Porijeklo šljive je oblast Kaspijskog jezera i Kavkaza, odakle je prenijeta u Siriju, Mesopotamiju i na Krit. Danas je poznato preko 2.500 sorti šljive. Glavna proizvodnja šljive se odvijala u Evropi, Aziji i Sjevernoj Americi.
Najveći proizvođači u svijetu su Njemačka, Amerika, Rumunija, Turska, Francuska, Španija i Italija. U Crnoj Gori šljiva se uzgaja od sjevera do mora. Najviše se gaji oko Plavskog jezera do Brodareva, zatim u Beranama, Andrijevici, Bijelom Polju, Mojkovacu i Kolašinu.
Šljiva je voćna vrsta koja se najviše gaji u Crnoj Gori i ima najveći privredni značaj. Upotreba šljive je veoma velika kako u svježem stanju tako i za preradu i industriju. Od šljive se mogu dobiti slatko, džem, marmelada, rakija, a takođe su veoma poznate i suve šljive.
Sorte šljive
Sorte šljive koje se najviše koriste su:
- Stenli;
- Čačanska ljepotica;
- Čačanska rodna i
- Požegača.
Stenli (Stenley) je porijeklom iz Amerike. Bere se početkom treće nedjelje avgusta. Plod je srednje krupan, tamno plave boje i prekriven velikim pepeljkom. Meso je zelenkasto žuto i sočno, slatko nakiselo. Plodovi ove sorte se mogu koristiti u svježem stanju kao i za sušenje, zamrzavanje i preradu u rakiju. Nije osjetljiva na virus šarka šljive, zato se može gajiti u zaraženim mjestima. Veoma je osjetljiva na moniliju, i podložna je napadu šljivine ose.
Čačanska ljepotica je stvorena u Čačku. Bere se krajem jula ili početkom avgusta. Plod je srednje krupan, tamno plave boje i prekriven rumenilom. Meso ploda je zelenkasto žuto, čvrsto, sočno i slatko nakiselo. Ova sorta se može koristiti u svježem stanju, mada se više koristi za preradu (za proizvodnju džema, slatkog od šljiva i rakije). Osjetljiva je na rđu i plamenjaču. Tolerantna je na virus šarka šljive, što je njen poseban kvalitet.
Čačanska rodna stvorena je takođe u Čačku. Plod se bere krajem avgusta. Inače, srednje je krupan, tamno plave boje sa mnogo pepeljka. Meso ploda je žuto, čvrsto, sočno i slatko nakiselo. Ova sorta daje veoma kvalitetnu rakiju. Mana ove sorte je što je osjetljiva na virus šarka šljive, a otporna je na moniliju.
Požegača je nepoznatog porijekla i najkvalitetnija je sorta u svijetu. Plodovi se beru krajem avgusta. Oni su srednje krupni, tamno plave boje prekriveni pepeljkom. Meso ploda je zlatno žuto, čvrsto, sočno i slatko nakiselo. Plodovi ove sorte daju veoma kvalitetnu rakiju, a dobra je i za preradu. Mana ove sorte je što je osjetljiva na bolesti, pa se za podizanje zasada koriste sorte koje su otpornije na bolesti.
Temperatura
U periodu zimskog mirovanja šljiva podnosi niske temperature, čak i do -30°C. Tokom otvaranja cvjetnih pupoljaka, oni mogu izmrznuti na temperaturi od -1°C do -5°C, a u fazi punog cvjetanja izmrzava na -0,5°C do -2,2°C. Kvalitet plodova zavisi od temperatura u junu, julu i avgustu mjesecu. Ako su temperature tokom tih mjeseci 19 – 20°C, radi se o područjima koja su odlična za uzgajanje šljive.
Voda
Šljiva zahtijeva velike količine vode u fazi porasta mladara i porasta plodova. Nalivanje se vrši prije nedostatka vlage u zemljištu i prije nego što lišće počne da se uvija i suši. Preporučuje se nalivanje u toku juna ili krajem avgusta, i to dva do četiri nalivanja. Kod šljive se preporučuje navodnjavanje kapanjem, jer biljka tako kontinuirano dobija vodu, a i ušteda iste je veća.
Priprema zemljišta
Prije rigolovanja, površinu treba očistiti i izravnati. Prema pedološkim analizama i savjetima stručnjaka, prije rigolovanja treba prosuti NPK đubrivo. Rigolovanje se obavlja kada je zemljište maksimalno suvo, do dubine prodiranja pluga, a to je jul ili početak avgusta. Kod šljive je potrebna dubina rigolovanja od 50 d0 70 cm, a na suvljim zemljištima mora biti i veća.
Đubrenje
Pri sadnji šljive dodaje se zrelo stajsko đubrivo u brazde sa obje strane reda. Kada počne nicanje korova, okopa se ručno dio zemljišta, gdje mašina ne može proći. Oko sadnice se prije ručnog okopavanja rasipa KAN (Krečni amonijum nitrat), 100g po svakom sadnom mjestu. Početkom juna se obavlja i drugo prihranjivanje, sa istom količinom mineralnog đubriva, a krajem avgusta u međuredove se prosipa 500 kg/ha KAN.