„Dosta pričamo o nedostatku mikročipova u automobilima zaboravljajući da su đubrivo i sjeme čipovi poljoprivrede i da nam je potrebna autonomija proizvodnje, koju trenutno nemamo.“ Ovako je ministar poljoprivrede sumirao aktuelni problem sa đubrivima širom Evrope. Španski farmeri žive u neizvjesnosti jer ne znaju da li će imati dovoljno đubriva za sledeću sezonu.
Osnovni problem je usporavanje proizvodnje đubriva, zbog visoke cijene gasa na međunarodnim tržištima, što je primoralo neke fabrike uključene u proizvodnju ovog hemijskog inputa da se za sada privremeno zatvore. Od nekoliko fabrika đubriva u Španiji, čini se da samo dvije trenutno proizvode male količine iako nema zvanične potvrde kompanija.
Neizvjesnost u primarnom sektoru
Proizvodnja đubriva u Evropi smanjena je za 70% zbog visokih cijena gasa – gas je i sirovina i izvor energije za njihovu proizvodnju. Još jedan važan faktor u vezi sa Španijom je da zemlja treba da uvozi polovinu đubriva koje koriste poljoprivrednici.
U primarnom sektoru, zabrinutost oko toga šta će se desiti u narednim mjesecima je jasna: „Prošle godine je već bilo problema sa snabdijevanjem i, u nekim slučajevima, nije bilo moguće izvršiti đubrenje usjeva na vrijeme“, kaže portparol organizacije COAG. „Živimo u vremenima neizvjesnosti jer ne znamo šta će se desiti“.

Ilustracija/foto: Unsplash
Sektor “govori”
Za sektorsko udruženje ANFFE „situacija je posebno ozbiljna u slučaju azotnih đubriva, jer je gas njihova glavna sirovina. Pored toga, industrija đubriva je veliki potrošač električne energije i dobro je poznat nagli rast njenih cijena”. Prema riječima njene direktorke Palome Peres, „ako se mjere ne preduzmu na vrijeme, moglo bi da dođe do veoma negativnih posledica kako po sektorske kompanije tako i po čitav lanac vrijednosti“.
Ona je izrazila strah da će se povećati prehrambena zavisnost Španije od nekih drugih (trećih) zemalja. Proizvođači se za sada nadaju da neće biti manjka proizvoda, barem u narednim mjesecima.
„Naša zavisnost od ruskih đubriva je manja nego u drugim državama članicama, kao što su Njemačka ili Poljska, pošto uvozimo iz više od 17 zemalja”.
Međutim, cijene đubriva će ostati visoke jer zavise od situacije na međunarodnom tržištu i od troškova proizvodnje koji su naglo porasli kao rezultat povećanja sirovina, kao i cijena gasa i električne energije.
Reakcije nadležnih
Ministar poljoprivrede Španije na konferenciji za novinare uvjerio je da “po pitanju đubriva postoji faktor zabrinutosti”. „To je nešto što me brine na srednji i duži rok”, dodao je on. „Komisija je saopštila da je smanjenje upotrebe đubriva među zemljama članicama u prosjeku 15-20% zbog njihove cijene”. Pored toga, u svom prvom susretu sa novim ministrom poljoprivrede Francuske, ministar Planas je izrazio opredjeljenje obje zemlje da nastave da rade na autonomiji EU u proizvodnji đubriva.
Španski direktor za poljoprivrednu proizvodnju i tržišta iz istog ministarstva nedavno je ukazao da je španska vlada posvećena alternativama za proizvodnju đubriva u okviru cirkularne ekonomije. Posebno je pomenuo upotrebu nusproizvoda životinjskog porijekla i drugog biološkog otpada za te svrhe.