Afrička kuga svinja je virusna zarazna bolest svinja (domaćih i divljih) koja kod ovih životinja ima za posljedicu mortalitet i do 100%, te može izazvati ozbiljne ekonomske posljedice po farmere i sektor svinjarstva. Afrička kuga svinja nije opasna za ljude i druge životinje. Bolest se kod svinja ne liječi niti postoji vakcina protiv ove bolesti.
Preventivne mjere su jedini način za sprečavanje pojave i zaustavljanje daljeg širenja bolesti, te je stoga prioritet informisati i edukovati sve ciljne grupe sa povećanim rizikom od pojave bolesti, kao i sa mjerama koje preduzima Uprava, ali i mjerama koje sami treba da preduzmu. Bolest se širi Evropom. Nakon pojave afričke kuge svinja u Gruziji 2007.godine, registrovana je i u Rusiji i otada se širi, na područje Evrope i Azije.
Podsjećamo, afrička kuga svinja nikada nije zabilježena na teritoriji Crne Gore.
Edukacija
Prve radionice u 2020. godini su organizovane za držaoce svinja, veterinare i lovce, a u kontinuitetu održavaju se i za ostale subjekte koji su uključeni u praćenje situacije na terenu i reagovanje u cilju sprečavanja pojave bolesti – područne jedinice Uprave za šume, veterinare i veterinarske inspektore, Veterinarsku komoru, nacionalne parkove i parkove prirode, zatim klanice i mesnu industriju, uvoznike i prerađivače mesa svinja, te zaposlene u Upravi carina i Upravi policije, na graničnim prelazima, turističke organizacije i planinare kao i nadležne službe u lokalnim upravama.
Rizici i način širenja:
Svi pomenuti subjekti i pojedinci svojim djelovanjem i odgovornošću treba da doprinesu u prevenciji pojave bolesti. Bolest se širi kontaktom zaraženih sa zdravim svinjama, odjećom i obućom, kontaminiranom hranom, vodom i prostirkom, prevoznim sredstvima, predmetima i opremom sa farmi, stajnjakom, leševima uginulih i zaklanih životinja, glodarima i inskektima.
Dežurni telefon – 067 666 632
U okviru kampanje u toku 2020. godine izrađeni su i postavljeni bilbordi i flajeri, video i audio spotovi koji su se emitovali u elektronskim medijima dok su bila obezbijeđena i sredstva za isplatu naknade u iznosu od 40€ za svako lice koje pruži sigurnu informaciju o pronalasku leša divlje svinje. U tu svrhu otvorena je dežurna telefonska linija na broj 067 666 632.
Od 2018 godine, kada je procijenjeno da spadamo u red država pod rizikom od pojave ove bolesti, u kontinuitetu se sprovode mjere za sprečavanje pojave afričke kuge svinja.
Zbog povećanog rizika od pojave bolesti na našoj teritoriji, u 2020. godini intenzivirane su aktivnosti, posebno na podizanju svijesti javnosti s obzirom na prirodu ove bolesti i načine prenosa, gdje je ljudski faktor jedan od najznačajnijih.
Mjere prevencije:
Mjere prevencije koje Crna Gora sprovodi obuhvataju pojačani nadzor domaćih i divljih svinja, rigoroznu kontrolu uvoza svinja i proizvoda dobijenih od svinja na graničnim inspekcijskim mjestima, informisanje svih zainteresovanih strana i ukupne javnosti o opasnosti od pojave ove bolesti i druge mjere.
Na snazi je Naredba o zabrani uvoza i tranzita pošiljki živih domaćih i divljih svinja mesa i proizvoda od svinja radi sprečavanja unošenja opasne zarazne bolesti afričke kuge svinja kojom je propisana zabrana uvoza domaćih i divljih svinja, kao i uslovi za bezbjedan uvoz proizvoda porijeklom od domaćih i divljih svinja iz područja država u kojima je potvrđena ova bolest, a u skladu sa praksom zemalja EU i Međunarodne organizacije za zdravlje životinja (OIE).
Lista država iz kojih je zabranjen uvoz i tranzit pošiljki živih domaćih i divljih svinja, mesa i proizvoda od domaćih i divljih svinja . Lista je objavljena 15. marta 2021. godine
- Filipini
- Istočni Timur
- Indonezija
- Indija
- Južna Afrika
- Južna Koreja
- Kina
- Kenija
- Laos
- Moldavija
- Mianmar
- Namibija
- Nigerija
- Obala Slonovače
- Papua Nova Gvineja
- Rusija
- Srbija (Pirotski, Zaječarski, Borski, Nišavski, Pomoravski, Rasinski okrug)
- Ukrajina
- Vijetnam
- Zambija
Prethodne, 2020. godine u okviru kampanje za podizanje svijesti o rizicima i mjerama prevencije u cilju sprečavanja pojave bolesti afrička kuga svinja u Crnoj Gori, Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove ovih dana realizuje nove radionice za ciljne grupe, po opštinama. Kampanja je podržana od strane Evropske komisije.
U prošloj godini, u Evropi, je zabijležena u Litvaniji, Letoniji, Polјskoj, Ukrajini, Rumuniji, Mađarskoj, Bugarskoj, Moldaviji, Belgiji, Grčkoj, Srbiji. Bolest je zabilježena i u Africi (odakle i potiče).
Članak je osvježen 18.06.2021.