Mnogi povrtari su trenutno u procesu pripremanja sadnog materijala u plastenicima i nadaju se povoljnim vremenskim prilikama kada dođe vrijeme za sadnju na otvorenom polju. Preporuka stručnjaka je da se rasađivanje obavlja od 15. do 25. maja kada su u pitanju manji predjeli, a od 25. maja do 10. juna za više predjele. No, ono što svi ističu, jeste da se prate vremenske prilike i shodno tome pristupi sadnji paprike na otvorenom.
U poređenju sa pripremom sadnog materijala, neophodno je pripremiti zemljište. To se prije svega odnosi na mehaničku obradu tla ali i upotrebu odgovarajućih herbicida, kako bi sadnja bila uspješna, a ljetna berba dala zadovoljavajuće rezultate.
Sortiment
Postoji veliki broj vrsta paprika, koje odlikuju različiti oblici, veličina ali i kvalitet samog ploda. Kod nas su najčešće zastupljene babure, polubabure kao i njene podvrste, koje se razlikuju po načinu korištenja (za ajvar, pečenje, sirovu konzumaciju).
Zemljište
Paprika je topla biljka i samim tim zahtijeva topla plodna strukturna zemljišta, sa adekvatnim fizičko – hemijskim svojstvima. Kao predusjevi za papriku mogu se sijati strne žitarice, trave, jednogodišnje grahorice i drugi. Loši predusjevi za sadnju paprike su: tikvice, paprike, paradajz, krompir i patlidžan. Kako bi se ispoštovao pravilan plodored, paprika se na istoj parceli može saditi tek nakon 5 godina.
Sadni materijal
Sadnice se prije presađivanja moraju prilagoditi na nove uslove, kakvi su na otvorenom polju. To znači da rasad mora prooći kroz proces kaljenja, sa kojim treba početi dvije sedmice pred rasađivanje. Proces se vrši manjim brojem zalijevanja, smanjenjem temperature zraka i supstrata te češćim provjetravanjem. Sadnice su spremne za presađivanje na otvoreno polje kada su u fenofazi 6 do 8 listova, imaju dobro razvijen korijenov sistem i visinu stabla od 15 do 25 cm.
Rasađivanje i razmak sadnje
Sadnja se obavlja u ujutro ili predveče, nakon kiše ili nakon zalijevanja. Temperatura vazduha i zemljišta treba da bude minimalno 15°C. Sadnja paprike se obavlja u redove, najčešće u dva ili četiri reda. Razmak sadnje iznosi 50-60 između redova i rednim razmakom od 20 cm. Ukoliko se sade bujnije sorte, razmak sadnje može ići i na 70 cm.
Navodnjavanje
Navodnjavanje paprike je posebno bitna stavka proizvodnje, naročito nakon samog presađivanja, kada je biljka najosjetljivija. Dobro planirano i obavljeno navodnjavanje utiče na što bolje ukorjenjivanje biljke. Takođe, navodnjavanje u fenofazama cvjetanja i formiranja ploda mora biti intenzivno, kako bi prinosi bili zadovoljavajući.
Pored toga, navodnjavanje mora biti pažljivo dozirano, jer suviše vlažno zemljište može dovesti do sušenja biljke. Navodnjavanje paprike na otvorenom se uglavnom obavlja pomoću sistema kap po kap.
Prihrana paprike
Proizvodnja povrća na otvorenom iziskuje stalno prihranjivanje biljaka, naročito u periodu intenzivnog navodnjavanja. Nakon same sadnje, prihrana se vrši fosfornim đubrivima ( 1:4:1), čime se pospješuje razvoj korijena. U fazi rasta biljke, neophodno je osigurati dovoljne količine i adekvatan odnos azota, fosfora i kalijuma (1:1:1). Do prve berbe potrebno je u zemljište unositi kalijum i azot (2:1:3), što značajno utiče na kvalitet krajnjeg proizvoda. Prihrana se uglavnom obavlja fertigacijom, tj. vodotopivim mineralnim đubrivima, ali i folijarno, kako bi se učuvalo dobro zdravstveno stanje biljke i poboljšao rast.