Evropa se suočava sa jednim od najsušnijih ljeta u istoriji svojih mjerenja a u pojedinim djelovima Afrike javlja se pravi kolaps poljoprivredne proizvodnje. Dugotrajne suše koje traju već mjesecima nanose nesagledive štete poljoprivrednicima pa i onima koji se bave tradicionalnim stočarstvom kroz pastoralnu proizvodnju.
Kako javlja landportal.org nomadsko stočarstvo je vjekovima star način života koji je idealno pogodan za sušne predjele regiona. Ali čak i ove otporne i prilagodljive zajednice nisu bile u stanju da spasu milione svoje stoke od uginuća.
Razoran uticaj na domaćinstva
Ovo je imalo razoran uticaj na domaćinstva odnosno na prihode ali i na ishranu koja je nastupila kao posledica toga. Najugroženijom se čini Somalija gdje već sada gladuje više od sedam miliona ljudi a postoji realan strah od ponavljanja scenarija iz 2011. Godine kada je u ovoj zemlji od gladi umrlo više od 250 hiljada uglavnom djece.
Ipak, nije ovo jedina država kojoj prijeti kolaps, u krizi se nalaze još dvije susjedne – Kenija i Etiopija obje na Somalijskom poluostrvu. U Keniji su osim onih najsiromašnijih počeli da budu ugroženi i srednji slojevi, zbog kako se navodi na portalu, neadekvatnog vođenja socijalne politike.
I pored lekcije iz 2011. kojom je konstatovano da su rano upozorenje i rana akcija obilježja efikasnog odgovora, istorija se ponavlja. Takođe, kako se navodi u izvještaju objavljenom od strane humanitarih agencija Save the Children i Oxfam (uz podršku Jameel opservatorije), na alarm za sušu koji se pojavio na rogu Afrike već srednom 2020. godine nije adekvatno reagovano.