosu na prskalice jeste i period intenzivnih padavina. Pored ostalih negativnih stvari koje kišna proljeća imaju na poljoprivrednu proizvodnju (bolesti, štetnici, poplave), veliki problem za proizvođače je i to što zbog blata u poljima ne mogu obavljati planirane aktivnosti, a prije svega zaštitu biljaka i prksanje herbicidima. U tim uslovima, korištenje dronova predstavlja sjajnu alternativu.
Koliko dronovi koštaju i da li se investicija isplati?
Sve velike investicije u poljoprivredi zahtijevaju intenzivnu proizvodnju i velike površine kako bi se sama investicija i isplatila. Takav je slučaj i sa dronovima, koji da bi bili rentabilni, moraju da budu stalno u upotrebi i da u toku sezone obave što više operacija.
Kada su u pitanju cijene, dronovi koji se koriste na našim prostorima, koštaju između 13.000 i 20.000 eura, u zavisnosti od veličine i specifikacija. Najveći dronovi ove vrste mogu u jednom letu da ponesu 30 litara tečnosti, a u toku radnog dana mogu da tretiraju čak i do 100 ha površine.
Ako uzmemo u obzir da vučene prskalice sa visokim klirensom koštaju i duplo više od ovog drona, može se pretpostaviti da ćemo na našim područjima viđati sve više dronova koji se koriste u poljoprivredi.