Sredstva za zaštitu bilja su hemijska jedinjenja koja se koriste za suzbijanje štetnih organizama u poljoprivredi.
Najznačajnija sredstrva za zaštitu bilja koja se koriste kod nas su:
Fungicidi – namijenjeni su za suzbijanje fitopatogenih gljiva prouzrokovača biljnih bolesti.
Baktericidi – namijenjeni su za suzbijanje fitopatogenih bakterija prouzrokovača biljnih bolesti.
Insekticidi – namijenjeni u suzbijanju štetnih insekata.
Akaricidi – namijenjeni su za suzbijanje štetnih grinja.
Nematocidi – primjenjuju se za suzbijanje štetnih nematoda.
Rodenticidi – hemijska sredstva koja se primjenjuju za suzbijanje glodara.
Limacidi (moluscidi) – sredstva namijenjena za suzbijanje štetnih puževa.
Herbicidi – sredstva koja se primjenjuju za suzbijanje ili uništavanje korova.
Primjenom sredstava za zaštitu bilja na nepravilan način može se negativno djelovati na ljude, životinje i životnu sredinu, zato treba poštovati sledeća pravila:
- Sredstva za zaštitu bilja treba primjenjivati prema preporučenoj dozi ili koncentraciji sa upustva za primjenu, a ukoliko vam je upustvo nejasno obavezno se posavjetovati sa stručnjakom iz oblasti zaštite bilja.
- Sredstva za zaštitu bilja primjenjivati samo za one namjene koje stoje u upustvu za primjenu.
- Prije korištenja sredstava za zaštitu bilja morate biti sigurni o kom se štetnom organizmu radi.
- Prije kupovine sredstava za zaštitu bilja potrebno je proračunati koliko je preparata potrebno kako bi cijelu količinu utrošili ili najmanju moguću količinu nakon tretiranja ostavili u svom skladištu.
- Prije upotrebe sredstava za zaštitu bilja potrebno je provjeriti ispravnost opreme za primjenu i održavati je u ispravnom stanju.
- Prilikom upotrebe sredstava za zaštitu bilja treba voditi računa o udaljenosti površine koja se tretira od vodenih površina, najmanje 20 m.
- Nije preporučljivo tretiranje u najtoplijem dijelu dana, posebno ako su temperature iznad 25 0 C. Primjena sredstava za zsštitu bilja za vrijeme vjetrovitog vremena se ne preporučuje kako bi izbjegli zanošenje na druge poljoprivredne površine i okolinu, što može dovesti do negativnih posledica, do pojave takozvanog ”drifta“.
- Prije upotrebe sredstava za zaštitu bilja potrebno je izračunati koliko je preparata potrebno kako ne bi ostajalo u prskalici. Ukoliko dođe do toga, višak razrijediti i utrošiti na već tretiranoj površini.
- Prilikom odmjeravanja sredstva za zaštitu bilja koristiti menzure i vage, jer preparat djeluje na štetnog organizma samo ako je primijenjen u preporučenoj količini.
- Propisana količina sredstva za zaštitu bilja se najprije odmjeri i promiješa sa malom količinom vode. Potom se sipa u prskalicu u kojoj se nalazi polovina od ukupno potrebne količine vode za prskanje a zatim se dospe druga polovina potrebne vode.
- Za vrijeme tretiranja sredstvima za zaštitu bilja, ne treba jesti, piti ni pušiti.
- Prilikom primjene sredstava za zaštitu bilja obavezno je korištenje zaštitne opreme (kapa, naočare, maska, rukavice, odijelo, čizme).
- Primjenom sredstava za zaštitu bilja može doći do nagativnog djelovanja na pčele pa je neophodno pridržavati se upozorenja o njihovoj zaštiti koja se nalaze na upustvu za primjenu, uz preporuku da se tretiranje vrši prije ili poslije cvjetanja, pogotovo insekticidima.
- Poljoprivredni proizvođač je obavezan da najmanje 48 sati prije tretiranja zasada obavijesti pčelare o namjeni primjene sredstava za zaštitu bilja. Pri čemu obavještenje mora sadržati datum, predviđeni sat tretiranja, trgovački naziv preparata.
- Vodu koja je korištena za ispiranje prskalica nikako ne treba prosipati u vodene površine, nego je nanijeti na površinu koja je predhodno tretirali.
- Neutrošene preparate treba čuvati u originalnoj ambalaži, na suvim i tamnim mjestima u zaključanim skladištima van domašaja djece, životinja i ljudi koji nisu upoznati sa njihovom namjenom.
- Prostor za čuvanje sredstava za zaštitu bilja mora biti odvojen od pića i hrane, kako za ljude tako i za životinje.
- Nakon tretiranja praznu ambalažu obavezno isprati tri puta i isprazniti u prskalicu.
- Prazna ambalaža od preparata se ne smije koristiti ni za kakve druge namjene.
- Nakon tretiranja oprati lice i ruke toplom vodom i sapunom i oprati svu opremu odvojeno od druge odjeće.
- Obavezno je poštovanje vrijeme karence (karenca – period od poslednje primjene sredstava za zaštitu bilja do berbe ili žetve).
- Poljoprivredni proizvođači su dužni da vode evidenciju o upotrebi sredstava za zaštitu bilja koja sadrži: ime preparata, aktivnu materiju, količinu primjene, datum primjene, fenofazu razvoja tretirane poljoprivredne kulture i gdje je nabavljen preparat.
Pripremio: dip. ing. polj. Nikola Anđić