Slovačka se pridružila Poljskoj i Mađarskoj tako što je jednostrano zaustavila uvoz žitarica i drugih prehrambenih proizvoda iz Ukrajine kako bi zaštitila svoje poljoprivrednike u odlukama koje su Kijev i Evropska komisija kritikovali kao neprihvatljive.
EU bi očekivala od centralnoevropskih država „da daju neko objašnjenje“, rekao je visoki zvaničnik, nakon što su Poljska i Mađarska objavile svoje zabrane tokom vikenda, a Slovačka je slijedila njihov primjer u ponedjeljak. Bugarska je takođe rekla da razmatra zabranu.
Zvaničnik je rekao da niske globalne cijene i potražnja znače da velike količine ukrajinskog žita posebno ostaju u bloku umjesto da se prodaju, dodajući: „Postoji problem. Vidjećemo šta možemo da uradimo u narednim nedeljama i mjesecima. ”
Nakon ruske invazije na Ukrajinu prošle godine, neke crnomorske luke su bile blokirane, a ukrajinsko žito- koje je znatno jeftinije od onog proizvedenog u EU- na kraju je ostalo u centralnoj Evropi uglavnom zbog logističkih uskih grla.
Nastala prezasićenost i pad cijena snažno su pogodili lokalne poljoprivrednike i predstavljaju gorući politički problem, posebno za vladajuću poljsku nacionalističku stranku Pravo i pravda (PiS), koja je inače bila jedna od najžešćih pristalica Ukrajine od početka rata, ali se oslanja na podršku od seoskih birača i ove godine se suočava sa teškim izborima.
Ukrajinskom žitu bi trebalo barem dozvoliti tranzit kroz Poljsku, rekao je u ponedeljak ukrajinski ministar poljoprivrede Nikola Solski kada su u Varšavi počeli hitni razgovori za rešavanje spora između dvije zemlje. „Prvi korak, trebalo bi da bude otvaranje tranzita, jer je to veoma važno i to je ono što treba da se uradi bezuslovno, a posle ćemo razgovarati o drugim stvarima“, rekao je on.
Solski je rekao da ukrajinski poljoprivredni proizvodi koji se isporučuju u Poljsku i preko nje predstavljaju oko 10 odsto ukupnog izvoza hrane zemlje-vitalnog sektora njene ratom razorene privrede- dok Mađarska čini dodatnih 6 odsto.
Poljska je nakon hitnog sastanka vlade u subotu popodne objavila da zabranjuje uvoz mnogih poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine, uključujući i one koji su na kraju namijenjeni drugim zemljama, najmanje do početka jula. „Nikada nećemo ostaviti poljoprivrednike bez pomoći“, napisao je na Tviteru poljski premijer Mateuš Moravjecki. Ministar ekonomskog razvoja Valdemar Buda potvrdio je u nedelju da je zabrana “puna, uključujući tranzit kroz Poljsku“.
Ministar poljoprivrede zemlje Robert Telus rekao je da je zabrana neophodna da bi se „otvorile oči EU za činjenicu da su potrebne dalje odluke koje će omogućiti da proizvodi iz Ukrajine odu duboko u Evropu, a ne da ostanu u Poljskoj“.
Mađarski ministar poljoprivrede Ištvan Nađ rekao je kasnije u subotu da će zabrana Budimpešte na uvoz iz Ukrajine žitarica i uljarica, kao i drugih poljoprivrednih proizvoda, uključujući voće, povrće, mliječne proizvode, govedinu, svinjetinu i jaja, trajati do 30. juna. Nađ je rekao da su Mađarska i Poljska-koje su upletene u dugotrajne sukobe sa Briselom oko nezavisnosti pravosuđa, slobode štampe i LGBTK+ prava, a kojima su sredstva EU zadržana- djelovale „u nedostatku smislenih mjera EU“.
Portparol Evropske komisije za trgovinu i poljoprivredu rekao je da je trgovinska politika u isključivoj nadležnosti EU i da jednostrane akcije „nisu prihvatljive. U takvim izazovnim vremenima, ključno je koordinirati i uskladiti sve odluke unutar EU.”
Ukrajinska vlada je saopštila da je „uvijek bila saosećajna sa situacijom u poljskom poljoprivrednom sektoru i brzo odgovorila na različite izazove“, ali je dodala: „Jednostrane drastične akcije neće ubrzati pozitivno rješavanje situacije“.
„Ukrajinski farmer je u najtežoj situaciji. Molimo poljsku stranu da to uzme u obzir”, rekao je Solski.
Komisija je prošlog mjeseca predložila hitno finansiranje poljoprivrednicima u centralnoevropskim državama članicama kako bi nadoknadila višak ukrajinskog žita, ali nekoliko njih se žalilo da to nije dovoljno i farmeri su velikodušno protestovali.
Zvaničnik EU je u ponedeljak rekao: „Evropska komisija je stavila novac na sto, ali vidimo da ne odgovara očekivanjima određenih država članica”.
Izvor: The Guardian