Sibirska borovnica pripada bobičastim voćnim vrstama. Može se gajiti u špaliru ili u vidu pojedinačnih žbunova. Ako se gaji u špaliru sadi se na rastojanju 1 x 2 metra, dok ako se gaji u vidu pojedinačnih žbunova sadi se na rastojanju 1,5 x 2,5 metara.
Prilikom sadnje treba voditi računa da se sadi na otvorenom i osunčanom mjestu kao i da se izabere dovoljno rastojanje kako redovi ne bi bili u sjenci usled manjeg razmaka jer na taj način dolazi do smanjenja prinosa.
Interesantno je što za razliku od američke visokožbunaste borovnice sibirska borovnica za uspješan rast i razvoj ne zahtijeva kisjelo zemljište, već uspijeva i na manje kisjelim ili alkalnim zemljištima.
Zemljište na kome se gaji treba da je dobro pripremljeno, umjerene plodnosti, osunčano i dobro drenirano da se na njemu voda ne zadržava u dužem periodu, kao i da nivo podzemnih voda nije visok, sto negativno može uticati na korijenov sistem.
Sadnju je bolje obaviti u tokom jeseni kako bi se do proljeća sadnica bolje ukorijenila i krenula sa vegetacijom. Pošto se uglavnom gaji u obliku žbuna, agrotehnikom je potrebno osigurati da se svake godine po žbunu odgaje barem po 2 dobra izdanka, dok se ostali uklanjaju do nivoa zemlje.
Izdanci počinju da rađaju od treće godine a punu rodnost dostižu sedme godine. Nakon toga najstariji izdanci na kojima dolazi do opadanja rodnosti se ukljanjaju na način što se odrežu do zemlje a njihovo mjesto zauzimaju mlađi koji su se formirali tokom godine. Na ovaj način se obezbjeđuje redovan i stabilan prinos po žbunu i jedinici površine.
U punom rodu po jednom žbunu se može očekivati prinos od 3-5 kilograma plodova. U zavisnosti od načina i uslova gajenja životni vijek sibirske borivnice se kreće od 25-30 godina, mada može i više. Za uspješno gajenje potrebno je posaditi više sorti, jer za uspješno plodonošenje zahtijeva oprašivače. Najbolje je kombinovati 3 – 4 sorte.
Sirska borivnica cvjeta veoma rano, čak i na temparaturama ispod 0°C. Kao biljka veoma je otporna na niske temperature, pa se u literaturi mogu naći podaci da podnosi mraz i do – 47°C, bez oštećenja, tako da bi se mogla gajiti i na mjestima sa oštrijim klimatskim uslovima.
Plodovi za berbu sazrijevaju krajem maja, početkom juna mjeseca. Plod je izdužena plava bobica prečnika oko 1 cm i dužine 2-3 cm u zavisnosti od sorte. Plod je slatko kisjelkastog ukusa, bogat C vitaminom, antocijanom i antioksidansima. Može se može koristi u svježem stanju ili preredjen kao sok, džem, slatko isl.
Od sorti najzastupljenije su one koje se proizvode u Evropi kao što su: Duet, Altaj, Amur, Moreno i dr.
Izvor: Savjetodavna služba u biljnoj proizvodnji